nil m 0) \^m r 18 Mensen met geldzorgen schamen zich vaak voor hun financiën. Maar dat verergert de armoede juist, heeft Arnoud Plantinga onderzocht. Illll OCI INTERVIEW GEDRAGSWETENSCHAPPER Kort k"~ LG wil geld zien van Philips Het Zuid-Koreaanse LG Electronics eist mil joenen euro's van Philips. Dit blijkt uit het jaarverslag van Philips. LG heeft het Neder landse technologiebedrijf aangeklaagd in Seoel. De zaak draait om een miljoenen boete die beide bedrijven in 2012 moesten betalen aan de Europese Commissie van wege deelname aan een beeldbuiskartel. LG werkte volgens Brussel te nauw samen met Philips. De Koreanen hebben het idee dat zij moesten opdraaien voor het grootste deel van de boete. LG wil nu 64,6 miljoen euro terugvorderen van Philips. Philips vindt de klacht 'volledig ongegrond'. Britse pond meer waard De koers van het Britse pond loopt flink op door optimisme in de markt over een moge lijk uitstel van de brexit. Afgezet tegen de euro is de munt nu weer even veel waard als in mei 2017. Voor een pond werd gisteren ruim 1,16 euro betaald. Het koersverloop van het pond is al tijden erg grillig vanwege de aanhoudende onzekerheid rond de brexit. Amerikaanse investeerder nieuwe eigenaar Exact Het Nederlandse softwarebedrijf Exact wis selt van eigenaar. De Britse investerings maatschappij Apax Partners verkoopt zijn aandelen in de Delftse onderneming aan de Amerikaanse investeerder KKR. Details en voorwaarden zijn niet bekendgemaakt. Apax haalde Exact in 2015 van de beurs voor 730 miljoen euro. Exact is voornamelijk be kend als leverancier van boekhoudsoftware voor het midden- en kleinbedrijf. Bij Exact werken 1400 mensen in twaalf verschil lende landen. RECHTER GEEFT VERGUNNING TERUG Chauffeurs 'black cabs' moeten Uber gedogen De Londense taxichauffeurs hebben een ge voelig verlies geleden in een rechtszaak te gen Uber. De United Cabbies Group, voor chauffeurs van de traditionele 'black cabs', was in beroep gegaan tegen een beslissing van de rechter om Uber een nieuwe kans te geven in de vorm van een vergunning. De taxilicentie van de taxi-app was eerder afge pakt 'om veiligheidsredenen'. De 'cabbies' begrijpen niets van de honderdtachtig gra den draai van de rechters. Aalberts en op de zeven Nederlanders schaamt zich voor zijn financiën. Volgens gedrags wetenschapper Arnoud Plantinga is dat problematisch, want schaamte leidt vaak tot onverstan dige financiële keuzes. Plantinga, die onlangs promoveerde op de emotionele gevolgen van ar moede, stelt dat er bij armoedebe strijding te weinig aandacht is voor de factor schaamte. ,,In een lange rij bij de voedselbank op een pakket moeten wachten wordt door veel mensen als schaamtevol ervaren." ,,Schaamte is een signaal dat je zelfbeeld beschadigd is. Arme mensen schamen zich zowel voor wat ze (niet) hebben als wat ze zijn. Ze schamen zich voor hun oude roestbak die naast de glim mende bolide van de buurman staat. Maar ze hebben ook het ge voel dat ze zelf gefaald hebben en niet goed genoeg zijn. Arme men sen hebben vaker het gevoel dat anderen op hen neerkijken." ,,Ik vrees van wel. Ook veel Neder landers geloven in The American Dream: als je maar hard genoeg werkt, dan word je daarvoor be loond. Ons geloof in een recht vaardige maatschappij is sterk. De keerzijde is dat daaruit voortvloeit dat mensen met een laag inkomen dus niet hard genoeg werken. Niet vreemd dat arme mensen vaak het gevoel hebben dat ze lui en in competent worden gevonden en Ze kopen een nieuw mobieltje om aan de buitenwereld te laten zien dat het financieel prima gaat dat anderen oordelen dat het hun eigen schuld is dat ze geldzorgen hebben. Dan is er ook nog een groep Ne derlanders die het bestaan van ar moede in ons land ontkent. Zij denken dat je in een rijk land als Nederland niet in armoede hoeft te leven. Die ontkenning werkt ook schaamte in de hand: arme mensen voelen zich niet serieus genomen en trekken zich terug. Heel cru: die stille armoede beves tigt juist het beeld dat armoede in Nederland niet bestaat." ,,Schaamte is een negatieve emo tie waar mensen erg onder kun nen lijden. Schaamte gaat vaak ge paard met stress, piekeren en een verminderd gevoel van controle. Als mensen lange tijd schaamte ervaren, dan trekken ze zich soci aal terug en worden ze passiever." ,,Uit mijn onderzoek blijkt eerder het omgekeerde. Mensen die zich schamen, geven meer geld uit aan statusproducten: ze kopen dure merkkleding of een nieuw mo bieltje om aan de buitenwereld te laten zien dat het financieel prima gaat. Die aankopen brengen hen vervolgens verder in de proble men, waardoor er een vicieuze cir kel ontstaat. Op de lange termijn trekken mensen zich vaak juist terug en worden eenzaam. Daardoor gaat hun financiële situatie vaak nog verder achteruit: ze durven geen hulp te vragen en hebben geen netwerk meer op terug te vallen. Uit mijn onderzoek blijkt dat als iemands financiële situatie ver slechtert, diegene het jaar daarop waarschijnlijk minder sociaal con tact heeft. Het omgekeerde geldt ook: minder sociaal contact gaat samen met een slechtere finan ciële situatie het jaar daarna." ,,Nee, dat komt omdat met men sen met een redelijk inkomen zich ook arm kunnen voelen. Bijvoor beeld omdat ze eerst meer ver dienden of omdat hun omgeving rijker is. Maar schaamte en geld zorgen hangen wel sterk samen. Ik vroeg aan 1500 Nederlanders of ze zich wel eens schaamden voor hun financiën. Een op de zeven ant woordde bevestigend. We stelden ze ook de vraag: heb je moeite met rondkomen? Bij de mensen die Ji 1 1 1 v - NAWEEËN BEELDBUISKARTEL OPTIMISME OVER UITSTEL BREXIT APAX VERKOOPT AANDELEN O woensdag 27 februari 2019 GO De funderings specialist heeft een herfinancie ringsovereen komst gesloten van 350 miljoen euro. De kunstmest- producent heeft zijn opbrengsten stevig opgevoerd en wist het ver lies terug te drin gen. De jaarcijfers van de industrieel toeleverancier wisten niet te overtuigen. De biotechno- loog was de grootste daler bij de hoofdfondsen. o Ove schuld en schaamte Irene van den Berg Amsterdam Waar schamen mensen zich voor als het om geld gaat? Maar klopt dat wel, zijn wij als samenleving zo hard voor arme mensen? -Arnoud Plantinga, gedragswetenschapper Waarom is schaamte zo proble matisch? Maar schaamte helpt ons om aan de sociale norm te voldoen. Zou schaamte mensen juist niet kunnen stimuleren om zich aan de armoede te ontworstelen? Schamen alleen mensen met een laag inkomen zich over hun financiën? S/WE OUR BLACKlAYS #Savefa*'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18