Toestel met voetballer Sala had niet mogen opstijgen NIEUWS 3 Afweging Kapittel voor de Civiele Orden blijft altijd geheim Het plan was Willem van Hanegem op het grote feest ter ere van zijn 75ste verjaardag te verrassen met een lintje. Maar de aanvraag voor een koninklijke onder scheiding werd afgekeurd. Hoe kan dat? eer, over 200 jaar koninklijke onder scheidingen in Nederland. ,,Je hele doopceel wordt gelicht, als je iets op je geweten hebt, krijg je hem niet." Dat is voor zover bekend bij Van Hanegem niet het geval. ,,Ze hanteren ook strikte regels voor maatschappelijke betrokken heid'', weet Bruin. Zo geldt voor een Lid in de Orde van Oranje Nas sau dat hij of zij zeker 15 jaar vrij willigerswerk moet hebben ge daan. Het kan een verklaring zijn voor de afwijzing. Want bij de uitrei king van het lintje aan Gerard Jo ling werd gesproken over zijn werk als 'zanger en allround media per sonality', maar was er ook 'zeer veel waardering dat hij zijn landelijke naamsbekendheid gebruikt om goede doelen Stichting Doen, Uni- Willem van Hanegem toont zijn maatschappelijke betrokkenheid veelal onderderadar cef, Ronald McDonald kinderfonds en de Stichting Make-a-Wish on der de aandacht te brengen'. Van Hanegem, vaak aanwezig bij voetbaltoernooien voor G-teams, toont zijn maatschappelijke be trokkenheid veelal onder de radar: hij is klankbord voor Nederlands- Marokkaanse voetballers en be zoekt zieken of stervenden die nog één keer hun idool willen zien. Het komt in de aanbevelingsbrieven weinig aan de orde. En de Kanselarij kan en doet soms wel eigen onderzoek, maar neemt de ingestuurde brieven als leidraad. De vraag is of de voetballegende de afwijzing erg vindt. Hij hóéft helemaal geen lintje, vertelde hij vorige week tijdens het feest voor hem in De Doelen in Rotterdam. De afwijzingsbrief van de burge meester en wethouders van de ge meente Bloemendaal, anderhalve week geleden, was kort en zakelijk: „Helaas moet ik u meedelen dat de heer Van Hanegem niet in aanmer king komt voor een koninklijke onderscheiding.'' De verontwaardiging was groot. „Prutsers", schreef columnist Hugo Borst gisteren in deze krant over het volgens hem 'elitaire clubje dat heeft geblunderd', daar mee doelend op het Haagse comité dat uiteindelijk over die toeken ning gaat. Waarom krijgt zanger en natio naal schunnige grappenmaker Ge rard J oling wel een lintj e (Ridder in de Orde van Oranje Nassau in 2013) De afwijzing heeft de koning, een sportliefhebber, nooit bereikt en één van Neerlands beste voet ballers ooit niet? Een man die on der de radar zeer maatschappelijk betrokken is en over wiens 75ste verjaardag vorige week dagenlang werd gesproken. Het antwoord ligt verborgen in het geheim van het Kapittel voor de Civiele Orden. Zo werkt het: wie een lintje wil aanvragen voor iemand, moet dat doen bij de gemeente waar die per soon woont. In dit geval stuurde televisieproductiemaatschappij Southfields (zij was bezig met een documentaire over Van Hanegem) de aanvraag een paar maanden ge leden naar de gemeente Bloemen- daal. De aanvraag ging vergezeld van aanbevelingsbrieven van de KNVB, Feyenoord, het Algemeen Dagblad (waarbij Van Hanegem co lumnist is) en oud-voetballer Dries Boussatta, die beschreef hoe Van Hanegem zich inzette voor voet ballers met een Marokkaanse ach tergrond. Kanselarij Als de burgemeester vermoedt dat de aanvraag kansrijk is, stuurt hij of zij hem door naar de commissaris van de koning, die stuurt de aan vraag (inclusief advies) weer door