Kaalslaa Oudste vijgenpit opgegraven in Oostburg Verdachte van smokkel mensen blijft vastzitten 2 JAN VAN DAMME Column DE STELLING Vandaag: CBR moet mensen op wachtlijst vrijstelling geven Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters LEASEN PRODUCTEN POPULAIR -€ S PEP MAAN&, 10 JAAR LANS. MAAR... MAXIMAAL Opvallend veel woninginbraken Maan vliegt naar Bevrijdingsfestival GOES Wijkleerbedrijf krijgt 15 mille Een oude vijgenpit, is dat bijzon der? Héél bijzonder, legt archeoloog Nathalie de Visser van Edufact uit. Het bureau adviseert de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten over cultuurhistorie, erfgoed en archeo logie. ,,De vijgen zijn meegekomen met de Romeinen. Zij hebben die meegenomen uit mediterraan ge bied en geïntroduceerd in de lage landen." De tot voor kort oudste vijgenpit kwam uit Goes en da teerde van ongeveer de elfde tot dertiende eeuw. In Hulst en Aar denburg werden eerder ook vijgen gevonden uit de middeleeuwen. De vondsten in Oostburg zijn ge daan bij 't Vestje. In opdracht van de gemeente Sluis werd in 2016 tijdens rioleringswerkzaamheden op die plek een vroegmiddeleeuwse ring- walburg blootgelegd. Vorig jaar werd al bekend dat er ook resten van een Romeinse nederzetting waren gevonden. Nu het onderzoek is afgerond en grondmonsters zijn onderzocht, komt er nog meer aan het licht. ,,Er is niet altijd meteen in een kuil of greppel iets te zien. Daarom nemen we monsters." Zo werd ook rogge uit een vroeg-Ro- meinse periode ontdekt. Tot nu toe was gebruik van rogge pas bekend uit de laat-Romeinse periode, vanaf 350 na Christus. Zoutproductie Er werden daarnaast zo'n 2000 Ro meinse scherven uit de late eerste eeuw opgegraven die opgravings- bedrijf Artefact met de Universiteit Gent onderzocht. Meer dan 1800 scherven, uit een Romeinse grep pel, bestonden uit aardewerk dat gebruikt werd voor de productie van zout. De onderzoekers zagen een gelijkenis met een opgraving Er is niet altijd meteen in een kuil of greppel iets te zien. Daarom nemen we monsters bij Zeebrugge. Het aardewerk werd mogelijk gebruikt als 'verdam pingscontainer' om uit veen ge wonnen zout te drogen en te ver voeren. De scherven zouden afval- dump van dit materiaal zijn. De opgravingen in Oostburg schijnen nieuw licht op de geschie denis van Oostburg, over aarde werk, voedselproductie en con sumptie. ,,Het zegt veel over onze ontstaansgeschiedenis", aldus De Visser. De man werd op 25 augustus door de marechaussee opgepakt in de haven van Colijnsplaat. Hij was ka pitein op een zeiljacht dat onder Belgische vlag voer. Aan boord wer den acht Albanezen gevonden, die naar Groot-Brittannië gesmokkeld zouden worden. De advocaat van de verdachte vroeg de rechtbank gisteren tijdens een tussentijdse zitting zijn cliënt voorlopig vrij te laten. Hij wees erop dat een eventuele straf wel eens la ger zou kunnen uitpakken dan de zes maanden die de verdachte nu vastzit. ,,Er is immers niemand in gevaar geweest, en er zijn geen kin deren bij betrokken." De rechtbank ging er niet in mee en wees op de hoge mate van vluchtgevaar. Hoewel de zaak nog niet inhou delijk behandeld werd, gaf de ver dachte nog wel aan onschuldig te zijn. Hij noemde zichzelf 'slachtof fer van de omstandigheden'. Laatst reed ik langs mijn dijkje aan het eind van de Krakeel- weg tussen Eede en Heille. Ook daar, alleen nog stompen. Vanuit het Vlaamse Middelburg moet het een kaal gezicht zijn. Nu hebben die Hollanders volgens de warmbloediger zuiderlingen toch al weinig gevoel voor stoffering. Maar als ze zelfs hun populieren gaan kappen, ja, veel erger kan het niet worden. Vlamingen. Maar vandaag wel. Onze krant staat er inmiddels ook bol van. Er wordt wel erg veel ge kapt, gezaagd en gesnoeid. Foto's van gevelde abelen langs het Ka naal door Walcheren spreken voor zich. Her en der