Friettent staat er; nu moet de rechter alleen nog ja zeggen 6 De gemeenten Arnemuiden en Middelburg van de Protestantse Kerk Nederland groeien flink. Daarom wil ze er een Noord-Walcherse gemeente bij. PKN wil Gereformeerde Bondsgemeente Noord-Walcheren IN DE REGIO Tentoonstelling in Caesuur Activiteiten in Terra Maris Wandeling eendenkooi MIJN DORP, MIJN STAD Een groep kerkgangers van de Pro testantse Kerk Nederland wil op Noord-Walcheren een Gerefor meerde Bondsgemeente binnen de PKN opzetten. De gemeente-in- wording wordt per 1 maart ge vormd. De eerste dienst wordt naar verwachting in april gehouden in de Petruskerk te Serooskerke. De mensen die straks de kerk be zoeken, gaan nu nog voor de dien sten naar Arnemuiden en naar de Ontmoetingskerk in Middelburg. Dit zijn twee grote PKN-gemeen- ten die zich ook rekenen tot de Ge reformeerde Bond. Deze gemeen ten groeien nog flink. Dat is een van de redenen waarom onder de kerk gangers uit Oostkapelle, Seroos- kerke en Aagtekerke de behoefte ontstond een eigen gemeente in de eigen omgeving op te zetten. Twee jaar geleden is onder verantwoor delijkheid van de classis Delta een initiatiefgroep opgezet die aan de vorming van de nieuwe gemeente werkt. Middelburg Een week geleden nog maar ston den de gemeente en de onderne mer voor de Raad van State, tegen over de bewoner van een woonboot die de friettent niet schuin boven zich wil hebben. De uitspraak komt pas over een paar weken, maar maandag al werd de friettent op zijn plek gezet. ,,Dat mag inderdaad'', bevestigt Christine Reule van de gemeente Middelburg. De gemeente heeft al wel toestemming gegeven voor de komst van de friettent. In het be stemmingsplan is dat vastgelegd en daar is nooit bezwaar tegen ge maakt. Daarom verwachten Mid delburg en de ondernemer ook dat zij de rechtszaak zullen winnen. En die rechtszaak bij de Raad van State betekent niet dat in de tussen tijd niks gedaan mag worden, legt De initiatiefgroep denkt dat de gemeente-in-wording kan begin nen met zo'n 75 mensen. Pas als de gemeente-in-wording goed is ge vormd en ontwikkeld, wordt over wogen de gemeente definitief te maken. Daarvoor moet dan op nieuw een besluit genomen wor den door de classis Delta van de Protestantse Kerk. Reule uit. Als de bezwaarmaker had willen voorkomen dat de friettent intussen geplaatst kon worden, had hij via een kort geding een zoge noemde voorlopige voorziening moeten aanvragen. Maar dat is niet gebeurd. Zolang de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan, be staat het risico dat de friettent toch verboden wordt. Dan is de plaat sing voor niks geweest en is de on- Volgens Arie van der Maas, classispredikant van de classis Delta, komt het niet vaak voor dat er een nieuwe gemeente wordt op gezet. ,,Er is wel een vergelijkbaar initiatief in Borsele. Maar verder verwacht ik komende jaren in Zee land geen grote verschuivingen of nieuwe initiatieven. Landelijk zie je dat er nieuwe bewegingen ontstaan op nieuwe kerkplekken. In Zeeland speelt dat niet. Hier zijn het vooral al bestaande kerkgangers die naar bestaande kerken gaan." Praktisch en sociaal Het initiatief op Noord-Walcheren is volgens hem dan ook met name ontstaan uit praktische én sociale overwegingen. Praktisch omdat mensen dan dichter bij huis naar de kerk kunnen en sociaal omdat gelo vigen dan ook makkelijker in het ei gen dorp een gemeenschap kunnen vormen. Het opzetten van de Noord-Wal- cherse gemeente-in-wording gaat volgens Van der Maas in overleg met de andere protestantse ge meenten in de dorpen. ,,Bezorgd- heid over de vraag of de nieuwe ge meente straks mensen uit de an dere gemeenten gaat trekken, is er uiteraard. Daarom hechten we veel belang aan openheid. De initiatief groep stelt zich wat dat betreft po sitief op, maar snapt ook dat ze een bescheiden plek zal moeten inne men", aldus Van der Maas. dernemer een deel van zijn geld kwijt. ,,We hebben wel met de on dernemer besproken dat er dus ook een risico is dat de friettent dan weer weg moet. Maar dat is zijn ri sico", zegt Reule. En