II 'Stop met dumpen van plastic afval in de lucht' Nomineer een vrijwilliger voor de Lange Jan Awards 7 RUILKASTJE VLISSINGEN Potten rode kool en appelmoes, koffie, mandarijntjes, tubes tandpasta: wie in Bossenburgh zit met een gat in zijn portemonnee kan terecht in de Free Little Pantry, het deel- en ruilkastje van Tamara Eijke. Mensen met lage inkomens zijn vaak heel solidair dinsdag 26 februari 2019 Claudia Sondervan Vlissingen Aan de Blikkenburg 61 staat het sinds begin deze maand op haar voorplaats. Ze heeft het kastje van geperst, gelamineerd hout geplastificeerd om het provi sorisch te beschermen tegen re gen. Tamara zoekt eigenlijk naar een stevig, weerbestendig, knaag- dierwerend exemplaar, of iemand die zoiets kan maken. Wat groter ook, gezien de hoeveelheid dona ties aan levens- en verzorgings middelen die ze krijgt. ,,Er staat nog een half gevulde bigshopper in de berging. Het is me heel erg meegevallen hoeveel er gebracht wordt. Ik was even bang dat ik zelf zou moeten be knibbelen om de kast gevuld te houden, maar de donaties stromen binnen. Afgelopen week kwam er een anoniem kaartje dat meldde dat het kastje een buurtbewoner een warm gevoel gaf. Hartverwar mend." Minimuminkomen Tamara is tot nu helemaal geen af keurende blikken tegengekomen. ,,Wel nieuwsgierige." Zelf heeft ze ook een minimuminkomen voor Tamara Eijke bij de Free Little Pantry die zij opzette in de Vlissingse wijk Bossenburgh. foto lex de meester haar gezin. ,,Ik weet wat het is. Ik ken de verhalen van de Little Free Pantry in Dauwendaele in Middel burg. Daar hoorde ik hoe nodig het is. En van de dankbaarheidsbetui gingen. Ik wilde ook zoiets begin nen. Ik woonde in Middelburg in een flat met een druppelslot, dus dat was niet handig. Maar toen kreeg ik dit huis toegewezen, met die mooie voorplaats en goed be reikbaarTamara woont er sinds november en ze liet er geen gras over groeien. -Tamara Eijke Haar aanvankelijke vrees voor aangebroken verpakkingen, pro ducten over-de-datum of rommel marktzooi blijken ongegrond. Fijn, want om nou geregeld naar de mi- lieustraat te moeten op de fiets is geen pretje. Traktaties ,,Tot nu heb ik totaal geen klachten over wat gebracht wordt. Eens per dag loop ik het kastje na en vul ik aan of ik haal er dubbele spullen uit voor later. Ik heb het liefst houdbare spullen, dagelijkse be nodigdheden, verse waar. Pakken luiers, die zijn zo duurIk ga op zoek naar een koeling voor in de berging voor als het weer warmer wordt." Fruit en groenten worden snel opgepikt, na de traktaties. ,,Koek, cake, dat is als eerste weg." Wie de afnemers en donateurs zijn, daar heeft ze weinig zicht op. ,,Het is te hopen dat niemand het kastje leeg trekt. Maar mensen met lage inkomens zijn vaak heel soli dair. Ik ben benieuwd wie blijft doneren. Nu haalt iedereen zijn kasten leeg, maar of dat blijft? In december komen de kerstpakket ten. Er is één regelmatige gever, weet ik. Het is allemaal welkom.'' VEERE Een verbod voor het oplaten van (wens)ballonnen in de gemeente Veere. Dat moet de gemeenteraad zo snel mogelijk afkondigden, vindt inwoonster Tirza Koelma. Koelma stuurde het gemeen tebestuur een brief waarin ze zich hard maakt voor een ver bod op het oplaten van ballon nen. De ballonnen worden vaak bij een feestelijke gebeur tenis opgelaten, maar doen meer kwaad dan goed, betoogt de briefschrijfster. De ballon gaat niet alleen om hoog, maar komt ook weer naar beneden. En daar veran- dert het feestelijke plastic in een afvalproduct, dat de na tuur vervuilt en dieren be dreigt. Zowel in zee (waar de 'plastic soep' ook uit ballon nen bestaat) als op het land zien dieren ballonnen aan voor voedsel. Ook kunnen ze verstrikt raken in de touwtjes. Biologisch afbreekbare ballon nen zijn amper beter, want ook die blijven jaren liggen. Koelma roept de Veerse be stuurders, die haar brief don derdag bespreken, op zo snel mogelijk een eind te maken aan het 'bewust dumpen van afval in de lucht'. MIDDELBURG Van elke drie Mid delburgers doet er één vrijwilli gerswerk. Die ruim 15.000 vrijwil ligers maken ook dit jaar kans op een Lange Jan Award. De Lange Jan Awards zijn een initiatief van Stichting Welzijn Middelburg (SWM) en de gemeente Middelburg. Deze twee jaarlijkse onder scheiding wordt op 13 juni weer uitgereikt. Dat ge beurt tij dens een feestelijke 'waarderingsavond' in de Stadsschouwburg. De prijzen worden nu voor de vijfde keer uit gereikt en bestaan uit een kunst werk en een geldbedrag. Het nomineren van kandidaten en het stemmen op winnaars ge beurt door het publiek. SWM no digt iedereen uit van 11 maart tot en met 7 april kans hebbers voor te dragen. Er zijn Lange Jan Awards in drie cate- LANGE JAN AWARDS 2019 gorieën: de jonge vrijwilliger (tot en met 23 jaar), de vrijwilliger (24 jaar en ouder) en de vrijwilligers organisatie. Nomineren kan via welzijnmiddelburg.nl, via een pa pieren formulier in Porthos (St Se- bastiaanstraat of het stadskantoor aan de Kanaalweg) of telefonisch via 0118-727027. Negen Uit alle genomineerden worden door een jury per categorie drie kanshebbers geselecteerd. Uit die negen genomineerden kiest het publiek de drie winnaars. Stem men kan van 1 tot en met 8 juni via welzijnmiddelburg.nl. 'Ik ben benieuwd wie blijft doneren'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39