1 4 'Jihadi's blijven aanslagen plannen in Nederland' IC Sinds het begin van het conflict in Syrië reisden zo'n driehonderd landgenoten Nu het laatste stukje kalifaat door Koerdische strijders wordt ingenomen, duiken Nederlandse jihadisten een voor een op andere plekken op. Waar zitten ze en wat gaat er met ze gebeuren? 10 NIEUWS In het laatste stukje IS-kalifaat Nog een paar honderd vierkante meter, een strook land bij de Zuid- Syrische plaats Baghuz, groter is het kalifaat van IS niet meer. Het is omsingeld door Koerdische strij ders en Amerikaanse militairen aan de ene kant en het Syrische leger aan de andere kant. Al twee weken rijden vrachtwagens vol lokale vluchtelingen én IS'ers die zich hebben overgegeven richting de vluchtelingenkampen in Noord-Syrië. Toch zouden er zich nog honderden strijders, soms met hun gezinnen, in het strijdge bied bevinden. Volgens inlichtin gendienst AIVD bevinden zich nog 85 Nederlanders en 95 Neder landse kinderen bij IS. Het is niet duidelijk of die allemaal nog in het laatste strookje land zitten. Cellen van de terreurgroep zijn ook in andere delen van Syrië en Irak ^De vrouwen willen zelf ook terug, ook al zullen ze op Schiphol direct worden opgepakt en vastgezet ondergronds gegaan om daar te wachten op hergroepering. An dere strijders zullen zich dood vechten bij Baghuz of daar alsnog worden gevangengenomen. Zo'n 85 Nederlandse jihadi's kwamen al om in het strijdgebied. 2 Bij al-Qaeda in de regio Idlib Ook als het kalifaat definitief her overd is, is de oorlog in Syrië nog niet voorbij. In noordwest Syrië, rond de stad Idlib, is een groot gebied in handen van de aan al- Qaeda gelieerde strijdgroep Hayat Tahrir al-Sham. Volgens de AIVD bevinden zich in Syrië nog dertig Nederlandse jihadisten (met vijf tig kinderen) die zich bij derge lijke al-Qaeda-groepen hebben aangesloten. Syriëganger Victor D., uit Heeten, vertelde eind vorig jaar zelf rond Idlib te verblijven. Hij is in Nederland bij verstek tot zes jaar cel veroordeeld voor lid maatschap van een terroristische organisatie. De situatie in het ge- bied is gespannen. Het lijkt een kwestie van tijd voordat het Syri sche leger de aanval inzet. 3 In de cel of in een kamp in Noord-Syrië Zo'n 10 Nederlandse vrouwen en 25 kinderen bevinden zich in Koerdische detentiekampen in Noord-Syrië. Het zijn vrouwen die zich ooit bij IS aansloten, maar zijn gevlucht of zich hebben overgege ven. Het gaat onder meer om Il- ham (24) uit Gouda, Meryem (29) uit Zoetermeer, Hafida (27) uit Delft, Amber (23) uit Dordrecht en Nawal (33) uit Utrecht met hun kinderen. Ze zitten al ruim een jaar in de kampen. Ondertussen woedt in Europa een fel debat: moeten Europese landen die kin deren én hun moeders terugha len? De Koerden, die de kampen runnen, willen dat graag. Zij zeg gen niet de mogelijkheid te heb ben de vrouwen te berechten en hebben geen zin ze nog jaren vast te houden. De vrouwen willen zelf ook terug, ook al zullen ze op Schiphol direct worden opgepakt en vastgezet. Nederland werkt er vooralsnog niet aan mee. In het gebied zitten ook ongeveer vijf Nederlandse mannen in de gevan genis, onder meer Yago R. uit Arn hem (die was getrouwd met een Britse jihadiste), Redouan D. uit Culemborg (de man van de Dordtse Amber) en Abdoussalam S. uit Doetinchem. Ook van hen willen de Koerden af. In een cel in Irak Zeker één, maar waarschijnlijk meer Nederlandse jihadisten zit- Dat er al maandenlang geen grote aanslagen meer zijn gepleegd in West-Europa, wil niet zeggen dat er geen terreurdreiging meer is. Daarom blijft het dreigingsniveau in Nederland op 4 (op een schaal van 5) staan. 'De kans op een aan slag in Nederland blijft reëel', staat in het nieuwste Dreigingsbeeld Terrorisme Nederland van de NCTV dat gisteren is verschenen. De dienst stelt op basis van bere keningen van internationale orga nisaties dat het aantal doden als ge volg van terrorisme na een piek in 2014 voor het derde jaar op rij (2015 2017) afnam. 'De 'aanslagluwe' pe riode duurt nog altijd voort. In West-Europese landen zijn vorig jaar slechts zes jihadistische aansla gen gepleegd, wat sterk afwijkt van de bijna twintig jihadistische aan slagen in 2017.' Bij die zes aanslagen vielen ook lang niet altijd doden. Dat was wel het geval bij de aanslag op een kerstmarkt in Straatsburg in de cember. Dat er desondanks nog steeds een dreiging is van een aanslag in Ne derland blijkt volgens de NCTV en inlichtingendienst AIVD onder meer uit het oprollen, in septem ber, van de 'Arnhem-groep'. Het gaat om een groep van zeven Ne derlandse jihadisten die plannen smeedden voor een aanslag op een evenement. Maar ook na het oppak ken van die groep 'zijn er nog steeds aanhangers van de jihadistische be weging die zich bezighouden met aanslagplanning binnen Neder land'. Volgens de diensten bestaat de Nederlandse jihadistische bewe ging uit ruim vijfhonderd personen en enkele duizenden sympathisan ten. In die netwerken, die door gaans ook salafistisch zijn, zijn ook ronselaars actief. 'De verwachting is dat de komende jaren jihadisten - ex-gedetineerden en 'terugkeer- ders' - in de samenleving zullen (her-)integreren en zich op gelijk soortige wijze zullen bewegen in salafistische netwerken.' De NCTV maakt zich ook zorgen over de ontwikkelingen binnen ex treemrechts. Door de toenemende (politieke) polarisatie groeit de kans dat een eenling uit die kringen overgaat tot geweld. 'Het gevaar dat uitgaat van de lone actor bij de toe passing van rechts terroristisch ge weld is inmiddels belangrijker dan de dreiging van geweld door gro tere groepsverbanden.' De polarisa tie en verharding vindt vooral plaats op sociale media. Nederlandse Syrië-gangers woensdag 27 februari 2019 GO Waar zijn de Nederlandse Cyril Rosman Rotterdam/Baghuz Vrachtwagens vol lokale vluchtelingen en IS-strij- ders rijden vanuit Baghuz naar de vluchtelingen kampen in het noorden van Syrië. Er zijn nog steeds aanhangers van de jihadistische beweging die zich bezighouden met aan slagplanning binnen Nederland. Dat heeft de Nationaal Coördi nator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) gisteren be kendgemaakt. Cyril Rosman Den Haag In september werd de Arn hem-groep opgerold. foto anp SYRIË Gevangen al-Qaeda TURKIJE Gevangeni: kamp 'Al Ro Noord- 10 vrf Syrië 25 kind Bursa 20 man/vrouw, 30 kinderen IRAK Ilham B., Gouda Xaviera S. Apeldoorn Baghuz 85 m/v 95 k Gevangen in Irak 5 man Victor D., Heeten In Nederland zitten 55 Syrië-gangers gevangen of zijn vrijgelaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10