OZCAN AKYOL Agressie Intertoys: 'We zijn wachten verleerd' 6 FOTOSESSIE ORANJES Met een grotere afvaardiging dan de afgelopen jaren poseerde de koninklijke familie in een zonovergoten Lech. Willem-Alexander: „Moeten de zonnebrillen af?'' Constantijn: ,,O ja, dat was ook zo.'' Beatrix: ,,Ik houd de mijne op, hoor.'' Column Wie op een ideologische ommezwaai van de PVV hoopte, in een jaar waarin we twee keer naar de stem bus mogen, kwam gisteren nogal bedrogen uit. De beweging lanceerde op soci ale media het verkiezingspro gramma voor het Europees Parle ment, een document waarop vier punten zijn vermeld, die vooral uitblinken in voorspelbaarheid en het gegeven dat geen één ambitie daadwerkelijk haalbaar is. Geert Wilders wil bijvoorbeeld het Schengenakkoord opzeggen, de Europese Unie definitief de rug toekeren - hij is vast geënthou siasmeerd door het eclatante suc ces van de Britten - en uiteraard een 'totale asielstop' invoeren, met name uit islamitische landen. zal scharen, laat staan dat de natio nalistische aspiraties van de PVV ooit een realiteit zullen worden. Toch blijft de beweging utopi sche vergezichten voorschotelen aan de kiezers, in de hoop er elec toraal beter van te worden - wat de laatste jaren uiteraard ook be hoorlijk is gelukt. Maar daar wringt de schoen: dat Wilders en kornuiten ideologisch niet van hun principes afwijken, behoeft geen uitleg, dat is zeer be grijpelijk: het is hun unique selling point. Wat me wel verbaast, is dat zoveel mensen zich laten inpalmen met pathetische ideeën over hoe we onze staatsvorm anders kunnen inrichten, terwijl het allemaal pure fictie is. Dat is misschien ook wel het grootste verwijt dat je de PVV kan maken: de beweging heeft een se rieuze achterban, met gedeelde zorgen die ergens op zijn geba seerd, maar slaagt er niet in om op een fatsoenlijke wijze uitvoerbaar beleid te bedenken, zodat er ook écht iets verandert. Hier spreekt dedain uit. Niet al leen voor de eigen aanhang maar voor héél het land. Als Geert Wil- ders daadwerkelijk de hele bups wil verbeteren, zou hij eens plan nen moeten formuleren die op de eerste plaats niet indruisen tegen internationale verdragen en ver volgens op steun kunnen rekenen van andere partijen, die hij toch echt nodig heeft voor zijn doelen. Maar, nee, niks van dat: het ver kiezingsprogramma is weer eens een totale aanfluiting. Goed voor de hits op sociale media. Hij krijgt vast veel bijval en de nodige stem men. Maar uiteindelijk heeft hij zich zelf opnieuw helemaal geïso leerd. En het ergste van alle maal: hij is zich daar terdege van bewust. PVV-programma is weer eens een totale aanfluiting Hij kijkt naar links, koning Willem- Alexander. Ziet zijn drie dochters, de prinsessen Amalia, Alexia en Ariane poseren voor het legertje fotografen en cameramannen tegenover hen. Maar ook de drie kinderen van zijn broer prins Constantijn en schoonzus prin ses Laurentien. Het nageslacht van d^e Oranjes be staat niet uit prins(ess)en, maar uit de gravinnen Eloise en Leonore en hun broer Claus-Casimir. De 14-jarige stralende graaf wordt omringd door prachtige jongedames - zijn zussen en nichten. En dan zegt Willem-Alexan- der: ,,Zo Claus, je harem.'' Zo ontspan nen is de setting in het zonovergoten Lech, waar de sneeuwwanden én de temperaturen ongekend hoog zijn en een enkele cameraman louter in een T-shirt de jaarlijkse fotosessie vastlegt. De Oranjes geven de media een klein halfuur wat ze willen - mooie plaatjes - en worden de rest van hun vakantie door de pers met rust gelaten, zo is de afspraak. Die wetenschap ver klaart waarschijnlijk het uitstekende humeur van de koning, in combinatie met het waanzinnige weer. De afgelopen jaren poseerden al leen Willem-Alexander, Maxima en hun dochters in Oostenrijk. Na een „Egoïsme." Dit woord noemt eco nomisch psycholoog Fred van Raaij als eerste in zijn poging het gedrag van de Intertoysklanten te duiden. ,,Ongehoord. Dat je je voor een ca deaubon van pak 'm beet een tien tje zo laat gaan. Sommige klanten gedroegen zich als aasgieren. Het lijkt er op dat we steeds minder ge duld hebben. We raken het ont wend in een rij te moeten staan. Als we spullen online bestellen, hoe ven we nooit te wachten. We zijn meteen aan de beurt en hebben het met een paar klikken geregeld. Dit voordeel zorgt ervoor dat we in fysieke winkels ook steeds sneller willen worden geholpen. Het werkt egoïstisch gedrag in de hand, we stellen ons eigen belang voor dat van een ander.'' Kop van Jut Dat ze niet binnen enkele minuten worden geholpen, accepteren veel klanten niet meer. Toen zaterdag het kassasysteem van Intertoys ook nog eens blokkeerde en de cadeau- kaarten een paar uur niet konden worden verzilverd, was het hek he lemaal van de dam. ,,Daar kunnen we niet mee dealen, we moeten en zullen acuut worden geholpen. Als dat niet lukt, is degene die de slechte boodschap moet verkondi gen, de kop van Jut. In dit geval het personeel. Dat maakt het extra zuur, want deze mensen zitten al in onzekerheid over hun baan na het uitspreken van het faillissement. Een beschaafd land als Nederland onwaardig'', vindt Van Raaij. De psycholoog vreest dat het niet bij deze uitwas blijft. ,,Ik zag het on langs in een supermarkt. Er was een storing bij de scankassa's en ieder een moest dus uitwijken naar de traditionele kassa's. Dan weet j e dat je even moet wachten, maar ik zag dat een aantal klanten daar niet mee kon omgaan. Ze werden echt heel boos. Je ziet het ook weleens op stations. De deuren van een trein gaan dicht, je kan er niet meer in. Dan heeft het echt geen zin om tegen de deuren te lopen trappen, toch gebeurt dat regelmatig. Ons re- Dat je je vooreen cadeaubon van pak 'm beet een tientje zo laat gaan ferentiepunt is ten opzichte van een paar jaar geleden veranderd. Vroeger was het heel normaal dat je moest wachten, nu niet meer. Zelfs op internet is de wachttijd behoor lijk korter geworden. Nu is de norm dat als je iets vandaag bestelt, je het morgen in huis hebt.'' Waarschuwing De verwachtingen temperen is vol gens Van Raaij een remedie om de boel niet te laten ontsporen. ,,Als je vooraf een waarschuwing geeft dat het langer kan duren, zijn mensen er meer op ingesteld. Dat werkt heel goed bij wegwerkzaamheden. Als je duidelijk uitlegt dat er obsta kels zijn, worden die sneller geac cepteerd.'' dinsdag 26 februari 2019 GO y @OzcanAkyol PVV Grappen en goed humeur op de skipiste in Lech Er is geen enkele grote partij die zich achter deze standpunten Vader en oudste dochter delen een momentje. foto anp Jeroen Schmale Lech Personeel dat wordt bespuugd en bekogeld met speelgoed. Medewerkers van de failliet ver klaarde Intertoysfilialen hadden het zwaar te verduren. Waarom worden klanten zo agressief, al leen omdat ze een cadeaukaart niet kunnen inleveren? Sanne Schelfaut Tilburg -Fred van Raaij, economisch psycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6