II Max kon niet wachten tot de vrijmarkt op Koningsdag 7 CARNAVAL JEUGD Als de jeugd de toekomst heeft, zit het met wel het carnaval op de Bevelanden wel snor. 'Het wordt ook door de kinderen nog altijd fanatiek gevierd.' Het was afgelopen vrij dag een gezellige boel in het dorpshuis van Kwadendamme. De Borselse jongerenraad hield er een carnavalsfeest voor de jeugd, waarbij ook de carnavals verenigingen uit 's-Heerenhoek, Lewedorp en Kwadendamme pre sent waren. De jeugd heeft im mers de toekomst. Met onder meer kindermiddagen en bezoekjes aan de basisscholen doen de vereni gingen er alles aan om de jeugd warm te laten lopen voor het ka tholieke volksfeest. ,,Maar eigenlijk gebeurt dat van zelf wel'', zegt voorzitter Ton Oosthoek van carnavalsstichting De Koenkelpot uit 's-Heerenhoek (Paerehat). ,,De kinderen worden opgevoed met carnaval.'' Volgens voorzitter J eroen van Sabben van de carnavalsvereniging uit Kwa- dendamme (De Pikpot) is dat in zijn dorp niet anders. ,,Het gaat over van generatie op generatie. De zaterdag is bij ons altijd een beetje de familiedag. Dan zie je kinderen komen met hun ouders en opa en oma. Op een gegeven moment gaan opa en oma met de kleinkinderen naar huis en blijven de ouders feestvieren.'' Hoewel het enthousiasme voor carnaval onder de jeugd niet aan verval onderhevig is, zegt Oost hoek wel te merken dat het soms lastig is om jongeren te strikken voor officiële functies. ,,Veel jon geren die iets in hun mars hebben, verlaten 's-Heerenhoek om te gaan studeren en we weten allemaal dat veel van hen niet meer terugko men naar Zeeland. Daar zitten soms jongeren bij die ik graag bij de stichting had zien komen. Na tuurlijk blijft er nog genoeg talent achter, maar de spoeling wordt wel dunner.'' Als het om het bouwen van wa gens voor de optochten gaat, laat de jeugd het zeker niet afweten. ,,Er is bij ons veel jonge aanwas'', weet Van Sabben. ,,Elk jaar doen aan de optocht wel één of twee Op een gegeven moment gaan opa en oma met de kleinkinderen naar huis en blijven de ouders feestvieren nieuwe groepen mee.'' Ook Oost hoek ziet dat de jeugd enthousiast is. ,,Ik heb pas een rondje gemaakt langs vier bouwgroepen en heb zeker tien tot vijftien jonge men sen aan het werk gezien.'' Dat is volgens de voorzitter niet alleen leuk, maar ook leerzaam. ,,Ze moe ten samenwerken en leren onder meer hoe ze moeten lassen.'' Zonnig Al met al zien beide voorzitters van de verenigingen uit de Zak de toekomst van het carnaval in hun dorpen zonnig in. ,,Onze Raad van Elf zit vol jonge mensen'', zegt Van Sabben. ,,Ik denk dat het één van de jongste raden in de omgeving is. Dus wij mogen echt niet klagen.'' Bij Arti Carnaval in Goes (Han- zehat) zien ze ook elk jaar weer veel kinderen verschijnen bij het kindercarnaval in café Baarends. ,,Dat wordt zeker niet minder'', zegt Erwin Mijnsbergen. ,,Dat zijn dan wel de kleine kinderen, want de jeugd tussen pakweg 12 en 16 jaar is wat moeilijker te bereiken. Die trekken veel naar de dorpen in de Zak. We denken na over hoe we dat kunnen veranderen.'' Arti Carnaval gaat elk jaar trouw langs bij de twee katholieke basis scholen in Goes. ,,Dit jaar hebben we ook van de montessorischool het verzoek gekregen om een feestje te komen bouwen'', zegt Mijnsbergen. ,,Dat was voor nu niet meer te regelen, maar volgend jaar gaan we zeker langs.'' Max Vlieland is volgens moeder Es ther een ondernemend kereltje. Hij is altijd wel met iets bezig. Is het niet met het bouwen van een carnavals wagen, dan wel met het verkopen van spulletjes. Pas geleden vroeg hij aan zijn ouders hoe lang het nog duurt voor het Koningsdag is en hij eindelijk op de vrijmarkt kan gaan zitten. ,,Toen hij hoorde dat dat nog best veel nachten slapen was, heeft hij hier in huis maar een winkeltje ingericht'', zegt Esther Vlieland. In de woonkamer zijn de meubels aan de kant geschoven om plaats te maken voor onder meer speelgoed Wethouder André van der Reest kwam gisteren naar 'De winkel van Max' om samen het lintje door te knippen en boeken. En natuurlijk hoort in een winkel ook een echte kassa. Ge vraagd naar de reden om een win- keltje in te richten, toont de jongen uit Wilhelminadorp zich al een echte ondernemer. ,,Dan kan ik veel geld verdienen.'' Klasgenootjes en juffen van school zijn al komen kijken, maar de kleuter vond dat bij een echte win kel ook een echte opening hoort. Dat hij had al eens gezien toen in Wolphaartsdijk de winkel van zijn oom en tante geopend werd door een wethouder. 'Dat wil ik ook wel', zei hij. Samen met zijn ouders trok hij de stoute schoenen aan en dat werd beloond. Wethouder André van der Reest kwam gisteren naar 'De winkel van Max' om samen met de jongen het lintje door te knip pen. Dat allemaal onder het toe ziend ook van familieleden, vrien den en een stel trotse ouders en opa's en oma's. dinsdag 26 februari 2019 Met de paplepel ingegoten Rob Paardekam Kwadendamme Het was een gezellige boel tijdens een carnavalsfeest voor de jeugd, afgelopen vrijdag in Kwadendamme. foto johan van der heijden - Jeroen van Sabben Hij is waarschijnlijk de jongste ondernemer van Zeeland. Max (5) uit Wilhelminadorp heeft zijn eigen winkeltje ingericht in de woonkamer van zijn ouders. Wethouder André van der Reest kwam het gisteren officieel ope nen. Rob Paardekam Wilhelminadorp Max (staand, tweede van rechts) vertelt aan de wethouder wat hij allemaal verkoopt in zijn winkeltje, terwijl zijn klasgenootjes rondkij ken. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52