DE NIEUWE NUMMER Braaf, maar geen acteurs O 66 28 MEDIA CULTUUI In de documentaire Leaving Neverland komen twee mannen die popster Michael Jackson beschuldigen van kindermisbruik volkomen geloofwaardig over. Gisteren werd de film voor het eerst aan een klein publiek in ons land vertoond. DAG 1: Urgentie NPO Radio 2 krijgt vaak het verwijt onvol doende 'publieke waarde' te hebben en eigenlijk een verkapt hitstation te zijn. Met een kleine dertig platen in krap drie uur heb je de schijn wel tegen. Wat de actualiteit betreft: alles pas seert kort de revue, al krijgen (in een wat nieuwsluwe ochtend) de kijkcijfers van De Lui zenmoeder en een aandoenlijke crowdfundingac- tie voor een bestolen bejaard echtpaar voorrang op de laatste brexit-update. Wie dat wil horen, moet maar naar Radio 1. Een lang blok waarin het afgelopen sportweekend wordt doorgeno men, kan de niet-sportliefhebber doen afhaken. Gelukkig is Erik Dijkstra altijd een aanstekelijke verteller. Humor Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte zijn geen geboren komieken. Het zijn eer der vrolijke vrienden die samen een muurtje witten en tussendoor gezellig ginnegappen. Kijk in de Vegte: ,,Imca Marina herstelt goed van haar heupoperatie." Roodbeen: „Gelukkig, er is nog 'heup'." De Oscars hadden ditmaal geen presen tator? Dan was dit 'de Sky Radio van de Oscar edities'. Het is geen humor die je doet blozen, het heeft zelden een randje. Onschuldig en ont spannen ochtendvoer is het absoluut. Chemie Roodbeen is de doorgewinterde radiomaker, de olie tussen de raderen. Kijk in de Vegte meer de prettige stoorzender die zijn mening durft te ge ven. Of die zijn collega uit het niets vraagt hoe het met zijn 'tiet' is, waarna Roodbeen aan de luisteraar moet opbiechten dat hij tijdens een bezoek met zijn kinderen aan een boerderij in zijn borst werd gebeten door een lama. Een ge oliede machine. Alsof ze al jaren in die studio zitten. Eindoordeel Jan-Willem Start Op is een optimistisch geladen, draaiboekloze show met aan het hoofd twee blije eieren. Als Kijk in de Vegte 'kut' roept, biedt hij daar direct zijn excuses voor aan. De cynicus noemt het misschien brave radio waar je moeder naar luistert. Maar dit zijn allesbehalve zelfgenoegzame blaaskaken, ze staan zelden op de acteerstand. Daar kunnen veel dj's nog wat van leren. k Mark Hollis overleden Zus Gordon overleden De slotwoorden van cho reograaf Wade Robson (36) dreunen na bij wie na ruim vier uur kijken naar Leaving Neverland de eerste Nederlandse voorvertoning verlaat. ,,Ik wil de waarheid nu net zo luid uitspreken als ik al die tijd met de leugen heb gedaan." Robson was tweemaal getuige in grootschalige kindermisbruik rechtszaken tegen Michael Jackson. Twee keer - in 1993 en 2003 - vertelt hij hetzelfde: Jackson heeft hem nooit een haar gekrenkt. De eerste rechts zaak eindigt in een schikking, bij de tweede wordt Jackson vrijgesproken. De getuigenis van Robson was vol gens velen doorslaggevend. Hij ver keerde immers van zijn 7de tot zijn 14de vaak in gezelschap van de super ster, logeerde op zijn landgoed Ne- verland en sliep zelfs bij de zanger in bed. Allemaal vriendschappelijk, zegt aanvankelijk ook James Safechuck, de andere hoofdpersoon van Leaving Ne- verland. Ook Safechuck (nu 40) getuigt in 1993 pro Jackson. Nu zegt Ik wil de waarheid nu net zo luid uitspreken als ik al die tijd met de leugen heb gedaan X - hij bij het horen van een liedje van de King of Pop elke keer te worden te ruggevoerd naar zijn trauma. Samen beginnen de twee mannen in 2013 een zaak tegen de Jackson Estate. Er komt geen inhoudelijke behandeling, omdat de aanklacht te lang na het vermeende misbruik - dat in Rob sons geval in 1996 eindigde - is inge diend. In Leaving Neverland verklaren Robson en Safechuck tot in detail wat hen is overkomen, hoe Jackson hen dagelijks misbruikte en dwong te liegen tegen hun ouders, familie en uiteindelijk ook in de rechtszaal. Leaving Neverland is een documen taire met het effect van een stomp in je maag. Een film die je de bioscoop zaal uitstuurt met een andere blik dan je bent binnengekomen. Geen journalistiek product (aan weder hoor wordt niet gedaan), maar als ge tuigenis volkomen overdonderend. Karaktermoord Sinds de aankondiging van de docu mentaire, die op 8 maart door de VPRO wordt uitgezonden, is hij om geven door controverse. De reactie van de familie Jackson kwam al snel: 'Karaktermoord met geld als motiva tie'. De Estate daagt producent HBO voor de rechter. Ook fans reageren woedend: waarom de zanger na zijn dood nog aanvallen? Meer nog dan een nauwkeurige beschrijving van het misbruik is Leaving Neverland een antwoord op die vraag. De documentaire maakt aannemelijk waarom de mannen simpelweg niet anders konden. Gevangen in een web van loyaliteit, medelijden, angst en aanvankelijk ook diepe liefde. ,,Ik was simpelweg helemaal verliefd op Michael", zegt Robson over zijn 10-jarige zelf. Als megafan komt hij al op zijn 5de in contact met zijn idool als hij een wedstrijd wint waarin hij Jacksons danspassen imiteert. Op zijn 7de ver richt hij voor het eerst seksuele han delingen bij Jackson. Robson: ,,Hij vertelde me dat wat wij deden de juiste manier was om je liefde voor fm ANGELA KIJKT DEZE WEEK GEEN TV Zoekt u na het vertrek van Edwin Evers nog naar een nieuwe ochtendshow op de radio? Onze verslaggever Gudo Tienhooven luistert deze week naar de vijf populairste shows en geeft zijn oordeel. Jan-Willem Start Op NPO Radio 2 dinsdag 26 februari 2019 GO MUZIEK Mark Hollis, zanger van de Britse band Talk Talk, is op 64- jarige leeftijd overleden. Talk Talk werd in 1981 opgericht en bestond tien jaar. De band le verde hits af als It's My Life, Life's what you make it, Such a shame en Dum Dum Girl. MUZIEK Lydia Heucke- roth, de 61-ja- rige zus van zanger Gordon, is plotseling overleden. Het contact tussen haar en Gordon was niet altijd goed. Na het verschijnen van Gordons auto biografie, vorig jaar, dreigde ze nog met een rechtszaak. ■u Leaving Never land: een stomp In je maag Stefan Raatgever —Wade Robson in Leaving Neverland Bij de première van Leaving Neverland betuigden fans hun steun aan de King of Pop. FOTO DANNY MOLOSHOK/INVISION/AP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28