Liefde bezegeld op vuurtoren Gemeente: gebrek aan handhavers oorzaak 6 Politie en gemeente zijn er tijdens de laatste jaarwisseling niet in geslaagd in Middelburg iemand te betrappen op illegaal afsteken van vuurwerk. Politie en gemeente wijten de o- score aan het gebrek aan agenten en opsporingsambtenaren. Er is sim pelweg te weinig 'blauw' beschik baar om mensen te pakken terwijl ze illegaal bezig zijn. Dat erkent het college van B en W van Middelburg in antwoord op vragen van CDA en Christenunie over de overlast van vuurwerk. Po litieagenten en opsporingsambte naren van de gemeente hebben noch tijdens surveillances, noch tij dens controles na klachten mensen op heterdaad kunnen betrappen. 64 meldingen Volgens burgemeester Harald Berg- mann, verantwoordelijk voor de aanpak van vuurwerkoverlast, handhaven politie en gemeente wel degelijk. Vuurwerk mag alleen op oudjaarsdag vanaf 18.00 tot nieuw jaarsdag 02.00 uur worden afgesto ken. Alle rotjes en vuurpijlen die eerder of later de lucht in gaan, zijn illegaal. 'De beschikbare capaciteit bij politie en boa's is echter be perkt', schrijft het college. Dat komt door 'de keuzes die zijn gemaakt'. Het CDA vindt dat er 'gelet op de massaliteit van de overtredingen volstrekt onvoldoende' wordt ge handhaafd. Dat is overdreven, vindt het Middelburgse college. Gezien het aantal meldingen van overlast bij de meldkamer van de politie is er geen sprake van 'massaliteit'. In totaal kwamen rond de jaarwisse- ling 64 meldingen binnen, waarvan 31 op 31 december. Wel beseffen B en W dat niet iedereen een overtre ding meldt en dat niet iedereen het erg vindt dat vuurwerk buiten de toegestane tijden wordt afgestoken. Het CDA vindt de schade en overlast voor de samenleving te groot voor het plezier dat het vuur werk oplevert. De partij pleit er daarom voor om de situatie om te draaien. Middelburg zou voor de komende jaarwisseling in zijn ge heel een vuurwerkvrije zone moe ten worden, met daarbinnen zones waar vuurwerk wel is toegestaan. Daar voelt het college niks voor. Bo vendien vinden B en W het niet nodig. Wel blijft de gemeente in woners helpen als zij onderling en vrijwillig een vuurwerkvrije zone in hun buurt willen maken. Om schade door vuurwerk te be perken heeft Middelburg jaren ge leden al besloten de parkeermeters in de week rond oud en nieuw af te sluiten. Parkeren is dan gratis. De Christenunie vroeg zich af hoeveel geld de gemeente daardoor mis loopt. Dat was tussen 24 december 2018 en 2 januari 2019 ongeveer 80.000 euro. Maar inwoners, on dernemers en bezoekers waarderen het gratis parkeren zeer, benadruk ken B en W. 'Bijkomend voordeel is dat het een aanzuigende werking heeft op het winkelend publiek en bijdraagt aan een gastvrij Middel burg.' Dat stelletjes het Westkappelse lichtbaken - na onder meer brug gen in Florence, Parijs en Middel burg - gebruiken als object om hun liefde te bezegelen, is niet zo gek. Want bruggen mogen een verbin ding tussen twee partners symbo liseren, de vuurtoren op de dijk bo ven de woeste baren bij Westka- pelle doorstaat vanzelfsprekend de zwaarste stormen. Alleen al vanwege die kracht ver wijt het Polderhuis, beheerder van de vuurtorens op de dijk, tortel duifjes geen vandalisme. Waar be heerders in wereldsteden de slot jeshangers nogal eens verwensen, ziet coördinator vuurtorens Adrie Provoost geen probleem. Hij be schouwt het als een gegeven dat mensen hun gevoel meer uitdragen in de openbaarheid en tegelijkertijd strikt persoonlijke verbondjes wil- len sluiten. ,,Het past in het tijds beeld, hè." Of relaties van de West- kappelse slotjeshangers inniger en langduriger zijn dan andere, durft Provoost niet te beweren. Staaldraad Beklimmers van de vuurtoren han gen vaak een slotje aan de draad die onvoorzichtigen en wanhopigen er van moet weerhouden naar bene den te vallen. Buiten de openings- tijden hangen verliefden hun slotje aan een staaldraad die langs de romp loopt. Provoost schat dat er hoogstens enkele tientallen slotjes aan de markante vuurtoren han gen. ,,Er is geen reden die nu weg te halen. Mocht