Marjan Berk etdeshiDhoD 'Er heerst angst op de Russische tv-redacties' NIEUWS 17 v Maak je eigen meesterwerk INTERVIEW DMITRI SKOROBOETOV Pa begon mevrouw Ooievaar te bevruchten, spectaculair om te zien De slagschaduw van een enorme vogel valt over de bladzij den van het boek, dat ik voor het raam zit te lezen. Ik kijk op en zie nog net een ooievaar met gespreide vleugels hoog opstijgen. De ooievaar. Mijn ooievaar is te rug, zeker tweeëneenhalve week te vroeg. Ik sla mijn boek dicht en loop naar buiten, naar de achter tuin waar het ooievaarsnest staat. Ooit een snel groeiende kastanje boom, die door de kastanjeziekte werd aangetast en waarvan men dan in Frankrijk de zieke boven kant 'topt', de kruin eraf haalt. Die wordt er radicaal afgesneden. Dat hebben wij toen door een boomexpert laten doen, zodat er een groot plat vlak ontstond. En ja hoor, hooguit vier dagen later cirkelde er een ooievaars- paar boven de boom. Alsof ze aan het inventariseren waren: is dit een leuke plek voor een nest? besluit genomen: ,,Hier willen wij wel wonen!'' En ogenblikke lijk werd met de bouw begonnen. Pa haalde overal stevige takken vandaan. Ma begon met het vlechtwerk. Na twee dagen was de flat klaar. Nog een beetje stof feren met plakken mos en ma kon uitrusten en overdenken wanneer zij haar eerste ei zou leggen. Samen begonnen zij een klepperend gesprek, tegen dat ge- zamenlijke ritme kon geen slag werker het opnemen. Dit was het zesde jaar op rij dat ze terug waren gekomen, maar volgens onze kalender wel aan de vroege kant. Toen gebeurde er iets wat ik nog nooit had beleefd. Pa begon zijn mevrouw Ooievaar te be vruchten, hetgeen een buitenge woon spectaculair gezicht was. De ragdunne poten van de man verhieven zich, de vrouw nam een houding aan die het vader ooievaar makkelijk moest maken zijn kwakje in ma's gaatje te droppen. Ik keek ademloos naar dit prehistorische schouwspel van spinachtige, fragiel dunne poten die daar hoog in de lucht hun liefdeshiphopdansje bedre ven. Ik moest ook erg opgelucht zuchten toen deze merkwaardige en virtuoze bevruchtingsdans was geëindigd. bij ons zulk heerlijk lenteweer zou worden? Zou deze vroege komst iets te maken hebben met de klimaatverandering? Ik ga in het kader van die ver andering nu ook maar eens goed opletten wanneer ze weer ver trekken. Normaal is dat begin au gustus. Ik maak alvast een aante kening in mijn agenda om er te gen die tijd achter te komen of de vertrekdatum ook gaat verschui ven... Het ging geleidelijk, het inzicht dat er iets grondig mis was bij het Russische journaal, vertelt Dmitri Skoroboetov, voormalig redactiechef van het belangrijk ste nieuwsprogramma in het land, Vesti (Nieuws). „Vrienden die niets van president Poetin moesten hebben, adviseerden me vaker naar de kritische tv- zenders RBK en TV Dozjd te kijken. Ik wilde er niet aan, ik geloofde in Poetin. Tot de de monstraties in 2012 tegen de herverkiezing van Poetin, toen gingen mijn ogen open.'' Skoroboetov doelt op de rel len bij de inauguratie van de Russische president, toen hij na vier jaar premierschap opnieuw opging voor de hoogste functie. Voor die ongeregeldheden zit ten nog steeds mensen vast, zonder enige vorm van proces. Helemaal 'genezen' raakte de journalist in augustus 2016. Een video-editor, die Skoroboetov al meerdere keren had berispt omdat hij niet zou functioneren en soms dronken op zijn werk kwam, viel hem in beschonken