Poes Eu na twaalf jaar terug bij oude baasjes Personeel van azc's voelt zich niet veilig NIEUWS 3 Overal vechtpartijen en intimidatie KRETA NOODWEER Kvz:-x '-' h L mksb jE3EI;lr- S/ M ^yapi^gR.. .^- ,r^"' =w M "r Personeelsleden van asielzoekerscentra voelen zich dagelijks niet veilig. Ze worden verbaal of fysiek bedreigd en zijn getuige van geweld, soms met messen, tussen bewoners onderling. ,,Het waren incidenten, maar het lijkt nu structureel te worden.'' Het personeel van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), meldt onder meer vecht partijen met messen tussen bewo ners onderling, drugshandel en in timidatie van werknemers en an dere azc-bewoners. De meldingen komen uit azc's door het hele land. Het zijn vooral asielzoekers uit zo genoemde veilige landen als Alge- We willen meer medewerkers, meer beveiliging en een onderzoek naar de veiligheid rije en Marokko die verantwoorde lijk zijn voor het geweld en de be dreigingen. Zij zijn vrijwel kans loos voor een verblijfsvergun ning en reizen na een af wijzing door naar een volgend Europees land. Winkeliers en burgemeesters in azc-gemeenten klagen al tijden over deze groep, ze plegen onder meer winkeldiefstallen. Problemen Speciaal voor deze groep, die vaak kampt met verslavingen of psychiatrische problemen, be staan al twee aso-azc's. ,,Maar voordat die asielzoekers het zo bont hebben gemaakt dat ze naar zo'n speciale opvang gaan, zitten ze bij ons in het azc. Bij ons spelen dus precies dezelfde problemen", meldt een personeelslid. De FNV is 'geschokt over de ernst van de meldingen'. ,,Inci- denten lijken nu structureel te worden. We willen dat het COA direct ingrijpt om de werksituatie veiliger te maken. Meer medewer kers op de locaties, meer beveili ging en een onderzoek naar de vei ligheid van de gebouwen", stelt FNV-bestuurder Debbie van Lei den. De bond wil ook dat COA meer vaste mensen aanneemt. Milo Schoenmaker, bestuurs voorzitter van het COA, stelt dat 'ons personeel echt wel kan om gaan met lastpakken, maar er is nu al enige tijd sprake van zware over- Er is sprake van zware overlasten crimineel gedrag last en crimineel gedrag.' ,,Dat kunnen we niet tolereren. Er zijn al specifieke maatregelen geno men, maar bestuur en onderne mingsraad zijn het er beiden over eens: er is meer nodig." Volgens hem hoort 'de relatief kleine groep die voor de onveiligheid zorgt' niet in de opvang thuis. Het COA vangt, verdeeld over zo'n zestig locaties, 23.000 asiel zoekers op. Vorig jaar werkten er zo'n 2800 mensen. P13 ,,We hebben je poes gevonden.'' Een voicemailbericht van de Stich ting Straatkat zorgde voor gefronste wenkbrauwen bij Annemarie. ,,Poes gevonden? Maar ik ben hele maal geen poes kwijt, dacht ik. Even later kreeg ik een foto en toen pas zag ik dat het Eu was. Na twaalf jaar verwacht je niet dat je d'r ooit nog ziet, maar ik ben er dolgelukkig mee. In juni wordt ze 17." Richard en Annemarie liepen twaalf jaar geleden in Eindhoven de hele buurt af toen hun poes was weggelopen. ,,We hebben posters geplakt en Eu aangemeld bij Ami- vedi, een instantie voor vermiste huisdieren. In het begin hoop je nog dat ze terugkomt, maar naar mate de tijd verstrijkt wordt die kans steeds kleiner. Dan hoop je maar dat ze ergens een nieuw thuis heeft gevonden." Waar Eu de afgelopen twaalf jaar geweest is? Richard en Annemarie hebben geen idee. ,,De laatste paar jaar heeft ze blijkbaar op industrie terrein De Spaarpot gezeten. Dat is hier hemelsbreed een paar honderd meter vandaan.'' Dat Eu terug is, is te danken aan een dierenartsassistente. ,,Ze werd daar binnengebracht door iemand die een tijd voor haar gezorgd heeft, maar dat niet meer kon. Ze kwam eigenlijk om Eu een spuitje te laten geven. De assistente heeft de Stich ting Straatkat benaderd en via de chip van Eu zijn ze uiteindelijk bij ons uitgekomen." woensdag 27 februari 2019 GO p— -■•■iuii - -.- 'V- Het Griekse eiland Kreta likt de wonden na hevig noodweer, waarbij zware regenval enorme schade aanrichtte. Bewoners van het dorp Alikianos staan beduusd op de overblijfse len van de Keritisbrug, die grotendeels onder druk van de watermassa is bezwe ken. Kreta was enige tijd onbereikbaar voor veer diensten. Vooral het weste lijk deel van het eiland had onder het natuurgeweld te lijden. Voor zover bekend hebben de heftige buien één man het leven gekost. FOTO'S AFP Cyril Rosman Den Haag De afgelopen twee weken kwa men er bij het meldpunt voor 'on veilige werksituaties op azc's' van vakbond FNV meer dan zestig klachten binnen. -Debbie van Leiden, FNV - Milo Schoenmaker, bestuursvoorzitter COA Ze wandelde als puber van huis weg in Eindhoven en kwam als bejaarde dame weer terug. Na twaalf jaar is poes Eu in Geldrop herenigd met haar baasjes An- nemarie en Richard Cools. Diede Hoekstra Geldrop Eu laat zich verwennen door Richard en Annemarie. foto van de kruijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3