Woningcorporaties zetten drone in bij inspectie huis bolderman.nl Voor fantastische reizen! NIEUWS 15 Vandalen stelen hoofd van mummie in Ierland Man (72) vast in Nepal voor kindermisbruik Proef roept vragen op over privacy huurders Innovatie vanuit de lucht De vandalen drongen volgens de politie afgelopen weekend de crypte binnen van St. Michan's Church uit 1095, een populaire toeristische attractie in de Ierse hoofdstad. Zij richtten een ra vage aan. Dat kwam aan het licht toen een gids later de kerk wilde openen voor bezoekers. Het verdwenen hoofd zat op het lichaam van een man die de Kruisvaarder wordt genoemd. Hij dankt zijn bijnaam aan zijn vermeende betrokkenheid bij een kruistocht om Jeruzalem te veroveren. Er wordt gevreesd dat het hoofd snel zal wegrotten in de buitenlucht. ,,Ik roep de da ders op naar hun geweten te luisteren en het hoofd terug te brengen'', zegt aartsbisschop Michael Jackson. AMSTERDAM Een 72-jarige man uit Amstelveen is op Schip hol opgepakt omdat hij in Nepal kinderen zou hebben misbruikt. Bij zijn aanhouding, die vorige week plaatsvond maar gisteren pas werd bekendgemaakt, vond de marechaussee kinderporno op zijn mobieltje. Tijdens een daaropvolgende huiszoeking bij de man is kinder- en dieren porno gevonden, meldt het Openbaar Ministerie. Vanuit Nepal was informatie gekomen dat de Amstelvener daar jonge jongens zou hebben misbruikt. Hulporganisatie Terre des Hommes tipte de Ne derlandse politie toen de man naar Nederland kwam. Met een drone de daken en kozijnen van huurhuizen inspecteren: corporaties zien de vliegende camera's als handig instrument. Maar wordt de privacy van de bewoner wel gewaarborgd? ,,Dit is een gevoelig punt.'' Vanuit de lucht maakt de camera op het apparaat foto's van het dak, het metselwerk en de kozijnen. Alle scheurtjes, afbladderende verf en doorhangende balkons zijn zicht baar. Belangrijke informatie, zeker nu zoveel huizen in Nederland ver zakken door de droogte. De voordelen zijn groot: inspec teurs hoeven niet meer daken en balkons op. Een drone doet het werk sneller, nauwkeuriger en goedkoper. De bedoeling is dat de vluchten op den duur computerge stuurd zijn en foto's kunnen om zetten in informatie. De drone kan direct doorgeven wat de exacte staat van het huis of een flat is. De proef komt uit de koker van het innovatieplatform De Corpora tiewoning van de Toekomst, negen grote woningcorporaties doen mee (zie kader). ,,Mijn ambitie is om over een paar jaar een lekkage te signaleren nog voordat het een lekkage is'', zegt Dirk Huibers van initiatiefnemer Octo, een innovatiebedrijf op het gebied van duurzaam wonen. ,,Dan hoeft een huurder geen melding te maken, gaat er direct een belletje rinkelen bij een aannemer en kan hij een dreigende lekkage repareren voordat de schade groter wordt.'' Wazige ramen Maar wat als de camera ook zaken op beeld vastlegt die binnenshuis gebeuren? ,,De bedoeling is dat we dat onmogelijk maken'', zegt Hui- bers. ,,Op termijn moet onze tech niek ramen herkennen en automa tisch wazig maken, zodat we niet Ons uitgangspunt is dat we huurders van tevoren informeren over het inzetten van een drone naar binnen kunnen kijken. We maken voor dit project gebruik van kunstmatige intelligentie. We wil len ook satellietbeelden en beelden van Google Streetview gebruiken. We hebben vijfduizend foto's no dig om de computer te leren hoe hij ramen en gezichten kan herkennen en vervolgens kan blurren. Privacy is een gevoelig punt en