het op een gegeven moment echt vol hangen, dan ver wijderen we ze wel. Tenslotte moe ten ook de volgende generaties el kaar trouw kunnen beloven met de vuurtoren als getuige." IN DE REGIO Presentatie boek Michel Veering Lezing over Paulus Padden overzetten MIJN DORP, MIJN STAD rafii dinsdag 26 februari 2019 WA Illegaal knallen blijft onbestraft Maurtis Sep Middelburg De eerste 'liefdesslotjes' werden zeker twee jaar geleden al aan de vuurtoren van Westkapelle vastgeketend. Maar in de uit bundige voorjaarszon van fe bruari 2019 vallen ze een aantal voorbijgangers nu pas op. René Hoonhorst Westkapelle MIDDELBURG Michel Veering pre senteert donderdag zijn boek Een liefde in Dresden in boek handel de Drvkkerij aan de Markt. Veering schreef een aangrijpende oor logsroman over een liefde die geweld, honger, armoede en afstand overwint. De boekpresentatie begint om 19.00 uur. De toegang is gra tis, een kaartje re serveren kan in de Drvkkerij zelf en via drukkerijmiddel- burg.nl MIDDELBURG Ds Klootwijk houdt donderdag op ver zoek van de Nieuwe Kerk Gemeente een lezing over Paulus met als titel Paulus, een jood geraakt door Jezus. Tijdens de lezing leren de aanwezigen Paulus beter kennen en komen diverse vra gen aan de orde. Was Paulus de eer ste christen? Werd hij bekeerd op weg naar Damascus? Wat betekent het dat Paulus een jood is? De lezing begint om 20.00 uur in de Hoeksteen (Roo- zenburglaan 22). Toegang is gratis. OOSTKAPELLE In Oostkapelle wordt morgen een paddenoverzetac- tie gehouden. Be langstellenden zijn van 10.00 tot 12.00 uur welkom bij villa Duinvliet, Domburg- seweg 44 in Oost- kapelle. Helpers wordt ver zocht om een spa mee te nemen. Aanmelden kan door een e-mail te sturen naar eine- remijn@zeeland- net.nl. FOTO MARTIJN FINCKE AAGTEKERKE Verenigingsge bouw Amicitia, 14.00-16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaarten en koersballen; GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmerdor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met bil jarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur: Activiteitenavond jeugdnatuur club De Vleermuis voor kinde ren van 7 t/m 12 jaar; KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur: Middag voor sociaal contact, waar gehand werkt wordt; MIDDELBURG Kindercafé 't Lokaaltje, Sint Jansstraat 62, 9.00-11.30 uur: Voedingsoch tend voor Borstvoedende moeders; Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00 12.00 uur: Tafeltennis voor senioren (50+); Padma, Verwerijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie Thea van Soe- len; Calvijn College, 10.00 14.00 uur: Tentoonstelling We reldwonder Israël; ZB, 19.30 21.00 uur: Lezing over Noord- Korea door drs. Marc Roth; Ci nema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning film BlacKkKlans- man; OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15-11.45 uur: Sport- dorp Oostkapelle houdtDyna- mic Tennis; 14.00-16.30 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Gymnas tiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15-11.45 uur: Spel en sportmorgen voor 55+'ers; VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Hand- werkcafé; VLISSINGEN Gymzaal Theo Thijssen, Troelstraweg 473, 16.00 uur: Kleutergym; Huis artsenpraktijk Govert Flinck- laan 51, 18.30 uur: Kick Off 'Zeeland in Beweging Chal lenge'; WESTKAPELLE Markt 65, 14.00-16.30 uur: Soos voor ou deren met o.a. koersbal. STONY BIGGEKERKE Het Walcherse rappersduo ZeroOne- Eighteen is opgeheven. Biggekerkenaar Antonio Lorello richt zich nu volledig op zijn carrière als soloartiest STONY. Het nieuwste nummer van STONY heet Rennen en is sinds kort te beluisteren via Spotify en de clip is te zien op You- Tube. Omdat Rennen op een officiële playlist tussen be kende artiesten staat, hoopt STONY snel een groter publiek te bereiken. Antonio is op 'schrijverskamp' geweest en komt over drie weken (15 maart) met de EP Derde Oog. Rond de reling bovenin de vuurtoren van Westkapelle hangt een aantal 'liefdesslotjes'. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38