Eerste minibos geplant 'Doe snel iets aan flessenhals bij grens Zelzate' Mountainbikers in natuurgebieden beboet 4 Rapport: overheveling taken van Rijk naar lokale overheid grote boosdoener Onderzoekers van het accountants- en adviesbureau BDO legden de uitgaven van alle 388 Nederlandse gemeente naast elkaar. Hun conclu sie: gemeenten hebben steeds meer moeite rond te komen. Grote boos- doener is volgens BDO de overhe veling van allerlei taken van het Rijk naar de gemeenten. In 2015 werden gemeenten verantwoorde lijk voor de uitvoering van onder meer taken in het zogenaamde 'so ciale domein', zoals de jeugdzorg, maatschappelijke ondersteuning (Wmo), bijstand en ondersteuning van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Het geld dat ze van het Rijk hiervoor krijgen, dekt de kosten in veel gevallen niet. Verschillen Gemiddeld spenderen gemeenten nu 40 procent van hun totale be groting aan het sociale domein. Binnen Zeeland zijn er echter grote verschillen. Vlissingen steekt met kop en schouders boven de rest uit, maar dit komt onder meer doordat Vlissingen instellingen heeft - zoals Kleinere Zeeuwse gemeenten staan er naar verhouding financieel het beste voor daklozenopvang - die voor heel de provincie werken. Laten we die uit gaven buiten beschouwing, dan geeft Vlissingen naar verwachting dit jaar 44 procent van haar begro ting uit aan het sociale domein, ietsje minder dan Middelburg en ietsje meer dan Terneuzen. Noord- Beveland spendeert 'slechts' 29 pro cent aan het sociaal domein. Pro centen zeggen niet alles. Kapelle In euro's gerekend geeft Vlissingen wel het meeste uit aan het sociaal domein, te weten 1829 euro per in woner, bijna 400 euro meer dan Middelburg en ruim 600 euro meer dan de nummer drie, Terneuzen. De gemeente Kapelle is het minst kwijt: 737 euro per inwoner. Deze cijfers komen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Kleinere Zeeuwse gemeenten staan er naar verhouding financieel het beste voor. De gemeente Bor- sele heeft het meeste eigen vermo gen staan tegenover de financiële verplichtingen die de gemeente heeft. Ook Noord-Beveland en Rei- merswaal doen het bovengemid deld goed. Vlissingen, dat onder cu ratele van het Rijk staat, heeft als enige Zeeuwse gemeente een nega tieve solvabiliteit, doordat de ge meente een negatief eigen vermo gen heeft. Solvabiliteit is de mate waarin een organisatie aan financi ële verplichtingen kan voldoen en wordt uitgedrukt in een percen tage. Hoe hoger dit percentage, hoe gunstiger dit is voor de financiële weerbaarheid van de gemeente. Ter vergelijking: voor Borsele was dit vorig jaar plus 52 procent, voor Vlissingen min 79 procent. Leerlingen van obs De Zuidvliet hielpen burgemeester Demmers bij de aanleg van het minibos. Anne Dijkhuizen stak ook een handje toe. De leerlinge van groep 7 van cbs De Kamperschouw in Kamperland werd deze maand gekozen tot één van de vier kinderdirecteuren van het groene schoolplein in Zeeland. „Jullie kunnen in dit bos straks lek ker spelen'', vertelde Demmers voorafgaand aan de onthulling van de naam van het tiny forest. ,,Maar er komt ook een buitenlokaal in, waarin jullie les kunnen krijgen. En jullie zouden zelfs tiny forest ran gers kunnen worden. Dat is heel speciaal, want dan kan je anderen vertellen over wat er in dat stukje natuur allemaal gebeurt.'' Het minibos heeft de naam Het Slingerpaleis gekregen. Die naam is bedacht door Dilshaad Gluvers uit groep 7/8 van De Zuidvliet. Na Kortgene komen er ook nog tiny forests in Goes (twee stuks), Borsele, Terneuzen en Middelburg. De bosjes moeten de verstedelij- king tegengaan en het contact tus sen mens en natuur