8 NIEUWS YOUP VAN 'T HEK 65 JAAR Met de kennis van nu 'Dat kan nu even niet, papa staat daar even te lullen voor al die mensen.' Juul zei: 'Maar ik mag mijn tekenin gen altijd aan papa laten zien.'' Twijfels ,,Als je begint en van de twaalf optre dens worden er tien afgelast door ge brek aan belangstelling, dan slaat de twijfel toe. Mensen om mij heen in zijn oudejaarsconference. Omdat ik het woord pisnicht nog weleens laat vallen. Maar pak me dan ook. Dit sloeg nergens op. Kwetsen is een vak, hè. M'n dikke buik, m'n bolle kop, er is genoeg. Maar er kwam niets.'' ,,Dit was trouwens de eerste Li- belle Zomerweek-oudejaarsconfe rence. Wat een gemuts. Toen hij be gon, met een huilfoto van zichzelf, dacht ik: dit is de beste parodie denk baar op al dat gejank op sociale me dia. Ik ging er goed voor zitten: een cabaretier gaat uitleggen hoe het zit. Maar het was serieus! Hij was echt au au, gevallen met de fiets. Flikker toch op, man. In 2020 doe ik, als het goed is, mijn tiende oudejaarsconference. Geloof me: daar valt de naam Marc- Marie niet.'' Werken/niet werken ,,Ik heb veel gewerkt, maar nooit het gevoel gehad dat ik aan het werk was. Toen de kinderen klein waren, viel de herfstvakantie dikwijls in de peri ode dat ik een try-outvoorstelling had. Dan boekten we een hotel. Overdag lange wandelingen en leuke dingen beleven. 's Avonds speelde ik in zaaltjes. Dan mochten de kinderen mee.'' ,,Het is een manier van leven. In het boek staat een foto van mijn zoon Julius: hij fietste in zijn Ajax-shirtje naar het Concertgebouw, waar ik re peteerde met Jaap van Zweden. Zo aandoenlijk: even kijken op papa's werk.'' ,,Juul was 3 jaar oud toen hij een keer mee was naar een optreden in het Oude Luxor in Rotterdam. Hij had een tekening gemaakt en wilde die aan mij komen laten zien. Simon, mijn tourmanager, had hem in de coulissen nog net op tijd te pakken. ,,Mijn show gaat over een jongen die op zijn 16de besloot cabaretier te worden en die nu 65 wordt. Als je re- eel bent, komt er een zeker einde in zicht. De toekomst is veel korter dan het verleden. Dat vind ik niet leuk en daar vertel ik over. En ik maak grap pen over mensen rond de 65 die heel raar doen. Een bejaarde die op tv an derhalf uur lang zijn caravan achter uit inparkeert. Staan er twaalf andere bejaarden naar te kijken die zeggen: 'Volgende week gaan we jeu-de-bou- len'. Je ziet op tv altijd dezelfde ge zichten: Peter R. de Vries, jullie An gela de Jong en Jort Kelder. Volgens mij hebben ze een appartementje in het Mediapark, zodat ze binnen tien minuten op de buis kunnen zijn.'' ,,In de spiegel zie ik geen jongen van 18 meer. Ik ren niet meer over het po dium. Als ik nu beelden terugzie van mezelf als dertiger denk ik: niet meer doen, Youp. Da's voor alle partijen het beste. Ik heb niet heel veel plan nen. Dit boek, Youp als beroep, vind ik leuk. Maar er komt geen tv-serie over mij. Youp, de musical evenmin.'' ,,Omdat ik drie jaar geleden op ape gapen lag, relativeer ik meer. Ik koes ter nóg meer dat ik sinds 1984 elke avond voor een uitverkochte zaal speel. Klop me er niet voor op de borst, maar in juni speel ik in het openluchttheater in Bloemendaal. In één uur 2400 kaarten weg. Dat maakt me erg vrolijk.'' Kritiek ,,Ik vernam dat Marc-Marie Huij- bregts me flink te pakken zou nemen drongen me Vinex-meningen op. Je moet een huis hebben, zekerheid. En: in de reclamewereld kun je ook crea tief zijn.'' ,,Ik kocht een Volkswagenbusje en zei tegen m'n toenmalige vriendin: ik ga vier maanden rondreizen. Zij: wanneer? Ik: morgen. Geen discussie. Ik timmerde zelf een bed en bu reautje in de wagen en reed naar Frankrijk. Eenmaal terug had ik de Echtscheidingselpee geschreven, Man vermist/Gebroken Glas. Daar heb ik ook weer heel veel van weggeflik- kerd, maar vanaf dat moment wist ik: ik word cabaretier. En op mijn ma nier!'' ,,Tobben doe ik nog steeds onbe daarlijk. Dat weet mijn vrouw als geen ander. Is ook niet slecht. Ik wil alleen niet zo graag meer in discussie met anderen. Ik treed in discussie met mezelf.'' Buckler ,,Ik had niets tegen het merk Buckler. Maar: waarom niet een watertje als je geen bier wilt? Een nepbiertje, lazer op met je gereformeerde gezeik, je christelijke getut. En Bucklerlul klonk net wat lekkerder dan Klaus- thalermuts of Bavariaboer. Die mar- ketingtypes van Buckler vonden het geweldig. Allemaal reclame, dachten ze. De dag na mijn conference be stelde niemand het meer.'' ,,Acht jaar later werd ik benaderd. Of ik voor een gigantisch bedrag - ik denk richting een miljoen - een alco holvrij biertje met een verbeterde smaak wilde aanprijzen. Natuurlijk niet! Dan is het over en sluiten als ca baretier.'' ,,Ja, inmiddels drinken hele volks stammen alcoholvrij bier. Prima, hoor. Het was maar een grapje, hè. dinsdag 26 februari 2019 GO Youp van 't Hek tijdens de oudejaarsconference in 1999. In 2020 doet hij zijn tiende. Foto onder: Youp met zoon Julius in het Concertgebouw in juni 2004. foto's bob bronshoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8