NIEUWS 13 Cel voor beveiliger en ex-spion Toename agressie van 'veilige landers' in azc's Een oud-medewerker van de Russische geheime dienst FSB moet 22 jaar de gevange nis in. Sergej Michailov is schuldig bevonden aan ver raad. Een oud-manager van cyberbeveiliger Kaspersky, Roeslan Stojanov, werd veroordeeld tot 14 jaar cel. Het geheime proces tegen hen werd gehouden bij een mili taire rechtbank in Moskou. Stojanov leidde de afdeling cybercrime van Kaspersky. Eerder werkte hij voor het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken. Stoja nov en Michailov zouden informatie over Russische hackers hebben gedeeld met Amerikaanse beveiligers. Mogelijk kwam de inlich tingendienst van de VS zo op het spoor van de hackers die de Amerikaanse Demo cratische partij aanvielen. Eind 2016 werden Stojanov en Michailov opgepakt. Twee andere verdachten, Georgi Fomtsjenkov en Dmitri Do- koetsjaev, bekenden schuld en horen later hun straf. Hulp bij zelf doding kan niet straffeloos blijven, ook al gebeurt dat met de beste bedoelingen Man laat Picasso-vaas in trein liggen Een vaas van Picasso is in Duitsland spoorloos verdwe nen nadat een man hem in een trein had laten liggen. De 76-jarige man lichtte op het perron het spoorwegperso neel in, dat de conducteur opbelde. Die doorzocht on middellijk de trein, maar vond de tas met de vaas niet. Volgens de politie gaat het om een originele vaas van Pablo Picasso uit 1953 met het motief 'Le hibou' (De uil). De 26 centimeter hoge kruik is volgens de eigenaar minstens 10.000 euro waard. NIJMEGEN Driekwart van leeslijst gelezen 2 miljoen voor vrede Jemen Bonden zetten acties door De medewerkers van het azc zijn echt wel wat gewend. „Maar er zitten steeds meer mensen in de opvang die hier eigenlijk niet horen.'' Ze zien het vaak al aankomen, de medewerkers van de Nederlandse asielzoekerscentra. Alleenreizende mannen, uit landen zoals Algerije en Marokko, soms al dronken of onder invloed van drugs. ,,Dan zeggen we tegen elkaar: o jee, daar komen er weer een paar.'' En we ten ze dat ze de handen vol hebben de komende tijd. Ze vinden het werken op een azc hartstikke mooi. Afwisselend, uitdagend, je komt er in contact met mensen uit allerlei culturen. Maar de laatste tijd is het vaak minder mooi. Wanneer je wagen op de parkeerplaats bekrast blijkt te zijn, bewoners elkaar met mes sen te lijf gaan. Of als iemand die zijn zin niet krijgt voor je staat, zijn vinger langs zijn hals haalt en zegt dat hij je gaat afmaken. ,,Er zitten steeds meer mensen in de opvang die er eigenlijk niet horen'', zegt de een. En dat zorgt ervoor dat ze steeds vaker 'voor politieagent moeten spelen', ter wijl ze daar niet voor zijn opgeleid. ,,Onze veiligheid én die van veel bewoners is in het geding'', zegt een ander. Deze krant sprak met drie mensen die op Nederlandse azc's werken. Ze praten anoniem uit angst hun baan te verliezen bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA), de organisatie die de azc's runt. Een van de drie mede werkers wil zijn identiteit ook niet delen met deze krant. We citeren die persoon daarom niet, de be- vindingen komen wel overeen met die van de twee anderen. Alle drie maakten ze bij het spe ciale meldpunt van vakbond FNV melding van toenemende agressie in de azc's. Agressie tegenover het personeel én andere bewoners. De veroorzakers zijn vaak asielzoekers uit zogenoemde 'veilige landen', zoals Marokko en Algerije. Mannen die weten dat ze geen kans maken op asiel in Europa, maar van land naar land hoppen en steeds korte tijd opvang krijgen in een azc. Deze mensen worden 's avonds actief, wanneer wij juist met minder zijn Ze kampen vaak met verslavingen of psychiatrische problemen. In de omgeving zorgen ze