Cel geëist voor poging 'snel geld te pakken' ZEELAND 3 bosbeheer en Natuurmonumenten zijn volop bezig. Dat leidt niet zel den tot emotie en commotie. Zoals eind vorige week in het Molenwa terpark in Middelburg, waar zich een ware kaalslag voltrok. Goes be sloot op hetzelfde moment de kap van 46 bomen in de Troelstralaan uit te stellen na verontruste reacties van bewoners. Tuin van Zeeland Secretaris Arthur van Bommel van Stichting Tuin van Zeeland, die ijvert voor het behoud van het Wal- cherse natuurschoon, begrijpt die emoties heel goed. „Mensen vinden een volgroeide boom vaak het mooist. Ineens zien ze grote machi nes komen, vogels die wegvliegen, muizen en kikkers die een veilig heenkomen zoeken. Dat gaat ze echt aan het hart. Mensen leven erg mee met de natuur en zien dit als een verwoesting ervan." Juist de plotselinge, radicale ver andering van het landschap grijpt menigeen aan. ,,Het is opeens ge beurd en men ziet nog niet voor zich hoe de nieuwe situatie zal worden. Vaak komen er van die kleine sprietjes voor terug, dus zeg gen mensen: ik maak niet meer mee dat dat nog mooie dikke bo men wordt." Van Bommel heeft de indruk dat in Zeeland relatief makkelijk wordt gekapt. „Elders lijkt men meer aan bomen gehecht." Door vroegtijdig betrokken te worden bij plannen, probeert Tuin van Zeeland er het beste van te maken. ,,Maar het is een kwestie van geven en nemen. We willen geen club zijn die op al les nee zegt." Overheden zijn zeker niet onwel willend, zegt Van Bommel. ,,Maar de kennis van bomen is vaak niet zo heel groot. Ook zie je dat het onder houd wordt verwaarloosd. Vaak is het argument om bomen te rooien dat ze gevaarlijk zijn, omdat ze tak ken verliezen. Dat kun je voor een heel groot deel voorkomen door er voor te zorgen dat ze gezond blij ven." Broeder De kaalslag in het Molenwaterpark in Middelburg was voor Broeder Dieleman de druppel. De Zeeuwse singer-songwriter vatte zijn onge- noegen in een gedicht, dat volop wordt gedeeld op sociale media. ,,Ik wilde iets publiekelijks zeggen, in plaats van alleen wat te schelden op Twitter", zegt Dieleman. ,,Het is een gedicht geworden, een liedje zonder melodie." Massaal Het gaat hem niet alleen om het Molenwater. De massale bomenkap in heel Zeeland zit hem al langer dwars. ,,Ik heb er met Baby Dee ook wel eens liedjes over geschreven. Het kappen gebeurt zó rigoureus en er komen vaak minder bomen voor terug. Het gedicht gaat er vooral over dat alles zo netjes moet zijn. Alles wordt grondig strakgetrok ken, met duidelijke zichtlijnen. Als het maar veilig en overzichtelijk is, want stel je voor dat er gevaar dreigt. DMr ageer ik tegen." Op maandagavond 15 oktober vorig jaar kwamen twee mannen in een bestelbusje op de Kieweg in Bres- kens een groepje van zes jongens met scooters tegen. Over de vraag of hen toen wel of niet de weg ver sperd werd, lopen de lezingen uit- een. Maar feit is dat de bijrijder uit stapte en oog in oog kwam te staan met de 19-jarige S.R. uit Breskens. Na een duw, of volgens R. een klap, van de bijrijder te hebben gekregen, sloegen bij R. de stoppen door. De bijrijder kreeg klappen en trappen, niet alleen van R. maar ook van twee anderen uit het groepje. Nadat de man al fors was toegetakeld richtte R. ook nog een (gasdruk)pi- stool op de man. Het slachtoffer liep een gebroken jukbeen op en liet via een verklaring weten dat hij, maar ook zijn gezin, ernstige psychische klachten hebben. Een van de jongemannen die bij het incident aanwezig was, was de 22-jarige V.M. uit Oostburg. Hij hield zijn handen thuis, maar had wel een kleine revolver bij zich. M. en R. werden een week later aangehouden. Tijdens het onder zoek werd duidelijk dat het duo ruim een half jaar eerder een mis lukte poging had gedaan om, zoals Volgens M. had R. bedachteen nepadvertentie voor een Rolex op internet te plaatsen R. tegen M. had gezegd, 'snel geld te pakken'. Volgens M. had R. bedacht een nepadvertentie voor een Rolex op internet te plaatsen. Een Belgi sche verzamelaar van dure horloges wilde het klokje voor 5500 euro ko pen. M. reed met R. achter op de motor naar de afgesproken ver koopplaats in Sint Anna ter Mui den. R. stapte af, liep op de koper af en probeerde de rugzak van de Belg af te pakken. Na wat duwen en trek ken trok R. een luchtdrukwapen en loste een schot. De koper liet de tas los. R. zocht naar geld in de tas. Maar hij vond slechts een brood trommel met niets erin. De koper had zich toen al uit de voeten ge maakt. M. zag alles vanaf zijn motor gebeuren. Beide jongemannen zitten sinds oktober in voorarrest. Ze verklaar den beiden 'ontiegelijk veel spijt' te hebben van wat er is gebeurd. R. er kende dat hij ineens kan ontploffen en dat hij hulp nodig heeft. De offi cier van justitie ziet reden om R. volgens het jeugdstrafrecht te be rechten. Hij eiste achttien maanden jeugddetentie waarvan zes maan- R. erkende dat hij ineens kan ontploffen en dat hij hulp nodig heeft den voorwaardelijk. Tegen de 22-ja- rige M., die ook nog verboden wa penbezit ten laste was gelegd, luidde de eis zestien maanden waarvan acht voorwaardelijk. Uitspraak op 11 maart dinsdag 26 februari 2019 Bomenkap raakt mensen in 't hart alles ligt er netjes bie keurig aangeharkt plantsoen zukke mooie rozen aange plant natuur mee goed fatsoen een rijtje bomen niet te groot net nog te overzien gevaar bovendien brandhout voor de meester de bakker en de makelaar geen plek om te verstoppen alles open overal zicht en ieder mens doet er genoe- gelijk zijn eigen mensenplicht elke meter zijn bestemming elke bedoeling vastgelegd richting gegeven in t verleden ier noe stantepee volbracht een boom omdoen is geen spektakel maar ons vernietigend ritueel we dragen te weinig schof fels* we vervelen ons teveel kappers Broeder Diele- man schreeft dit gedicht over de bomenkap. A Op de Vogel- dijk langs het Kanaal door Walcheren gaan 37 abe len tegen de vlakte. foto DIRK-JAN GJELTEMA Een mislukte manier om snel geld 'te pakken' en een com pleet uit de hand gelopen vecht partij waarbij een man ernstig werd mishandeld. Twee zaken waarvoor twee jongemannen uit Oostburg en Breskens zich gis teren moesten verantwoorden voor de rechtbank in Middel burg. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35