Max (5) heeft zijn eigen winkel Carnaval 2019 Kleine oogst en dure export spelen bedrijven parten Bekervoetbal Hij is nog maar vijf jaar oud, maar al een echte ondernemer. Max Vlieland uit Wilhelminadorp heeft in de woonkamer van zijn ouders een eigen winkeltje ingericht. De meubels zijn aan de kant geschoven en hebben plaats gemaakt voor onder meer speelgoed en boeken. En in de winkel staat ook een echte kassa. Wethouder André van der Reest (r) verrichtte gisteren de opening. De boerenkiel is uit Na 2 jaar blessureleed is Ramon Janson helemaal terug ergoedewijnen.nl Frank Balkenende Nieuwdorp De hoofdoorzaak is de kleine uien- oogst. Door langdurige droogte en hitte in het afgelopen seizoen kwa men er in heel Nederland veel min der uien van de akkers. Zeeland is van alle provincies het zwaarst ge troffen. Er werd gemiddeld 15.000 kilogram per hectare aan zaai-uien van het land gehaald. In Flevoland was dat drie keer zoveel. Het lande lijke aanbod is 40 procent kleiner dan in een gemiddeld seizoen. In Europa is er 500.000 ton minder dan gewoonlijk. Dat heeft de prij zen van bewaaruien opgedreven. Voor de export zijn Nederlandse uien aan de dure kant. Rem Uienhandelaren bevestigen dat er veel minder vraag is. Gunter: ,,De eerst helft van het seizoen was nog redelijk met een export van 600.000 ton uien. De vraag is nu ingezakt. Momenteel gaat er per week gemid deld 10.000 ton weg. In een normaal seizoen is dat 20.000 tot 25.000 ton. Bedrijven die leveren aan de retail, bijvoorbeeld aan supermarkten, kunnen nog doorwerken. Daar zijn vaak contracten voor afgesloten. Wie afhankelijk is van exportbe stemmingen, heeft het nu moeilijk. De hoge prijzen zetten een extra rem op de export. Een afnemer als Brazilië zoekt het nu eerder in uien uit exporterende landen als Nieuw- Zeeland, China en Zuid-Afrika, ook al zijn dat geen lang houdbare uien zoals de Nederlandse." Monie BV in Nieuwdorp is één van de slachtoffers van de marktom standigheden. Het bedrijf heeft voor de ruim twintig medewerkers werktijdverkorting gekregen, zegt directeur Eric Moerdijk. ,,De vraag is een stuk lager dan in andere jaren. Dat komt deels omdat we zelf min der uien hebben. Normaal exporte ren we tot juni zo'n 18.000 ton uien. Nu hebben we 6000 ton beschik- baar. Ook de relatief hoge prijzen helpen niet mee. Daardoor er is minder vraag." Moerdijk bekijkt per week hoeveel uren medewerkers Wie afhankelijk is van exportbestemmingen, heeft het even moeilijk kunnen worden ingezet. ,,De ver wachting is dat de markt weer aan trekt, maar het is moeilijk in te schatten in hoeverre landen als Nieuw-Zeeland, China en Zuid- Afrika het tekort kunnen aanvul len." Bij overbuurman MSP Onions klinkt hetzelfde liedje. Directeur Lijn Moerdijk hoeft echter niemand naar huis te sturen, omdat personeel een handje helpt bij de inrichting van de nieuwe, hightech uiensor- teerfabriek. Wel roept MSP Onions een aantal uitzendkrachten tijdelijk niet op. Gunter zegt dat het 'een uitdaging wordt om markten terug te winnen die landen zoals China nu bedie nen'. Ook qua volume wordt het een tour de force. Zeeland kampt met een gemiddeld neerslagtekort van 300 millimeter. De droge bodem is geen goede start voor de ondiep wortelende uien die nu worden in gezaaid en ingeplant. Vooral plan- tuien hebben veel vocht nodig. De uiensector hoopt dan ook op maartse buien. It dinsdag 26 februari 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ZEELAND4 ZEELAND10 oiogische kwaliteitswiinen Minder personeel in uiensector Een deel van de Zeeuwse uien- verwerkers heeft personeel naar huis gestuurd, omdat er weinig werk is. Volgens Gijs- brecht Gunter, voorzitter van de Nederlandse uiensector, hebben 5 van de 35 uienbedrijven werk tijdverkorting voor hun mede werkers aangevraagd en gekre gen. Mogelijk volgen er binnen kort meer. - Gijsbrecht Gunter, voorzitter van Nederlandse uiensector

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33