borrelen herinne ringen op aan de inundatie van Walcheren. Toen was het zo kaal dat zelfs alle vogels de wijk had den genomen. bij de boerderij in mijn Middel burgse Brigdamme zal ik niet snel vergeten. De boer had er de bo men, die een laantje haaks op zijn schuur vormden, met groot mate rieel laten neerhalen. Geurende stammen lagen nog vers langs de oprit naar zijn erf. Ik wandelde er langs tegen zonsopgang. Opeens streek een zwerm spreeuwen neer op de nabijgelegen huizen. Daar had ik hen nog nooit zien zitten. Ze oogden verloren. Je zag ze zich afvragen waar ze nu hun avond en ochtendsessies moesten beleg gen. Sindsdien zijn ze vertrokken. met de mussen in onze tuin in ge sprek te gaan. De laatste vier, vijf jaar landde om de haverklap een luid kwetterende groep van zo'n stuk of vijftien vogeltjes in onze border en op de schutting. Een bonte hulst, imposant stekelig en dertig jaar oud, was hun favoriete schuilplek. Hoe secuur we ook bij knipten, elk jaar nam de altijd groene struik in omvang toe. Vo rige week hebben we hem rigou reus teruggesnoeid. Nu staat hij bladerloos hulpeloos te zijn. Er wordt wel erg veel gekapt, gezaagd en gesnoeid 1000 zituren, 3/4 dagen o.b.v. all-inclusive bij De Bonte Wever in Assen woensdag 27 februari 2019 i Reageer op pzc.nl Gisteren: Voor elke gekapte boom moeten er twee terug 3035 reacties GOES Het aantal woninginbra ken in de Oosterschelde- regio is de afgelopen weken opvallend geste gen. Dat meldt de politie. In februari zijn tot nu toe zeventien woninginbra ken gepleegd. Vijf in Goes, drie in Kapelle, twee in Kloetinge en twee in Zierikzee. In Kat- tendijke, Baarland, Krab- bendijke, Kruiningen in 's Heer Hendrikskinderen werd steeds in één wo ning ingebroken. De in brekers hebben het vooral gemunt op vrij staande woningen. Meestal forceren ze aan de achterkant van het huis een deur of raam. VLISSINGEN Zangeres Maan treedt zondag 5 mei op tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Zij is dit jaar een van de drie Ambas sadeurs van de Vrijheid. De andere twee zijn Kraantje Pappie en Sam Feldt. De ambassadeurs zijn door het Nationaal Comite 4 en 5 mei be noemd. Zij vliegen op 5 mei met helikopters van Defensie van festival naar festival. Maan treedt in Vlissingen op van 17.45 tot 18.15 uur. Dat gebeurt op het hoofdpodium op het Bellamypark. De 22-jarige zangeres won in 2016 The Voice of Holland. Het Wijkleerbedrijf Goes-Oost heeft van het Oranje Fonds 15.000 euro gekregen. Het leer bedrijf is een initiatief van het Hoornbeeck College. Studenten van de afdelingen Dienst verlening en Welzijn van het Hoornbeeck College voeren zorg- en welzijn- staken uit bij en voor be woners van Goes-Oost. Stagiairs kunnen oude ren gezelschap bieden, een praatje maken of samen een activiteit doen. Daarnaast doen zijn licht huishoudelijk werk zoals helpen bij een boodschap of ramen zemen. De oudste vijgenpit van Zeeland komt uit de eerste eeuw na Christus en is opgegraven in Oostburg. De pit is onderdeel van meer Romeinse vondsten. Sophie Stockman Oostburg - Nathalie de Visser, Edufact Een 48-jarige Albanees die ver dacht wordt van mensensmok kel en afgelopen zomer bij Co- lijnsplaat werd opgepakt, moet zijn rechtszaak in de gevangenis afwachten. Dat heeft de recht bank in Middelburg gisteren be paald. Martijn de Koning Middelburg De rechtszaak is op 21 maart. Ik voel niet zo vaak mee met de Het tafereel van eerder dit jaar Inmiddels hebben we beloofd We scharen ons met onze mus sen achter de alom opklinkende wens. Dat Zeeland maar snel weer mag uitlopen. De Bonte Wever 2 of 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1/ 1 of 2 x Lunch en 3 x diner in buffetvorm V Drankjes, snacks en lekkernijen V Op Zoover beoordeeld met een 8,3! Tip: bezoek het Drents Museum hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2