naar het strijdgebied EUWS 11 Toen IS terrein begon te verliezen, probeerden sommigen dezelfde weg weer terug te nemen. Onge veer twintig polderjihadisten houden zich nu op in het land. Mogelijk wachten sommigen van hen op een moment om terug te kunnen keren naar Nederland. Anderen zitten vast, zoals Xaviera S. (24) uit Apeldoorn. Zij kreeg eind vorig jaar zes jaar en drie maanden cel van de Turkse rechter en zal die straf daar uitzitten. Eer der deze maand werden drie Ne derlandse jihadisten (twee vrou wen en een man) opgepakt tijdens een actie van de Turkse veilig heidsdienst in de toeristische kustplaats Mudanya in de provin cie Bursa. Hun identiteit is niet bevestigd, maar het gaat waar schijnlijk om twee jonge vrouwen die in 2015 vanuit Friesland ver trokken. 6 In de cel of weer vrij in Nederland Sinds het begin van het conflict in Syrië in 2011 reisden ruim drie honderd Nederlanders naar het strijdgebied, 55 van hen zijn in middels weer terug. Velen van hen kwamen al snel weer naar Neder land, niet iedereen werd vervolgd. Syriëgangers die nu terugkomen, worden wel aangehouden en ver volgd. Hun straffen variëren, veel Syriëgangers zijn al bij verstek tot zes jaar cel veroordeeld. Maar de zelf teruggekeerde Mohammed D. uit Utrecht kreeg 'maar' drie jaar cel. Hij ontkende gevochten te hebben en zei dat hij kok was. Jus titie kan vaak niet bewijzen wat de jihadisten in het gebied precies hebben gedaan. Vrouwen krijgen doorgaans een lichtere straf dan mannen, Laura H. uit Zoetermeer kreeg in 2017 24 maanden cel, waarvan dertien voorwaardelijk. Volgens onderzoekers zijn straffen voor 'terugkeerders' in Nederland relatief laag, in Frankrijk zou de gemiddelde straf op veertien jaar cel liggen. ten in een cel in Irak. IS is al een tijdje verdreven uit het land en duizenden strijders worden nu berecht. Er zijn al tientallen dood straffen opgelegd en uitgevoerd. De Nederlander, wiens naam niet publiek bekend is, kreeg acht jaar cel voor terrorisme. Tegen een Bel gische jihadist werd vorig jaar de doodstraf uitgesproken, het is on duidelijk of die ook is uitgevoerd. Deze week werd bekend dat de Syrische Koerden enkele Franse ji- hadisten aan Irak hebben uitgele- verd om hen daar te laten berech ten. 5 In een cel of vrij in Turkije De meeste Nederlandse jihadisten Kras.nl of bel 088-0885 886 woensdag 27 februari 2019 GO jihadisten gebleven? reisden naar Syrië via Turkije. De Syrische bevol king zoekt een veilig heenkomen in Jorda nië en in het noorden van Syrië. foto's afp, epa HYÜnani Kras.nl/39464 Kras.nl/39497 Kras.nl/39391 Kras.nl/39488 Kras.nl/39635 ,b.v. 2 personen exclusief reservedngskosten ei Prijzen pei Opatija, parel van Kroatië Klassiek Spanje Polen en Hotel in centrum én aan zee Pores, Rovinj en Park Plitvice Klantbeoordeling 8,2 Cultuur, natuur, tapas en wijnen Madrid, Barcelona en Valencia Klantbeoordeling 8,2 Indrukwek Krakau, W; Klantbeoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11