Leden 'autokraakgezin' blijven in de cel ZEELAND 3 Wat is er aan de hand bij het CBR? VLISSINGEN Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) erkent de problemen die al sinds medio vorig jaar spelen. Op de eigen website geeft de organisa tie uitleg: 'De stijging in het aantal rijexamens en de groei van het aantal ouderen dat deelneemt aan het verkeer, zorgen voor een toe name van het aantal medische be oordelingen. Daarnaast wordt de online dienstverlening verbeterd. De verandering van systemen, an- dere manier van werken en de re organisatie die hiermee samen hangen, is een andere reden voor de vertraging in afhandeling van het aantal gezondheidsverklarin gen. Om dit in goede banen te lei den, heeft het CBR de afgelopen maanden haar capaciteit vergroot. De inzet van meer mensen heeft het probleem echter nog niet vol ledig opgelost.' In sommige geval len loopt de wachttijd op tot wel zes maanden of langer. Het Roma-gezin uit Montenegro werd in augustus vorig jaar opge pakt. Ze worden verdacht van maar liefst 160 autodiefstallen aan de Zeeuwse kust, in de zomer van 2018. Het gezin greep daarbij alles wat voor het grijpen lag. In de camper waarmee de familie rond- trok, werden niet alleen sieraden, bankpassen en smartphones ge vonden, maar ook zaken als speel goed en levensmiddelen. Criminele organisatie De politie en het Openbaar Mi nisterie zetten meteen hoog in. Vooral de rol van de kinderen van het gezin kreeg aandacht. Volgens het OM betrokken de ouders hun kinderen van 11, 15 en 17 jaar bij de diefstallen. Ze gingen niet naar school, maar ze woonden met ne gen mensen permanent in de camper. De ouders werd daarom verweten hun kinderen te 'exploi teren', en het OM wil de hele fa milie als 'criminele organisatie' laten betitelen. Na de arrestatie werden de kin- deren ondergebracht bij opvang- adressen. De vier volwassenen werden vastgezet: de ouders (43 De moeder heeft haar kinderen nu acht maanden niet gezien en 41 jaar), hun zoon en hun schoondochter (beide 20). De laatste kwam in december vrij: toen bepaalde de rechtbank dat ze de inhoudelijke rechtszaak buiten de gevangenis mag afwachten. De advocaten van de andere drie verdachten probeerden de rechters gisteren tijdens een tus sentijdse zitting zo ver te krijgen ook de moeder en zoon voorlopig vrij te laten. Via zijn advocaat Jos Wouters liet de vader weten alle verant woordelijkheid op zich te nemen en zich te schamen voor het feit dat 'hij zijn gezin in het ongeluk heeft gestort'. Overigens erkent de man slechts een klein deel van de 160 inbraken die het gezin ver weten wordt. Discriminatie Advocaat Jos Wouters had geen goed woord over voor de manier waarop justitie omgaat met het gezin. ,,De moeder heeft haar kin deren nu acht maanden niet ge- zien. Dat zou bij een Nederlands gezin simpelweg niet kunnen. Deze familie wordt gediscrimi neerd." Volgens advocaat Rinus Wouters is er met de kinderen ge sold. ,,Ze zijn door een hel ge gaan." En advocaat Alfons Bals wees erop dat 'het dossier vol staat met vermoedens en veronderstellin gen'. De advocaten denken ook dat een eventuele straf straks mo gelijk lager is dan de lengte van het voorarrest. De rechtbank was niet onder de indruk en vindt de kans op onder meer vluchtgevaar en herhaling te groot. Alledrie de verdachten blij ven dus vastzitten tot de inhou delijke rechtszaak. Die is op 5 april. grijp." Er staat een boete van 90 euro op, maar bij een aanrijding zijn de problemen veel groter, zeker als er letsel is. Ondertussen voelt Murre zich 'geïsoleerd'. ,,Ik zie elke ochtend mijn auto staan vanuit mijn raam, maar ik kan er niet mee rijden", klinkt het gelaten. Volgens de Vlissinger ontbreekt het bij het CBR aan empathischver- mogen. „Ik wil deelne men aan de maat schap pij, ik zit ook bij kleder dracht- groep Mooi Zeeland. Maar meedoen aan optre dens binnen en de bui ten de provincie is me nu gewoon ontno men. En ik woon dan nog in de stad en kan op de fiets om boodschap pen. Maar wat als je in een dorp woont? Ik ben niet de enige denk ik." Ouderenbonden Dat klopt. Want niet alleen oude ren, maar ook beroepschauf feurs zijn gedupeerd. Ouderenbonden drukken hun leden op het hart zeer ruim van tevoren een verlenging aan te vragen. „Bij ons wordt regelmatig aan de bel getrok ken over de pro blemen, de ach terstand is niet normaal", zegt Wim Copper van KBO Zeeland. Hij heeft al een paar keer gehoord dat mensen van wie het rijbewijs is verlopen, toch de auto wilden pakken. ,,Maar dat raad ik echt af, pak maar een regiotaxi, zeg ik dan. We hebben ook wel bij ge meenten geprobeerd of het moge lijk is een tijdelijk rijbewijs te ver strekken, maar dat lukt niet." Cop per heeft overigens geen medelij den met mensen die hun aanvraag veel te laat doen. „Dat is eigen schuld, dikke bult. Zet het gewoon maanden van tevoren op je kalen der." De achterstand is niet normaal. Het is een heel groot probleem Iemand die de problemen bij het CBR ook aan den lijve heeft onder vonden, is Marianne van Staveren. Zij deed eerder in deze krant haar verhaal en zat uiteindelijk ander halve maand zonder rijbewijs, een ramp voor de chronisch zieke Zie- rikzeese. Sinds kort mag ze weer rijden. „Uit de rijtest kwam naar voren dat ik te weinig spier kracht heb, maar ik heb nu een rijbevoegdheid voor een jaar. Het is dus tijde lijk opgelost. Ik heb wel v geleerd: over een half jaar ga ik al mijn her keuring aanvragen." Vlissinger Willem Murre moet voorlo pig nog geduld oefe nen. „Begrijp me niet verkeerd, ik vind een keuring voor onze leeftijds groep prima. Maar niet op deze ma nier." woensdag 27 februari 2019 aan huis gekluisterd Willem Murre: ,,Ik zie elke ochtend mijn auto staan vanuit mijn raam, maar ik kan er niet mee rijden." Hij nam alle schuld op zich en pleitte ervoor zijn familieleden vrij te laten. Maar hoe de vader van de Montenegrijnse 'auto kraakfamilie' gisteren ook zijn best deed: van de rechtbank moeten ook de moeder en oud ste zoon uit het gezin voorlopig in de gevangenis blijven. Martijn de Koning Middelburg - Jos Wouters, advocaat - Wim Copper, KBO Zeeland M Willem Murre. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35