Y 12 ZEELAND Ook in veel woestijnen begint de dag met dauw. Voldoende om de grond vruchtbaar te maken. Met Eindhovens wondertextiel kan vocht gewonnen worden. 't- In droge gebieden is er verder niets om dauw op te vangen Eindhoven orgenstond heeft goud in de mond. Dat geldt zeker in gebieden met watertekort, want de dauw in de ochtend is een royale waterbron. In haar geboor teland Portugal kent prof. dr. Cata rina Esteves van de Technische Uni versiteit in Eindhoven genoeg van dergelijke gebieden. Om dat vocht uit de lucht op te vangen heeft ze met haar faculteit scheikun dige technologie een speciaal textiel ontwik keld. Het lijkt wel won dertextiel, dat in die och tenduren drie keer zijn eigen gewicht aan water verzamelt. Als de tempe ratuur stijgt vloeit al dat water de normaal droge grond in om deze vruchtbaar te maken. „Hier in het laborato rium hebben we de wer king bewezen", zegt Esteves. „We zijn nu zover dat we met ons vorig jaar opgestarte bedrijf Sponsh proefseries maken en testen. We hebben daarvoor gebie den gekozen in Portugal en 1 Zuid-Afrika. Daarna willen we het materiaal op grote schaal produceren en hopen we veel droge gebieden in A de wereld aan water te helpen." Voor het initiatief won Sponsh onlangs de Gouden Kiem en de Accen ture Innovatie Prijs. De ontwikkeling van het materiaal begon in 2013 toen een student van de universiteit in Hong Kong in Eindhoven kwam afstude ren, vertelt Esteves. „Zij heeft een procedé hier verder ontwikkeld om stoffen voor jassen beter waterafsto tend te maken. We ontdekten dat het mogelijk is om dat materiaal bij een bepaalde temperatuur te laten scha kelen tussen het afstoten en aantrek ken van water. Met dat gegeven zijn we met de chemische faculteit verder gegaan." Natuur Esteves en haar studenten hebben volgens haar goed gekeken naar de natuur. „Ook woestijnkevers en -gras halen het nodige vocht in de late nacht en vroege ochtend uit de lucht. In de woestijn kunnen de nachten flink afkoelen en het vocht in de van de zee afkomstige lucht condenseert We hopen veel droge gebieden in de wereld aan water te helpen dan tot dauw. In droge gebieden is er verder niets om die dauw op te van gen en dus lost het vocht weer op in de lucht als die door de zon wordt opgewarmd." Efficiënt Het resultaat van de studies was een textiel dat dit water efficiënt opvangt, voordat de zon opkomt. In enkele we tenschappelijke artikelen van Esteves is het procedé vastgelegd. „Het door ons ontwikkelde materiaal brengen we aan op katoen. Dat materiaal trekt - als het koel is - water aan. Wordt het later in de ochtend warmer, dan switcht het materiaal naar waterafstotend en stroomt het uit het tex tiel. We halen op die ma nier 1,3 liter water uit ie dere vierkante meter." Het bedrijf Sponsh, met zes werknemers, heeft zijn hoofdkantoor op de watercampus in Leeuwarden en een ves tiging in Portugal, waar een compagnon van Esteves woont. „Dat is Lourens Boot, een Nederlandse ondernemer die graag iets wil doen om de watervoor ziening te verbeteren en ook de mid delen heeft om daarin te investeren. We gaan ons materiaal op verschil lende manieren gebruiken om bij voorbeeld wijngaarden en notenbo men te bevloeien. Maar ook maken we systemen met ons materiaal om grote hoeveelheden water voor huis houdelijk gebruik op te vangen." Betaalbaar Sponsh werkt samen met een Duitse partner die het materiaal produceert. Volgens Esteves hoeft de prijs bij grootschalige productie niet hoog te zijn. „Voorlopig is water dat je uit de grond haalt goedkoper. Maar in de gebieden waar dat niet kan, is ons textiel een goede en ook voor minder rijke mensen betaalbare oplossing. Het zou mij persoonlijk heel gelukkig maken als we in die arme gebieden de mensen zouden kunnen helpen." Het onderzoek in Eindhoven gaat nog steeds door, legt Esteves uit. „We willen ons materiaal ook laten scha kelen op licht in plaats van tempera tuur. Dat het in het donker water aantrekt en bij licht afstoot. Boven dien willen we andere dragers, omdat katoen, vooral onder natte omstan digheden, te weinig duurzaam is. Tot slot kunnen we nog steeds stappen zetten om het materiaal nog beter te maken." dinsdag 26 februari 2019 VL —Catarina Esteves Textiel maakt woestijn vruchtbaar Harrie Verrijt Catarina Esteves met een tomatenplant met om de voet een stuk van het nieuwe textiel, voor proeven in het laboratorium in Eindhoven. foto ton van de meulenhof - Catarina Esteves

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55