1 Waar en wanneer zijn de carnavalsoptochten? Wat zijn de nieuwste trends op het zottenfeest? 4 Je kunt veel aantrekken tijdens carnaval. Maar de boerenkiel, daar kan je echt niet meer mee aankomen. ,,De mensen willen iets herkenbaars." Sta je tijdens carnaval in je leger- outfit aan de bar, word je plots om ringd door een groep hippies. Het kan zomaar gebeuren, want beide uitdossingen zijn in de mode. Nogal een contradictie. Aan de ene kant legeroutfits, aan de andere hippiekledij, compleet met peace- kettingen, flowerpower en ge kleurde brillen uit de tijd van Woodstock. De terugkeer van de ja ren 60, daar lijkt het wel op. ,,Ja, we verkopen ook j oints voor bij de hip pie-outfit, maar het zijn wel neppe", lacht Eric Buijsse van feest winkel Party Max in Hulst. Nu zijn er alleen boerenkielen in het blauw of grijs gestreept Eric en zijn vrouw Gaëtane ver kopen het hele jaar door kostuums, maar als februari gloort, neemt de verkoop een vlucht. ,,Hoewel de meeste mensen nog altijd net voor carnaval hun outfit aanschaffen. Ze zijn veel te druk om er eerder aan te den ken", weet Eric uit ervaring. Dat vluchtige zie je terug in de kle dingkeuze. „Ik denk dat veel mensen door de snelheid van deze tijd, herkenbaar heid willen. Veilig heid, terug naar de tijd van vroeger. Daar hoort Woodstock bij. En het ziet er natuurlijk ook leuk uit, met al die fleurige kleuren." Wat koopt de klant verder, naast het legergroen en fluor? De laatste jaren is de Netflixisering ook in de carnavalsindustrie zicht baar. „Vooral La Casa de Papel (foto) is nu hot." Eric pakt de rode overall met bijbeho rende Dah-masker uit de schappen. De Spaanse Net- flixserie gaat over een groep criminelen die een geld- drukkerij overvallen. Er zijn al vele kostuums over de toonbank gegaan. „Sommige films zijn vandaag hot, maar over een maand alweer oud. Dus het blijft voor ons ook altijd zoe ken. Het gaat heel snel in dit we- Het gaat heel snel in dit wereldje, het is heel anders dan vroeger reldje, het is heel anders dan vroe ger." Het beste voorbeeld daarvan is de boerenkiel. Die is een jaar of vijftig geleden met de introductie van het Zeeuws carnaval overgewaaid uit Brabant. Vroeger had iedere carna- valsvierder wel een boerenkiel om zijn nek. Eric: ,,Dat is echt een stuk minder. Nu zijn er alleen boeren kielen in het blauw of grijs ge streept. De verschillende kleurtjes zie je bijna niet meer. De groothan dels zeggen ook: 'ho ho ho, wij ko pen geen tienduizenden boeren kielen meer in, want we raken ze niet meer kwijt." Ook de tuinbroek lijkt verleden tijd. Vooral basisscholieren trokken die vroeger aan, plakten er stickers op en lieten klasgenoten er allerlei teksten op schrijven. ,,Vroeger had je nog hele groepen die in tuin broek gingen. Dat zie je nu niet meer." dinsdag 26 februari 2019 GO Een boerenkiel kan echt niet meer tijdens carnaval Bob Maes Hulst jWïjï M Eric, doch ter Maud en vrouw Gaë- tane. Vooral La Casa de Papel (rechts) en hippie-out fits zijn popu lair. FOTO BOAZ TIM- -Eric Buijsse, Party Max Hulst -Eric Buijsse Aardenburg (Uulehat) Zaterdag 14.00 uur: Start; Clinge (Kriekeputtersdorp) Zaterdag 14.00 uur: Start in Molenstraat; Graauw (Djerkenland) Zaterdag 14.00 uur: Start vanaf Oude Kaai; Hulst (Vossenstad) Zondag 14.00 uur: Start optocht Kloosterzande (Kloorianenland) Dinsdag 13.30 uur: Start vanaf Groenendijk; Koewacht Carnavalsoptocht in Vogel waarde 2018. Zaterdag 14.00 uur: Optocht vanaf voetbal veld; Kwadendamme (Pikpot) Zaterdag 13.30 uur: Start; Lamswaarde (Lamsoren) Zondag 13.30 uur: Start vanaf de Verkens- markt; Lewedorp ('t Kraaienist) Zaterdag 13.00 uur, start; Nieuw Namen (De Mollen) Maandag 14.11 uur: Start; Ossenisse (d'Ossekoppen) Zondag 10 maart 14.30 uur: Start vanaf Zeedorp; Oud-Vossemeer (Groot Pesööt) Zaterdag 12.49 uur: Start; Philippine (Mosselkrauwers) Zaterdag 14.00 uur: Start; Sas van Gent (Betekoppenstad) Zondag 14.00 uur: Start; 's-Heerenhoek (Paerehat) Zondag 13.30 uur: Start; Sint Jansteen (Rattenrijk) Zaterdag 14.00 uur: Start vanaf Geslechten- dijk; Sluiskil (De Zwartsnuvers) Zaterdag 14.00 uur: Start; Terhole (Loetzersland) Maandag 14.00 uur: Start vanaf Havendijk; Vogelwaarde (Vogelpiekland) Zaterdag 13.30 uur: Start vanaf Rapenburg; Westdorpe (Koetertdurp) Zaterdag 14.30 uur: Start vanaf De Baecker- mat. Kijk op pzc.nl voor een compleet programma en een video over outfits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36