£3 e? Geduld met CBR is op Wel schuldig maar niet terug achter de tralies Boekweit PvdA wil dat Intervence vooraf subsidie krijgt 2 RIJBEWIJS VERLOPEN Elke ochtend als Willem Murre (79) uit Vlissingen wakker wordt, ziet hij zijn auto op zijn erf staan. Maar ermee rijden mag hij niet. De reden is dat zijn rijbewijs is verlopen door de aanhoudende problemen bij het CBR. ,,Het beheerst mijn leven." Commentaar Bij een paar duizend Nederlanders groeit de frustratie met de dag. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen komt maar niet af met een nieuw rijbewijs. Overal moe ten mensen hun auto laten staan. Vaak met grote gevolgen. Het betreft vooral chauffeurs, chronisch zieken en 75-plussers. Als die hun rijbewijs moeten verlengen, kijkt het CBR terecht goed naar hun rijvaardigheid. Het bureau probeert weliswaar met man en macht de achterstanden weg te werken, maar de problemen zijn zo hardnekkig dat ze nog wel een half jaar kun nen duren. Dat is niet acceptabel. De overheid kan eens een fout maken bij de uitvoering van beleid. Dan moet de burger een beetje geduld hebben, ook als er ongemak is. Maar bij het CBR gaat het nu al zo lang fout en zal het nog zo lang duren voor de zaken weer helemaal op orde zijn, dat er geen excuus meer voor is. De Nationale Om budsman Reinier van Zutphen komt in een brief aan de Tweede Kamer op voor de mensen die in het nauw zitten. Van Zutphen vindt dat zij meteen geholpen moeten worden. Dat kan door een tijdelijke versoepeling van de regels. Geef iedereen die nu niet de weg op kan een tijdelijk papiertje of een vrijstelling van keuring en dus een nieuw rijbewijs, en stem dit af met de verze keraars zodat deze mensen niet in problemen kunnen komen. Als dit betekent dat de controle op de rijvaardigheid even wat minder is, dan moet dat maar. Geef iedereen die problemen heeft met rijbewijs vrijstelling van keuring of tijdelijk papiertje De rechtbank in Middelburg heeft hen gisteren veroordeeld tot straf fen die gelijk stonden of korter wa ren aan de periode dat ze in voorar rest hadden gezeten. De hoofdverdachte A.S. (20) kreeg een werkstraf van 240 uur en een gevangenisstraf van 360 dagen waarvan 140 voorwaardelijk. Sinds hij vrij is gekomen uit voorarrest heeft de jonge verdachte volgens de rechtbank een 'positieve ontwikke ling' doorgemaakt. De rechtbank wil dat proces niet doorkruisen door hem opnieuw achter slot en ALMANAK De oma van die Vlissingse kin deren volgt alle foodtrends op de voet en kwam tijdens het lo- geerweekend aan met een kof fer vol superfoods. Glutenvrije, lactosevrije, suikervrije choco ladetaart zouden ze maken en boekweitpannenkoeken met moerbeien. Ook had oma liters grendel te zetten. De rechtbank stelde wel een reeks voorwaarden aan de veroordeelde. Als hij die schendt moet hij als nog naar de ge vangenis. Ook de drie andere verdachten, die overigens voor aanzienlijk min der misdrijven terecht stonden, hoeven niet opnieuw te gaan zitten. De jonge verdachte heeft een 'positieve ontwikkeling' doorgemaakt Hun straffen varieerden van 30 da gen jeugddetentie tot 219 dagen jeugddetentie gekoppeld aan een werkstraf. Ook zij hebben hun ge vangenisstraf al in voorarrest door gebracht. verse amandelmelk meege bracht. De kleuters keken wat bedremmeld. En oma ook, toen de chocoladetaart explodeerde, de boekweit hevig begon te bruisen en een kleinkind moest spugen na een slokje amandel melk. Ze hebben maar gewoon friet gehaald. Iedereen blij. In Zeeland minste auto-inbraken Gastlessen over Etty Hillesum Het Etty Hillesum Onder zoekscentrum (EHOC) rondt vandaag de eerste serie gastlessen af in Middelburg. Op de Neha- lennia Stedelijke Scho lengemeenschap in Mid delburg maakten leerlin gen van vwo 4 in twee lessen kennis met Etty Hillesum (1914-1943). Zij werd in Middelburg gebo ren in een Nederlands- joodse familie en