voor overlast: winkeldiefstallen, inbraken. Op het azc intimideren ze personeel en andere bewoners. Een straf doet hen weinig: ze hebben nau welijks iets te verliezen. Vorig jaar vroegen 1100 Marokkanen en 1300 Algerijnen asiel aan in Nederland. ,,Het zijn mensen die hun dag en nachtritme hebben omge draaid. Ze worden 's avonds actief, wij zijn dan juist met minder. Wanneer dan opeens iemand met een mes staat te zwaaien, is het alle hens aan dek. Je voelt je ver antwoordelijk voor jezelf, je colle- ga's en de andere bewoners. Er lo pen hier ook kinderen. Natuurlijk bellen we dan de politie, maar het duurt even voordat die er is.'' De beveiliging van het azc? ,,Die mo gen niet meer dan wij, hè.'' De medewerkers kregen wel een agressietraining (met een acteur) maar ze blijven welzijnswerkers. Ze willen mensen helpen: asiel zoekers die wél kans maken op een verblijfsvergunning en zullen integreren in Nederland. De groep die veel minder vaak problemen veroorzaakt en zelf ook bang is voor de 'veilige landers'. Iemand die voor overlast zorgt, is soms een week niet welkom op het azc. Maar hoe komt die per soon dan aan eten en drinken? Steelt hij het? Dan zadel je andere mensen op met het probleem. Stuur je hem naar de EBTL (Extra Begeleidings- en Toezichtlocatie), het 'aso-azc'? Dan moet je eerst een heel dossier hebben. En uit cijfers van het COA blijkt dat de helft van die bewoners gewoon wegloopt. Ze verdwijnen in de illegaliteit of reizen door naar een ander land. Wat er dan moet gebeuren? Meer personeel, zegt de een. Geen flexwerkers, maar vaste krachten waardoor je een team krijgt dat op elkaar kan vertrouwen. En ervoor zorgen dat verslaafde bewoners de begeleiding krijgen die nodig is. ,,Een pasklare oplossing is er niet'', zegt de ander. ,,Maar het 'rondreizen' van deze mensen door Europa beperken zou helpen. Dat ze daadwerkelijk worden uit gezet naar hun land van herkomst, in plaats van op straat gezet. En uitwisseling van informatie op Europees niveau. Dat je, wanneer iemand zich hier meldt, je het di rect ziet als-ie in België nog ne gentig dagen cel moet uitzitten.'' woensdag 27 februari 2019 GO MOSKOU De rechtbank Limburg veroordeelde gisteren een 48-jarige man tot drie maan den voorwaardelijke gevange nisstraf wegens het geven van hulp bij de zelfdoding van zijn vader in Kerkrade. MÜNSTER In het Duitse Ruimtevaartcentrum in Lampoldshausen geven de betrokkenen het startsein voor de ingebruikname van de nieuwe testbank voor de Ariane 6-raketten van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. foto reuters Examenkandidaten havo en vwo lezen gemiddeld 76,6 pro cent van de boeken op hun leeslijst. Ze lezen ruim 63 pro cent daarvan uit. Dat meldt Stichting Lezen op basis van onderzoek door Jeroen Dera, vak didacticus en lera renopleider aan de Radboud Universi teit. 1616 boven bouwleerlingen van 46 havo- en vwo- scholen namen deel aan de enquête. DEN HAAG Het kabinet geeft de VN 2 miljoen euro om het vredespro ces in Jemen te ondersteunen. Dat liet minister Sigrid Kaag (Ontwikke lingssamenwerking) weten tijdens een internationale con ferentie in Genève. DEN HAAG De actieweek van het onderwijs hal verwege maart, die op vrijdag 15 maart eindigt met een lan delijke staking, gaat definitief door. Het ultimatum dat on derwijsbonden het kabinet hadden ge steld is verstreken en hun eisen zijn niet ingewilligd, meldt de Algemene Onderwijsbond AOb. Volgens de bond is er voor heel het onderwijs 4 mil jard euro nodig. 'Ineens stond iemand met een mes te zwaaien' Cyril Rosman Rotterdam Anonieme azc-medewerker De EBTL-locatie voor overlastgevende asielzoekers in Amsterdam. foto anp NIEUWE RAKET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13