te weten Zoektocht naar goed e r egeli ng voor oude dag 21 Waarvan akte papier 8,5 zijn, maar wie wil dat betalen? een bedrag bij hun inkomen optel len: het eigenwoningforfait. De Belastingdienst ziet een eigen woning namelijk als een vorm van inkomen. De hoogte van het eigenwoning- forfait hangt af van de WOZ-waarde. Die wordt elk jaar opnieuw vastge steld door de gemeente. Hoe hoger deze waarde, hoe hoger het percen tage waarmee het eigenwoningfor- fait wordt berekend. De meeste woningbezitters krijgen te maken met een percentage van 0,70 procent, een daling van 0,05 pro cent ten opzichte van 2017. Dat per centage geldt namelijk voor huizen met een WOZ-waarde tussen 75.000 euro en 1.060.000 euro. Stel dat je inkomen 40.000 euro bruto per jaar is en je huis een WOZ- waarde van 250.000 euro heeft. Het eigenwoningforfait is dan 0,70 pro cent van 250.000, oftewel 1750 euro. Dit bedrag tel je op bij je inkomen, dat daarmee uitkomt op 41.750 euro. Dankzij de daling van 0,05 procent wordt bij deze rekensom dit jaar 125 Vanaf 2019 gaat ook de hypotheekrenteaftrek voor middeninkomens tussen de 20.000 en 68.000 euro omlaag euro minder bij je inkomen opgeteld dan vorig jaar. De komende jaren gaat het eigen- woningforfait verder omlaag. Van 0,65 procent in 2019 naar 0,45 procent in 2023. Hypotheekrenteaftrek lager bij een hoog inkomen Verdien je meer dan 68.507 euro bruto per jaar? Dan mag je over 2018 maar 49,5 procent van de hypotheek rente aftrekken. In 2017 was dat nog 50 procent. Mensen met een lager inkomen ondervinden geen nadeel van deze maatregel. In 2019 daalt de renteaftrek voor huishoudens met een hoog inkomen naar 49 procent. Vanaf 2020 bouwt de Belastingdienst de maximale aftrek versneld af, totdat in 2023 het streef- tarief van 37,05 procent is behaald. Er is wel een gedeeltelijke compensatie omdat het eigenwoningforfait ook daalt. Vanaf 2019 gaat ook de hypotheek renteaftrek voor middeninkomens tussen de 20.000 euro en 68.000 euro omlaag. Nu mogen deze huiseigena ren nog 40,85 procent aftrekken. In 2019 is dat nog maar 38,1 procent. Hypotheekadviseur Van Bruggen Adviesgroep berekent dat een huis houden met een aflossingsvrije hypotheek van 240.000 euro en een rente van 3 procent dit jaar 2941 euro aan rente terugkrijgt. In 2019 daalt de teruggave naar 2743 euro. Let wel: het rentepercentage van de hypotheekrenteaftrek is gelijk aan het belastingtarief dat je moet beta len. Daardoor blijft in 2019 netto meer van het inkomen over en is het negatieve effect van de hypotheek renteaftrek minder groot. oeveel geld heb ik nodig om na mijn werkzame periode aangenaam en zorgeloos te kunnen leven? Deze vraag van mijnheer Van Z. kan ik niet zo een-twee-drie beantwoorden. Niemand is gelijk en wat voor de een genoeg is, is voor de ander sappelen. Bovendien: niemand weet hoe oud hij wordt en hoeveel geld hij dus nodig heeft om die wens waar te kunnen maken. Toch probeer ik mijnheer Van Z., die met hard werken en slim zakelijk handelen een handels onderneming heeft opgebouwd, goed te advise ren. Samen met een accountant en een fiscalist, want het betreft ingewikkelde financiële en juridische materie. Om te beginnen is het altijd handig rekening te houden met het onverwachte. Misschien word je ouder dan je inschat. En het zou verve lend zijn als je de laatste jaren van je leven blut bent. Dus adviseer ik mijnheer Van Z. uit te gaan van een tien jaar hogere leeftijd dan de 80 jaar die hij zelf als uitgangspunt had genomen. Dat zou betekenen dat meneer - hij is nu 67 - zijn inkomen voor 23 jaar zeker moet stellen. Zijn bedrijf heeft, vindt ook de Belasting dienst, een waarde van 850.000 euro. Dus als hij het voor die prijs verkoopt aan zijn zoon, zoals hij van plan is, kan hij de rest van zijn leven van ruim 36.000 per jaar rondkomen. Samen met zijn AOW en andere inkomsten moet dat vol doende zijn. Zijn bedrijf denkfout die bedrijfs eigenaren vaker maken: mag OP hij is te optimistisch. Zijn bedrijf mag op zijn, maar wie gaat dat tOH Waard betalen? Niet zijn zoon. Die heeft amper eigen geld en krijgt mede daarom van de bank geen volledige lening. Een buitenstaander die dat bedrag wel wil neerleggen, dient zich niet aan. Met veel puzzelen en intensief overleg met de Belastingdienst, die een zware stem in het kapittel heeft, komen we tot de volgende oplos sing. Mijnheer Van Z. verkoopt zijn bedrijf voor een half miljoen aan zijn zoon, het maximale bedrag dat de bank wil financieren. De overige 3,5 ton schenkt hij hem. Dat kan grotendeels be lastingvrij als zijn zoon de onderneming voort zet. Voor schenkingen van ondernemersvermo gen geldt onder strikte voorwaarden een belas tingvrijstelling tot 1 miljoen euro. Om de belas tingdienst tevreden te stellen, tuigen we een on dernemingsvorm op met bv's. Met 5 ton op de bank heeft mijnheer Van Z. minder achter de hand dan hij had gehoopt. Toch is hij tevreden. Ook omdat zijn bedrijf in de familie blijft en zijn zoon en diens gezin er een goed bestaan mee kunnen opbouwen. woensdag 27 februari 2019 GO Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Maar hij maakt een m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl @RLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21