naar de Kanselarij der Nederlandse Orden. De ambtenaren van de Kanselarij bereiden een advies voor, het Ka pittel voor de Civiele Orden beslist of iemand 'decorabel' is. Het is een vijfkoppig gezelschap met onder anderen een generaal-majoor bui ten dienst, voormalig Navo-baas Jaap de Hoop Scheffer en oud-com missaris van de koningin, Leem huis-Stout. Hun advies (positief of negatief) gaat uiteindelijk naar de minister 'die het aangaat'. Daarna gaan al leen positieve beslissingen door naar de koning. De afwijzing van Van Hanegem heeft dus wel de mi nister van Sport (of zijn ministerie) gehaald, maar nooit de koning, een groot sportliefhebber. Een woord voerder van de Kanselarij, gevraagd naar het hoe en waarom van de af wijzing van de legendarische nr. 10, stelt 'niets te kunnen zeggen over persoonlijke dossiers'. De Hoop Scheffer was gisteren niet bereik baar. ,,Het komt wel vaker voor dat een lintje wordt afgewezen", zegt Kees Bruin, auteur van het boek Een hele Dat blijkt uit onderzoek van de Air Accidents Investigation Branch (AAIB). Piloot David Ibbotson zou de Ar gentijnse speler Emiliano Sala op 21 januari van Frankrijk naar Wales brengen, zodat hij mee kon trainen bij zijn nieuwe club Cardiff City. Zo ver kwam het nooit. Het vliegtuig stortte neer in Het Kanaal en zowel Sala als Ibbotson kwam bij het on geluk om het leven. Waardoor het vliegtuig neer stortte, is nog altijd onbekend. Wat volgens de Britse krant The Guar dian na onderzoek van de AAIB wel duidelijk is geworden: piloot Ibbot- son vroeg een daling aan om - waarschijnlijk - bewolking te ver mijden. Die daling is echter nooit ingezet. Enkele minuten na zijn verzoek stortte het vliegtuig honderden meters, misschien wel meer dan een kilometer, naar beneden. Dit gebeurde in een tijdsbestek van 20 seconden, nadat Ibbotson zijn Piper Malibu 180 graden liet draaien. Het wrak van het vliegtuig werd uiteindelijk gevonden op 30 meter van de plek waar voor het laatst ra darsignalen zijn opgevangen, toen Sala en de piloot op 488 meter hoogte vlogen. De onderzoekers van de AAIB gaan ervan uit dat het toestel daarna haast verticaal naar beneden stortte. Vergunning Nu blijkt dat Ibbotson geen com merciële vergunning had en dus geen betalende passagiers mocht vervoeren. Daarnaast had hij niet de juiste papieren om onder derge lijke weersomstandigheden te vlie gen. Ibbotson was slechts bevoegd om 's nachts te vliegen als er sprake was van helder weer. Desalniette min vloog hij een winterstorm te gemoet. Ook in het vluchtplan za ten fouten. Zo was het verkeerde li centienummer van het vliegtuig ingevoerd. Het lichaam van de voetballer was lange tijd spoorloos, maar werd begin februari gevonden. Uit een autopsie bleek dat hij niet is ver dronken, maar om het leven kwam door hoofd- en borstletsel. De pi loot is nog altijd niet gevonden. dinsdag 26 februari 2019 Gerard Joling wel een lintje, Van Hanegem niet. Hoe dan? Kijk op de site bij /video wat Hugo Borst te zeggen heeft over de afwijzing. Cyril Rosman Rotterdam Willem van Hanegem tijdens het feest in De Doelen in Rotterdam ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. foto pim ras De piloot van het neergestorte vliegtuig waarin voetballer Emili- ano Sala zat, had niet de juiste papieren om passagiers te ver voeren. Daarnaast zaten fouten in het vluchtplan en had hij nooit mogen opstijgen wegens het slechte weer. ANP Londen De Piper Malibu die later zou neerstorten. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3