eigenlijk reke nen de gemeente en de onderne mer daar dus niet op. Reule: ,,De ondernemer is al tien jaar bezig met dit plan. En het bestemmingsplan waarin ruimte is voor die friettent is al goedgekeurd." woensdag 27 februari 2019 Nieuwe gemeente Protestantse Kerk WA MIDDELBURG Tot en met 14 april vindt er een ten toonstelling plaats in ruimte CAESUUR aan de Lange Noordstraat 67. Hier staat kunste naar Ko de Jonge met zijn wALLof smALLart tentoon stelling. Deze is elke vrijdag- en zater dagmiddag te bekij ken van 14.00 uur tot 17.00 uur. De kunstwerken, meestal van be perkte grootte, zijn afkomstig van meer dan duizend kun stenaars. Sommige werken maken deel uit van mail art pro jecten. De toegang is gratis OOSTKAPELLE In Terra Maris in worden vanaf don derdag tot en met zaterdag 9 maart diverse activiteiten georganiseerd. Geïnteresseerden kunnen onder an dere een kijkje ach ter de schermen nemen bij het zee aquarium, braakbal- len pluizen of mee doen aan een speurtocht. Alle activiteiten zijn te vinden via terramaris.nl. OOSTKAPELLE Donderdag ver zorgt één van de vrijwilligers van Staatsbosbeheer een wandeling door "zijn" eendenkooi Slikkebosch. In dit normaalgesproken afgesloten stukje Zeeuwse natuur werden vroeger eenden gevangen "voor de pot". De wandeling begint om 14.00 uur aan het hek van Slikke- bosch (Vroonweg) en duurt ongeveer anderhalf uur. Aan melden via staats- bosbeheer.nl/activi- teiten/walcheren. OOST-SOUBURG Of ze zelf nog op het nieuwe schoolplein kunnen spelen, is nog ongewis. Maar de leerlingen van groep zes van de Souburgse basisschool De Burcht-Rietheim won nen 1500 euro voor hun ontwerpen van een groen school plein. De school moet dit jaar een 'voedselplek' inrichten vol gens de voorwaarden van de Groene Revolutie Zeeuwse Schoolpleinen. Het gebouw aan de Dongestraat verdwijnt over een paar jaar en de scholieren gaan dan naar de Van Visvlietstraat. „Niet erg", vinden veel leerlingen - vooral de genen met een jonger broertje of zusje - „want dan maken we daar een mooi groen plein." foto dirkjan gjeltema Miriam van den Broek Serooskerke De eerste dienst moet in april plaatshebben in de Petruskerk te Serooskerke. ARCHIEFFOTO WILLEM STAAT AAGTEKERKE Gymzaal, 17.30-18.30 uur: Pilates; 19.00 21.00 uur: Badminton GRIJPSKERKE Woonzorgcom plex Nimmerdor, 10.00-11.00 uur: Koffieochtend voor senio ren; Dorpshuis, 13.30-17.00 uur: Biljart en koersbal 50+ KOUDEKERKE De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten voor senioren MIDDELBURG Het Palet, 09.30-11.15 uur: Linedance; Kruitmolenlaan 125, 09.45 12.00 uur: Wekelijkse Koffie-in- loop voor bewoners van Wijk Dauwendaele; Kruitmolen, 10.00-12.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Calvijn College, 10.00-14.00 uur: Tentoonstel ling 'Wereldwonder Israël; Koudekerkseweg 139, 13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Free Solo' OOSTKAPELLE Villa Duinvliet, 10.00-12.00 uur: Padden over- zetactie; De Halve Maan, 13.30-16.30 uur: Bridgen; De Egelantier, 13.30-14.30 uur: Wandelactiviteit voor senioren OOST-SOUBURG Kroonjuweel, 16.45-17.30 uur: Kleuterdans voor kleuters van 4 en 5 jaar VEERE Het Akkoord, Oude straat 9, 10.15-11.15 uur: Gym voor 70+; 13.30-16.30 uur: Ou- derensoos VLISSINGEN Vrijenhovenzaal, Baskenburgplein 8, 09.00 uur: Peutergym; Museum Schelde- werf, 11.00-17.00 uur: Kinder activiteiten en tentoonstelling Kungsholm; Maritiem MuZEEum, 14.30-16.00 uur: Familierondleidingen WESTKAPELLE Polderhuis, 11.00-17.00 uur: Exposities 'De reizende kunstenaar' en 'Westkapelle en haar kerken, toen en nu'; Woonzorgcom plex De Kreek, Krekepad 37, 14.30-16.30 uur: Meezingmid- dag met Jo Theune op accor deon en Jan Theune zang ZOUTELANDE Woonzorgcom plex De Tienden, 13.30-16.30 uur: Soos voor senioren. De friettent in aanbouw. foto dirkjan gjeltema GROEN SCHOOLPLEIN Mag er een nieuwe friettent komen op de Koningsbrug in Middelburg? De rechter moet nog ja of nee zeggen, maar het gebouwtje zelf staat er alvast. Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38