effeweg.nl de mooiste bus-excursiereizen effeweg.nl 5 begint, met meerdere kranen tegelijk. Specialisten bekijken de vliegtuig romp en de manier waarop het ge vaarte in het schip is geplaatst. ,,We zijn gaan kijken wat er mogelijk is'', zegt Kooij. Kooij en zijn medewerkers over wegen het schip - met de wodka aan boord - door te laten varen naar China. ,,Je wordt heel creatief op zo'n moment. Zo was er het idee om de container door te laten gaan én terug te laten brengen naar Nederland zo dra het vliegtuig zou zijn gelost. Maar dat is natuurlijk niet zonder risico.'' Uiteindelijk neemt minister Kaag het besluit. De container móét en zal van het schip af. In Rotterdam, en niet later in een ander land. Vrijdag 22 februari, 18.00 uur Na een dag peinzen en rekenen zijn de specialisten van de rederij eruit. Ze hebben een manier bedacht waarop de vliegtuigromp niet in zijn geheel uit het schip hoeft te worden gehaald en ze tóch bij de container kunnen. Door wat containers te ver plaatsen en het vliegtuig op te schui ven, lukt het om de container te be reiken. Om 18.05 uur krijgt Kooij een appje van de douanemedewerker die ter plekke is: 'Hij staat op de kade'. Inspecteurs van de douane werpen meteen een blik in de container. Hij zit inderdaad volgestouwd met do zen Russische wodka. De container wordt overgebracht naar een inspec- tieloods van de douane op het haven terrein. Kooij over het succes: ,,Het selecte ren van dit soort containers is voor ons dagelijks werk. Elke dag nemen we ladingen in beslag, om heel uit eenlopende redenen. Het kan om na- maakspullen gaan, drugs, vlees en zieke planten. Er zijn honderden wetten waar de douane op contro leert. Maar deze lading - onder een vliegtuigromp - is er eentje die ik niet snel vergeet.'' Nu wordt onderzocht of de wodka inderdaad voor de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-Un en zijn legerlei ding is bedoeld. Dat is wel het sterke vermoeden. Het onderzoek loopt nog. Uit een eerste test in het labora torium blijkt dat het inderdaad om wodka gaat. dagavond contact met de rederij. ,,Een schip moet snel laden en lossen. De economische belangen zijn groot, dus wij laten een bedrijf altijd van te voren weten welke container wij graag willen zien. Zij zetten die con tainer vervolgens apart.'' Maar in dit geval blijkt dat een stuk lastiger. De container met wodka ligt namelijk onder de romp van een vliegtuig, dat óók naar China moet worden vervoerd. ,,De reder gaf aan dat het vrijwel onmogelijk was om de vliegtuigromp uit het schip te halen, zonder dat die beschadigd zou ra ken'', zegt Kooij. Dat plaatst de dou- ane voor een probleem. Mocht de vliegtuigromp beschadigd raken en op een dag neerstorten, dan kan met de beschuldigende vinger naar Ne derland worden gewezen. ,,Om hem eraf te halen was speci ale apparatuur nodig, die niet in Rot terdam voorhanden is. De vervoerder moet specialisten invliegen om dat te organiseren. Dat kost heel veel geld. Ook zou de Nebula vertraging oplo pen, wat ook economische schade geeft.'' De volgende ochtend wordt het ministerie van Buitenlandse Zaken ingeschakeld. Dat ministerie gaat over de uitvoering van economische sancties tegen landen zoals Noord- Korea. Uiteindelijk is het minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Handel die de knoop moet doorhakken: wordt de container van boord ge haald, met alle problemen die daarbij komen kijken? Of is er een andere oplossing? Donderdag 21 februari, 18.40 uur De Nebula meert aan in Rotterdam. Het laden en lossen van containers Boek nu en profiteer! Aanbetaling niet verplicht Schwerin, Rostock en Rügen Romantische Strasse Stedentrip Londen Valkenburg, Maastricht en Belgische Ardennen Moezel dinsdag 26 februari 2019 De dou ane haalde de contai ner niet voor niets onder de vliegtuig romp van daan: hij zit vol dozen wodka. FOTO'S DOUANE FAMILIEHOTEL IN VALKENBURG 5 dagen, halFpension Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt 5 dagen, uitgebreid halFpension Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt 5 dagen, halFpension Vertrek: aprjul, aug, sep, okt 5 dagen, logies ontbjjt Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, okt 5 dagen, All inclusive Vertrek:jun,jul, aug, sep, okt ALle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5