daar zijn we scherp op. Het heeft daarom een jaar geduurd voordat we aan de slag konden met de drones.'' Bij de proef die nu is gedaan, heb ben huurders van tevoren toestem ming moeten geven. ,,Ons uit gangspunt is dat we huurders van tevoren informeren'', zegt woord voerder Jolanda Zondag van wo ningcorporatie Talis. ,,Bewoners hoeven ook niet bang te zijn dat de drone ineens voor hun slaapkamer raam hangt, want de foto's worden op gepaste afstand gemaakt.'' Bij de acht vluchten zijn twee klachten binnengekomen, maar die waren niet van bewoners. ,,Een omstander maakte een opmerking dat hij het geluid van de drone vervelend vond'', zegt Dirk Huibers. Privacywaakhond Autoriteit Per soonsgegevens kan zich voorstellen huurders vragen hebben. ,,Het lijkt me verstandig dat woningcorpora- ,,We bekijken wat er nog moet ver anderen om dit beleid breed toe te passen'', zegt Huibers. ,,Maar we zijn positief over de resultaten. We maken in technisch opzicht grote stappen.'' Gaan drones inspecteurs op den duur vervangen? Woningcorpora tie Talis durft daar nog geen uit spraak over te doen. ,,De beelden moeten nog steeds worden geïnter preteerd'', aldus Jolanda Zondag. ,,We zien het nu vooral als aanvul ling op de inspecties.'' ties huurders waarschuwen voor dat ze gaan filmen'', zegt woord voerder Martijn Pols. ,,Het maken van beelden is iets anders dan dat een inspecteur langskomt die zich kan legitimeren. Belangrijk is dat corporaties duidelijk communice ren wat ze met de beelden doen en dat ze niet zonder toestemming persoonlijke gegevens verwerken.'' Dat laatste gebeurt niet, zegt Hui- bers. ,,De objecten worden geano nimiseerd. Alleen de woningcorpo raties zelf hebben de sleutel naar de adresgegevens van deze objecten.'' Niet alleen op het gebied van pri vacy zijn er nog hordes te nemen. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! A-daagse Stedentrip Parijs 7 dagen Tarrenzin Tirol 8 dagen Wenen en het Wienerwald 10 dagen Aan de oevers van het Lago Maggiore 10 dagen Het Prinsdom Andorra 10 dagen Istrië, Opatija woensdag 27 februari 2019 GO DUBLIN Onbekenden hebben het hoofd van een 800 jaar oude mummie meegenomen uit een kerk in Dublin. Ook 'ontheilig den' zij de stoffelijke resten van meerdere andere personen, meldt de Anglicaanse Kerk in Ierland. Stefan ten Teije Nijmegen - Jolanda Zondag, Talis De proef met de drones is een initia tief van De Corpo ratiewoning van de Toekomst en krijgt steun uit het Euro pese Fonds voor Re gionale Ontwikke ling. De corporaties KleurrijkWonen, Haag Wonen, Mitros, Woonlinie, Poort6, Talis, Trivire, Stae- dion en de Alliantie doen mee. Mede-ini tiatiefnemer is Octo, de vluchten worden uitgevoerd door drone-operator Ae- roscan. Eind 2018 kregen ze toestemming van de Inspectie Leefomge ving en Transport en het ministerie van Defensie om te vlie gen binnen de be bouwde kom. Er zijn acht vluchten uitge voerd. De eerste fase van de proef is bijna af gerond. Vanuit de lucht is de staat van daken makkelijk te controleren. FOTO ERIC BRINKHORST Vertrekdata: 8,22,29 apr 16,13, 2 7 mei 10,17,24 juni 1 juli etc Vertrekdata: 4,18 mei 1,22 juni 6,20 juli/3,24 aug etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 14,21,28 maart/4,18 april etc Vertrekdata: 4,18 mei 1,15 juni/ 6,13,20,27juli HO, 17 aug etc. Vertrekdata: 8 april/4 meiH juni/ 6,27juli24 aug/14sept/5 okt Vertrekdata: 27 april/11,25 mei/ 8,22 juni/6,20juli/3,17 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15