toestand aan en mishandelde zijn chef zodanig dat die met een hersenschudding in het ziekenhuis werd opgenomen. De volgende dag liet Skoro- boetovs directe chef Andrej Kondrasjov, nu vicedirecteur van de Russische staatstelevi sie, weten: als je naar de politie gaat, vlieg je eruit. ,,Er waren getuigen en bewakingscame ra's, het bewijs van de mishan deling was er. Maar dezelfde dag werd de video-editor met vakantie gestuurd. Toen ik offi cieel vroeg naar de camerabeel den, bleken die vernietigd.'' Een twee jaar lang durend ju ridisch gevecht brak uit tussen Skoroboetov en de staatsmedia- holding waaronder Vesti valt. Rech ters zeiden dat er niets strafbaars was gebeurd, zelfs zijn eigen advo caat was opgelucht toen hij een an dere raadsman nam. Skoroboetov werd oneervol ont slagen en moest zijn appartement verkopen. Pas deze week won hij een belangrijke strafrechtelijke zaak: het proces over zijn mishande ling moet opnieuw gedaan worden. De gewezen redactiechef besloot westerse media te benaderen. ,,Na wekenlange demonstraties tegen fraude bij de parlementsverkiezin gen eind 2010 kwamen er lijsten met onderwerpen en mensen die taboe zijn. Ik wilde wel eens een item maken dat de autoriteiten niet zinde en kreeg de naam dat ik weg moest.'' Skoroboetov is ervan overtuigd dat het merendeel van de journalis ten die bij het Russische nieuws werken, zelf niet meer gelooft in wat ze maken. ,,Ik zelf was een van de weinigen die werkelijk in Poetin geloofde. Ik heb hem ooit ontmoet en was onder de indruk van zijn uitstraling. Ik heb nooit gelogen in mijn journalistieke bijdragen, maar je laat wel dingen weg, vertelt halve waarheden." Er heerst een angstcultuur op de redactie van Vesti, zegt Skoroboetov. Salarissen hangen af van connecties met het topmanagement. Heb je geen goede contacten, dan verdien je weinig. Onderzoek Voor berichtgeving over de aanslag op vlucht MH17, waarbij 298 men sen omkwamen, bestaat er een 'to taalembargo'. ,,We hebben er vlak na de tragedie aandacht aan be steed, totdat het onderzoek onder leiding van Nederland begon. Toen mochten we niets meer laten zien.'' Er kwamen Russische 'bewijzen' dat Oekraïense straaljagers de Boe ing boven Oost-Oekraïne hadden neergeschoten. ,,Het doel van de verslaggeving rond MH17 is Russen in verwarring te brengen en de schuldigen dekken. Er moet zo veel ruis ontstaan, dat mensen er hele maal niks meer over willen horen.'' Zijn openheid en de rechtszaak te gen zijn voormalige chef hebben Skoroboetov pesterij en van de politie opgeleverd, zegt hij. Geregeld zijn er homofobe verwensingen en hij ont vangt zelfs doodsbedreigingen. Is Skoroboetov niet bang dat te genstanders hem uit de weg ruimen? ,,Misschien, maar door me uit spre ken, bescherm ik mezelf, hoop ik. Ik moet Europa vertellen wat er gebeurt in onze staatspropagandamachine.'' Lees, kijk en bouw in 3D Bestel nu via pzc.nl/kunstvoorkinderen woensdag 27 februari 2019 PC Na wat rondjes vliegen werd het Hoe wist dit paar nu toch dat het Skoroboetov: ,,Je laat dingen weg, vertelt halve waarheden.'' foto janpierre jans Vijftien jaar lang nam Dmitri Skoroboetov (40) deel aan de propaganda van de Russische televisie. Nu doet de wegge stuurde redactiechef van het belangrijkste nieuwspro gramma een boekje open. Joost Bosman Moskou UNIEKE KUNSTBOEKEN V00R€1 TRf PERSTUK, INCLUSIEF VERZENDKOSTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17