4 Drieduizend dozen vol, dat is héél veel wodka Dankzij een spectaculaire actie van de Nederlandse douane moet de leider van Noord-Korea, Kim Jong-un, het voorlopig zonder Russische wodka doen. Een reconstructie van een opmerkelijke inbeslagname. Woensdag 20 februari, 19.30 uur Hamburg vervoerd en moet door naar China. ,,Van alle inkomende en uitgaande containers maken wij analyses'', ver telt Kooij, die in zijn functie verant woordelijk is voor de douane-inspec ties. ,,Een paar dagen van tevoren krijgen wij de informatie over elke in- en uitkomende container op een schip. Onze computersystemen on derzoeken die gegevens. Als er bij voorbeeld iets raars gebeurt, als er een gekke route is gevaren of als we een tip hebben gekregen, dan selec teert de computer die container voor controle.'' Een ingenieus controlesysteem, als je bedenkt dat jaarlijks miljoenen containers de Rotterdamse haven binnenkomen en verlaten. Waarom precies alarm wordt geslagen bij de container uit Hamburg, kan Kooij niet zeggen. ,,Wij willen niemand wijzer maken dan nodig is, daarom geven we niets prijs over onze con trolestrategie. Wat ik wel kan zeggen: op basis van de informatie die er lag, hadden wij het vermoeden dat deze container onder het sanctieregime voor Noord-Korea valt.'' Uit de papieren van de rederij blijkt dat in de container wodka zit voor een Chinees bedrijf. Maar de douane heeft alle reden om aan die informatie te twijfelen. ,,Wij hadden het vermoeden dat deze wodka niet naar China, maar naar Noord-Korea zou gaan.'' De Nebula is op dat moment nog onderweg vanuit Antwerpen naar Rotterdam. Kooij heeft die woens- Terwijl de hele wereld naar Vietnam kijkt, waar de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un morgen een topontmoeting heeft met president Donald Trump van Ame rika, is de blik in Nederland gericht op een roodbruine container uit Rus land. In die container zitten dozen wodka, héél veel dozen wodka. Drie duizend, om precies te zijn. In elke doos zitten tientallen flessen wodka. De sterke drank kwam donderdag avond aan in de haven van Rotter dam. Eindbestemming: de Noord- Koreaanse hoofdstad Pyongyang. Maar daar arriveert de drank nooit. Arno Kooij staat op het voetbalveld. Hij is directeur risicomanagement bij de douane. Maar in zijn vrije tijd is hij hoofd opleiding bij een voetbal club in Vlaardingen. Net als de trai- ning begint, krijgt hij een telefoontje van een van zijn medewerkers. Er is een probleem. ,,Ik krijg wel vaker te maken met ingewikkelde situaties", zegt Kooij. ,,Maar dit heb ik nog nooit meegemaakt.'' In de dagen ervoor is in de compu tersystemen van de douane alarm geslagen over een binnenkomende container uit Hamburg. Die contai ner staat op het vrachtschip Nebula van de Chinese rederij Cosco Ship ping en staat gepland om donderdag avond in Rotterdam aan te komen. De container is vanuit Rusland naar dinsdag 26 februari 2019 GO Douane te slim voor sluwe Kim Peter Winterman Rotterdam/ Den Haag Het vrachtschip Ne bula van de Chinese rederij Cosco Ship ping komt aan in de haven van Hamburg. FOTO DIETER HASENPUSCH De Noord-Kore- aanse leider Kim Jong-un lijkt het aan niets te ontbreken. FOTO REUTERS De bevolking van Noord-Korea heeft al tientallen jaren tekort aan van alles. Vorige week werd het voedselrantsoen nog gehalveerd naar 300 gram per dag. FOTO ALEXANDER DEMIANCHUK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4