II 'Ik ben niet mijn tweelingbroer' Een weg puzzelen uit De Vliegende Hollander 5 VLEESHAL NIEUW PROJECT De Vleeshal heeft kunstenaars van buiten Zeeland gevraagd iets te doen met een huis in Middelburg voor het project Rooms of now. dinsdag 26 februari 2019 Ernst Jan Rozendaal Middelburg Nadat Zeeuwse kunste naars de afgelopen jaren de aandacht vestigden op interessante plekken in de provincie, nodigt de Vleeshal vanaf nu kunstenaars van buiten Zeeland uit om iets te doen met huizen in Middelburg. De eerste aflevering van Rooms of now werd zondagmiddag geopend aan de Korendijk in Middelburg. De titel Rooms of now is ont leend aan een fotografieproject van Maurice van Es. Met zijn ca mera legt hij vast wat hem opvalt in een woonhuis en daar maakt hij een boek van. Hij is de eerste kun stenaar in het nieuwe project van de Vleeshal. Huis Naast tentoonstellingen in de mo numentale zaal van het voorma lige stadhuis van de Middelburg organiseert directeur Roos Gort zak ook evenementen die speci fiek gericht zijn op Zeeland. Onder de titel So You Don't Get Lost in the Neighborhood namen Zeeuwse kunstenaars de afgelopen jaren publiek mee naar plekken in de provincie die voor hen een bijzon dere betekenis hadden. In de nieuwe serie is Middelburg de lo catie en wordt kunstenaars ge vraagd iets te doen met een huis in de Zeeuwse hoofdstad. Van Es is de eerste. Hij bracht Kunstenaar Maurice van Es (derde van links) bracht voor het publieksprogramma van de Vleeshal een paar dagen door bij Anja de Groene (hier met Noortje) en Dick Anbeek. Hij maakte daar foto's, die hij bundelt in een boek. foto lex de meester enkele dagen door in het huis van Anja de Groene en Dick Anbeek aan de Korendijk. Daar fotogra feerde hij alles waar zijn oog op viel. ,,Het gaat niet over het maken van mooie foto's", zei Van Es zon dagmiddag bij de opening van de eerste aflevering. ,,Het gaat om wat erop staat. Het kan een slechte foto zijn van iets heel interessants. Die foto's bundel ik in een boek. Zo ontstaat een universele encyclope die van wat je in huis kunt heb ben. Misschien maak ik ooit wel een monument om die boeken de tijd te laten overleven." Hij heeft er inmiddels 33 ge- maakt. Zijn eerste boeken gaan over zijn eigen omgeving. Hij foto grafeerde de stapeltjes wasgoed die zijn moeder op zijn bed legde, of steeds opnieuw het vertrek van zijn broer, met wie hij het niet zo goed kon vinden. Schrijver Arnon Grunberg vroeg Van Es het huis van zijn moeder vast te leggen. Voor Anbeek en De Groene, oud eigenaren van De Drukkerij in Middelburg, gaf dat de doorslag om aan het Vleeshalproject mee te werken. Zij houden er zelf een boek aan over. Verder maakt Van Es een exemplaar voor de Vleeshal - dat Het gaat niet over het maken van mooie foto's. Het gaat om wat erop staat -Maurice van Es, kunstenaar mensen daar de komende weken kunnen inzien - en voor zichzelf. Voor Van Es is doorslaggevend dat zijn kunst écht iets betekent voor mensen. Fotografie is voor hem net zo magisch als het halverwege de negentiende eeuw was. ,,Toen vielen mensen nog flauw als ze de foto van een overledene zagen.'' Als hij fotografeert wordt hij 'een soort insect dat dingen an ders waarneemt', vertelde hij. Wie benieuwd is naar de blik van Van Es op het huis van De Groene en Anbeek kan daarvoor tijdens openingstijden terecht bij De Vleeshal. Waarschijnlijk wordt hun huis nog twee keer openge steld: tijdens de Boekenweek en bij de afsluiting van de eerste afle vering van Rooms of now, waarbij mogelijk Arnon Grunberg aanwe zig is. Al 21 maanden zit de 49-jarige of 37-jarige Nigeriaan I. vast. Hij beweert dat hij ten onrechte wordt aangezien voor zijn twee lingbroer, die in 2017 bij verstek werd veroordeeld tot zes jaar cel voor pinpasfraude en het te rugbetalen van negen ton aan criminele winsten. Theo Giele Middelburg De veroordeelde heeft in 2017 zijn rechtszaak niet bijgewoond, om dat hij twee jaar eerder als crimi nele vreemdeling het land was uit gezet. Hij zou na zijn uitzetting zijn overleden, werd tijdens de rechtszaak gezegd door de verde diging. Echter: volgens de overlij densakte was hij in 1981 geboren, terwijl hij zelf had verklaard van 1969 te zijn. In het voorjaar van 2017 werd I. aangehouden in Groningen op ver denking van oplichting. Naar eigen zeggen is hij (ook) in 1981 geboren. Zijn vingerafdrukken en die van de veroordeelde fraudeur kwamen overeen Hij werd er al snel van verdacht de 'overleden' veroordeelde te zijn. Zijn vingerafdrukken en die van de veroordeelde fraudeur kwamen overeen. Volgens het Nederlands Forensisch Instituut is het daarom extreem waarschijnlijk dat het om één en dezelfde persoon gaat. Zelfs bij ééneiige tweelingen verschil lende de vingerafdrukken. Tijdens de rechtszitting gisteren in Middelburg hield de Nigeriaan bij hoog en bij laag vol dat er sprake is van een persoonsverwisseling. ,,Ik ben niet mijn tweelingbroer." Met tal van documenten probeerde hij aan te tonen dat hij in Afrika was op het moment dat zijn twee lingbroer in onder meer Goes mensen voor tienduizenden euro's oplichtte. In die periode zou hij in Kameroen getrouwd zijn. Hoeveel waarde de rechtbank aan zijn verhaal hecht, zal op 11 maart blijken. Dan wordt ook dui delijk of hij de straf moet uitzitten en de negen ton moet betalen. TERNEUZEN In de Noordstraat in Terneuzen wordt in april een escaperoom geopend die is inge richt rond het thema van het spookschip De Vliegende Hol lander. Het is de bedoeling dat het 'huis' tijdens het paasweekend wordt geopend. Stichting Citymarketing Ter- neuzen is nauw betrokken bij de komst van de escaperoom en het gekozen thema. Het initiatief past binnen de doelstellingen van de stichting. Citymarketeer Sara Jansen geeft advies en draagt vanuit de stichting financieel bij aan de realisatie van de attractie. In een escaperoom worden de deelnemers opgesloten in een ruimte, waaruit zij moeten ont snappen door allerlei puzzels op te lossen. De kunst is daarbij boven dien om zo goed mogelijk samen te werken. De exploitatie van 'De Vlie gende Hollander' is in handen van ondernemer Rudi de Kooning. Hij is eigenaar van De Werelt Games in Goes. Daarbij horen onder meer twee escaperooms. Horeca De attractie in Terneuzen opent in de Noordstraat 8. Citymarke- ting pleitte voor deze locatie met het oog op het trekken van be zoekers naar het stadscentrum en de lokale horeca. Woonhuis als kunstobject

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37