in Auschwitz vermoord. Vandaag krijgen de leer lingen van 09.00 tot 10.00 uur een afsluitende les van de kunstfotografe Lucrezia Zanardi, die zich in haar werk laat inspire ren door Etty Hillesum. Bewoners mogen wijk hernoemen Jeugdzorginstelling Intervence moet zo snel mogelijk zekerheid krijgen over geld voor de hulp aan kinderen en gezinnen met proble men. Daarom moet Intervence niet meer achteraf betaald worden voor de geleverde hulp, maar vooraf subsidie krijgen voor het benodigde werk. Dat voorstel doen de drie Wal- cherse PvdA-fracties. Zij dienen morgen alledrie een motie in bij hun gemeenteraad. Als de moties worden aangeno men, moeten de colleges van bur gemeester en wethouders van Middelburg, Veere en Vlissingen dit voorstel voorleggen aan de an dere Zeeuwse gemeenten. Intervence kampt met wachtlijs ten en voert uitspraken van rech ters over hulp aan kinderen te laat uit. Geldgebrek is één van de oor zaken en dat komt doordat de in stelling door de gemeenten wordt afgerekend op de geboekte resulta ten: de hulp die is geleverd. De Vereniging Nederlandse Ge meenten heeft al gesteld dat het beter zou zijn aan Intervence en vergelijkbare 'gecertificeerde in stellingen' vooraf subsidie te ge ven. Dan is er meer zekerheid over inkomsten en zou de hulp beter kunnen worden gepland. Willem Murre is een van de vele ouderen die hun rijbewijs hebben zien verlopen door de administra tieve puinhoop bij het CBR. De herkeuringen en bijbehorende af wikkeling voor verlenging, die ie dere nog autorijdende 75-plusser moet ondergaan, slokken dusdanig veel tijd op dat de roze pasjes op een bepaald moment ongeldig worden. Voor de Vlissinger is dat sinds 17 februari het geval. „Ik vind het verschrik kelijk dat ik dit op mijn bijna tachtigste nog moet meemaken", zegt hij. „Ik ben altijd zelf standig ge weest, maar nu ben ik aan huis gekluis terd." En dat blijft voorlo pig nog zo, want Murre kreeg recent bericht van het CBR dat hij nog eens acht weken moet wach ten op de beoordeling van zijn inge diende ge zondheidsver klaring. „Ik moet straks naar de oogarts in Rotterdam voor een controle, met de bus en de trein dus. Maar ik weet helemaal niet hoe dat moet, ik deed alles met de auto." Burgerlijk ongehoorzaam zijn en tóch gaan rijden met een verlopen rijbewijs, dat doet Murre niet. ,,Je bent niet verzekerd, dus dat heeft enorme consequenties." Aanrijding Dat bevestigt politiewoordvoerder Willem-Jan Uytdehage. „Onverze kerd rondrijden is best een ernstig ver- woensdag 27 februari 2019 Het viertal dat bijna drie weken geleden terecht stond voor een reeks inbraken en diefstallen op onder meer vakantieparken in Zeeland hoeft niet terug naar de gevangenis. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN In Zeeland worden de minste autokraken ge pleegd van Nederland. Toch gaat het nog om 1,2 auto's per dag. Dat meldt onderzoeksbureau Inde- pender. Het ging in 2018 om 439 auto-inbraken. Autobezitters in Schou- wen-Duiveland lopen het grootste risico: daar werd 69 keer ingebroken. Ter vergelijking: in Amster dam werden vorig jaar ruim 7500 auto's openge broken. In de meeste Zeeuwse gemeenten daalde het aantal auto-in braken, maar in Sluis, Veere, Noord-Beveland en Kapelle was sprake van een stijging. MIDDELBURG SINT-MAARTENSDIJK De wijk West in Sint Maartensdijk wordt ver nieuwd en daar hoort een nieuwe naam bij. Dat vinden bouwgroep De Nijs-Soffers, woning corporatie Stadlander en de gemeente Tholen. Huidige en toekomstige bewoners komen daarom 12 maart bijeen om een naam te verzin nen, die de wijk in com binatie met nieuwbouw nieuw elan moet geven. De bewonersavond be gint om 18.00 uur. Daar voor is er soep met broodjes. Aanmelden kan via de website stad- lander.nl/bewoners- avond. Willem is Maurits Sep Middelburg bé*'Is V/->•*" Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34