verbeteren. Voorafgaand aan het minibos ging er nog een andere bijzondere boom de grond in op hetzelfde stukje grond. Dat betrof de eerste toekomstboom van Noord-Beve land. In totaal worden er zes op het eiland geplant. De volgende vijf gaan in maart de grond in. Dat gebeurt voorafgaand aan de 'toekomstateliers' die in alle kernen worden gehouden. Die vor men op hun beurt weer de aanzet tot een toekomstvisie voor Noord- Beveland. En op basis van die visie zal een profielschets voor de nieuwe burgemeester worden ge maakt. Doe snel iets aan de flessenhals bij de grensovergang Tractaatweg- N243 bij Zelzate. Dat is de bood schap van bedrijven aan weerszij den van de grens aan de Neder landse en Vlaamse verkeersminis ters. Portiz, waarin bedrijven uit de Zeeuwse havens zijn verenigd, en de Vlaamse tegenhanger Voka- VeGHO dringen in een brief bij de ministers aan op een snelle oplos sing. Nu Zeeland Seaports en Ha venbedrijf Gent zijn gefuseerd tot North Sea Port, moet er een snelle, goede verbinding tussen Goes en Gent zijn, schrijven ze. Aan Zeeuwse zijde is die vlotte verbinding bijna voor elkaar. De Sloeweg en de Tractaatweg zijn verbreed. Alleen aan de kruising Sloeweg richting de Westerschel- detunnel wordt momenteel nog gewerkt. Aan Vlaamse zijde is werk aan de winkel. Vooral de grensovergang houdt op. Bij Zel- Bij de grensovergang bij Zelzate moet de weg snel worden verdubbeld zate versmalt de weg over enkele honderden meters naar een twee maal éénbaansweg. Wat betreft Portiz en Veka-VeGHO moet dit stuk snel worden verdubbeld. Ne derland en Vlaanderen zijn in ge sprek over een eventueel Neder landse bijdrage aan verbetering van de flessenhals. OOSTKAPELLE Bij controles in Zeeuwse natuurgebieden zijn af gelopen weekend tientallen mountainbikers berispt en be boet. Zeker twaalf mensen kregen een bekeuring omdat zij op hun terreinfiets door de duinen cros ten of over voet- en ruiterpaden reden. De controles vonden plaats in diverse natuurgebieden op Wal cheren, de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen. ,,Het ge bruik van paden die niet voor mountainbikers bedoeld zijn, zorgt voor ergernis bij andere re creanten", zegt Karel Leeftink, boswachter bij Staatsbosbeheer. ,,Bovendien is het schadelijk: het tast de natuur aan en verstoort de rust." Buitengewoon opsporingsamb tenaren van de gemeente Noord- Beveland, Staatsbosbeheer, oplei dingsinstituut Scalda, RUD Zee land en de Terneuzense politie surveilleerden daarom in natuur gebieden als De Schotsman (Kamperland), De Manteling (Oostkapelle) en De Weelkens (Sint-Jansteen). Ze waarschuw den en beboetten terreinfietsers, maar controleerden ook op loslo pende honden en andere zaken die in de natuurgebieden niet zijn toegestaan. De komende maan den staan meer surveillances ge pland. woensdag 27 februari 2019 Gemeenten in zwaar weer Er valt voor gemeenten steeds minder te kiezen bij het uitgeven van hun geld. Hun vaste lasten nemen met het jaar toe, zodat er weinig vrij besteedbare euro's overblijven. De last van grondbe zit en wettelijke opgelegde taken op het gebied van inkomen en zorg drukt zwaar op hun schou ders. Theo Giele Vlissingen Burgemeester Letty Demmers (staand, tweede van rechts) plant de eerste boom van het Tiny For rest, met naast haar Anne Dijkuizen en links, met wit T-shirt, Dilshaad Gluvers. foto johan van der heijden Het eerste tiny forest van Zee land is gistermiddag de grond in gegaan. Burgemeester Letty Demmers gaf in Kortgene de af trap voor het planten van het mi- nibos in de wijk Stadspolder. Willem Adriaansens Kortgene Frank Balkenende Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36