4 Negen maanden na hun eerste ontmoeting zijn Donald Trump en Kim Jong-un in Hanoi om verder te praten over de relatie tussen de VS en Noord-Korea. 'Wij leveren nooit aan Noord-Korea' TOP KIM EN TRUMP IN VIETNAM Vandaag ontmoet de Noord-Kore- aanse leider Kim Jong-un in Viet nam de Amerikaanse president Donald Trump. De kans dat hij wakker ligt van het nieuws dat Nederland een container met 90.000 flessen wodka van hem heeft afgepakt, is niet zo groot. ,,Ik vrees dat deze inbeslagname slechts het topje van de ijsberg is'', zegt Remco Breuker, hoogleraar Koreastudies aan de Universiteit Leiden. ,,Veel meer goederen vinden wél doorgang naar Noord- Korea. Het regime houdt er reke ning mee dat een deel van de spullen wordt onderschept." De Verenigde Naties en de Euro pese Unie hebben de export van luxegoederen naar Noord-Korea al jaren geleden verboden, maar er is een levendige zwarte markt. Uit berekeningen van Zuid-Korea blijkt dat Kim Jong-un sinds hij in 2012 aan de macht kwam ongeveer 3,5 miljard euro heeft uitgeven aan luxeproducten. Hij spendeerde het aan auto's, whisky, dure horloges, kaviaar en parfum. ,,Omdat het illegaal is, loopt het allemaal via schimmige tussen personen", vertelt Breuker. ,,Vrachtschepen zetten soms hun transponder uit wanneer ze in de buurt van Noord-Korea zijn. Die transponder, waarmee de precieze locatie van een schip wordt door gegeven, gaat weer aan nadat een lading is gelost in het land.'' China spil China is de spil in de illegale smokkel. ,,Dat land staat op goede voet met Kim Jong-un", aldus Breuker. ,,Aan de grenzen van die twee landen wordt van alles door de vingers gezien. Ook staan in China veel bedrijven geregistreerd die eigenlijk Noord-Koreaans zijn. Zo kunnen spullen vanuit de ha ven van Rotterdam naar China worden verscheept en vervolgens in Pyongyang belanden." Buitenlandse dranken zijn in Pyongyang volop verkrijgbaar, zegt Paul Tjia, een Nederlandse ondernemer op het gebied van it-outsourcing die al twintig jaar zakendoet met Noord-Korea. Hij was in september voor het laatst in de hoofdstad. FABRIKANT ,,In de supermarkten en restau rants zijn alle mogelijke dranken te koop'', zegt Tjia. ,,Je ziet er heel veel Heineken-bier liggen, maar ook Bavaria en bijvoorbeeld Duvel. Er zijn veel laaggeprijsde wijnen te koop, maar ook dure cognacs, whisky's en champagnes.'' Niet alleen de politieke elite in het straatarme land kan zich die buitenlandse dranken veroor loven. ,,Onder Kim Jong-un is er meer vrijheid gekomen om handel te drijven. Daardoor ontstond een hogere middenklasse die wel over genoeg geld en buitenlandse valuta beschikt om zich luxe te permitteren.'' Cadeaupolitiek Volgens Breuker is dat nog altijd een kleine groep. ,,Het politieke systeem rond Kim Jong-un wordt ook wel 'cadeaupolitiek' genoemd. Er wordt heel veel gedaan voor cadeaus, om dingen voor elkaar te krijgen en opstand te voorkomen. Alleen de legerleiding en de elite krijgen nu die cadeaus, maar het sijpelt langzaam door naar de be volking van Pyongyang. Buiten de hoofdstad is het nog armoe troef.'' Vorige week lekte uit dat de meeste Noord-Koreanen moeten leven van 300 gram voedsel per dag, de helft van hun vorige rantsoen. Door de sancties en tegenvallende oogsten neemt het voedseltekort toe. Zelf zou Kim Jong-un met zijn 1,70 meter en 130 kilo een BMI van 45 hebben. Van hem is bekend dat hij gek is op luxe lekkernijen, zoals Zwit serse kaas, Cristal-champagne en Hennessy-cognac. De Stolbovaya-wodka die in Rotterdam werd onderschept, staat niet bekend als 'topspul'. Volgens Breuker is de kans daarom groot dat de dictator het zelf niet drinkt. ,,Het hoeft niet door hem te worden gedronken om wél voor hem te zijn'', zegt de hoogleraar. ,,Kim Jong-un is de grootste ca- deau-uitdeler van Noord-Korea. Een groot deel van de luxegoede ren deelt hij uit om de radertjes van het systeem te smeren.'' Wie had ooit gedacht dat de man nen die elkaar tot voor kort 'kleine raketman' en 'mentaal gestoorde Amerikaanse sufferd' noemden, hun warme gevoelens over en weer in brieven zouden delen? Donald Trump en Kim Jong-un schrijven elkaar sinds hun eerste historische ontmoeting in Singa pore vorig jaar. Kim zou Trump hebben gevraagd de inhoud van de post uit Pyongyang voor zichzelf te houden, maar dat kost Trump moeite. Hij laat geregeld vallen dat een brief van Kim is afgeleverd door een diplomaat - de eerste kwam in een gigantische envelop - en hij plaatste één exemplaar in zijn geheel op Twitter. Kim schrijft zo bloemrijk als we gewend zijn uit de Noord-Kore- aanse retoriek. ,,Ik ben er stellig van overtuigd dat de sterke wil, oprechte inspanningen en unieke benadering van mijzelf en uwe Excellentie, meneer de president, ge richt op het openen van een nieuwe toekomst tussen de Democratische Volksrepubliek Korea en de VS, tot wasdom zullen komen." Trump sprak eens van een 'prachtig kunststuk'. Hij beschrijft op zijn beurt hoezeer hij genoot woensdag 27 februari 2019 GO Kim Jong-un koopt macht met wodka De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un is gek op luxe lekker nijen; hij koopt er loyaliteit mee. Dat was de dictator waarschijn lijk ook van plan met de 90.000 flessen wodka die in de haven van Rotterdam zijn onderschept. Annemieke van Dongen Peter Winterman Rotterdam De Russische fabrikant van de wodka die in Rotterdam is onderschept, is geschokt over het nieuws dat de drank voor Kim Jong-un zou zijn. „Mijn bedrijf levert wodka over de hele wereld'', zegt Timofei Urban van fabrikant Niva tegen de Russische krant The Moscow Times. „Maar nooit aan Noord-Korea.'' De Stolbovaya-wodka - zo'n 3,50 euro per halve liter - komt uit Sint-Petersburg. De lading voor Kim Jong-un kwam donderdag aan in Rot terdam, waar de douane de 90.000 flessen in beslag nam. De twee eigenaren van Niva werden vorig jaar door de Russische justitie verdacht van 'illegale bankactiviteiten'. ,,Het komt in Rusland voor dat dit soort bedrijven wordt over genomen door de overheid of een veiligheidsdienst'', zegt verslaggever Pjotr Sauer van The Moscow Times. ,,Zo kan het bedrijf worden gebruikt voor schimmige deals met Noord-Korea. Of dat hier ook is gebeurd, is onbekend.'' Trump en Kim, Twee penvrienden ontmoeten elkaar vandaag in Hanoi. Donald Trump en Kim Jong-un bouwden een innige relatie op dankzij een briefwisseling. Karlijn van Houwelingen Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4