1 Bezoek aan de immer vrolijke oud-international in zijn hospice in Schotland 25 Fernando Ricksen (42) brengt de laatste periode van zijn leven door in een hospice in Schotland. Zijn enige verzetjes zijn de goed bezochte meet greets met Rangers-fans. De aan ALS lijdende ex-prof is er populairder dan ooit. et is een soort bede vaart, op z'n Schots. Aan lange tafels in een zweterig evenemen tenzaaltje in Glasgow zitten stevige Rangers-fans te wachten. Zo meteen wordt hun held binnengereden. Opgedirkte vrouwen hebben hun kortste rok jes aangetrokken en getatoeëerde armen hijsen de ene pul bier na de ander naar binnen als 'Simply the best' klinkt en de hoofdpersoon van de avond wordt binnengere den in een rolstoel. Als Fernando Ricksen achter een tafel plaatsneemt, het hoofd vaak half hangend omdat zijn nekspieren het niet meer kunnen dragen, nemen ze massaal foto's. Ook al moet zijn Russische vrouw Veronika tussendoor het slijm van zijn mond vegen met een slabbe tje. Sommigen kussen geëmotio neerd zijn hoofd. Ook als de pre sentator van de avond zegt dat ze hem beter niet aan kunnen raken. Op het gezicht van Ricksen, de voormalige Nederlandse interna tional die ook voor Zenit Sint-Pe tersburg, AZ en Fortuna Sittard speelde, is een vrolijke grimas te zien en ogen die spreken. Zeker na de smakelijke anekdotes over heli kopters, zuipfestijnen en ondeu gendheden die hij oplepelt via zijn spraakcomputer. Deze aandacht, dat is waar hij nog voor leeft. Dat doet hij echt, zo laat hij een dag van tevoren weten in het hos pice in Airdrie, op een halfuur van Glasgow, dat draait op fundraising en subsidie. ,,Het kost veel ener gie'', aldus Ricksen. ,,Alsof ik een cupfinal moet spelen.'' „Onverant woord?", vraagt zijn persoonlijke verpleegster zich vaak af. ,,Maar dan verrast Fernando me weer, met de kracht die hij heeft om dit te overleven. Dat heb ik nog nooit meegemaakt.'' Ricksen kwam in het hospice terecht nadat hij onwel was ge raakt bij een ander voor hem geor ganiseerd evenement van Ran gers-fans. Hij heeft er vrede mee dat hij de rest van zijn leven in het hospice zal doorbrengen. Zijn bescheiden kamer met slechts een stoel, een bank, een kast en een bed voorzag hij direct van een grote tv, zodat hij de gehele dag voetbal kan kijken. Aan de muur kaarten en tekeningen. Het lieve personeel moest een beveiliger in huren, want soms staan er zomaar ineens fans voor de deur. Tussen dertig andere, veelal oudere men sen ligt hij daar. Na een leven van drugs, drank, vrouwen, prijzen, goals en kaarten. Hij smeet tiental len miljoenen over de balk. Niet per se een fraai voorbeeld voor de jeugd. ,,Maar ik heb nergens spijt van'', zegt hij nog maar eens. Waarom zou ik de gordijnen sluiten voor de buitenwereld? Ik ben niet speciaal. Ik ben gewoon Fernando -Fernando Ricksen (42) Fernando Ricksen met zijn vrouw Veronika bij de meet greet in Glasgow. foto's j. Williamson, p. schols, getty Ruim vijf jaar nadat hij vernam dat hij aan de spierziekte ALS lijdt, kan hij niet meer praten. De krachtpatser van weleer weegt minder dan 40 kilo en heeft geen kracht meer in armen en benen. Soms zijn de spieren ook te zwak om zijn emoties te onderdrukken. Gelukkig is er sinds een halfjaar een spraakcomputer. Ricksen leest de letters op het scherm en vormt er woorden mee. Dat kost tijd en inspanning, maar de oud-profis allang blij dat hij zich weer kan uiten. De geest is namelijk nog kraakhelder. Een blikken compu terstem spreekt zijn woorden uit. Meteen valt op dat hij zijn hu mor niet kwijt is. Op de vraag of hij misschien wel de assistent van zijn oud-ploeggenoot Mark van Bommel was geweest als hem dit allemaal niet was overkomen, zegt hij: ,,Ik denk eerder dat hij mijn as sistent was geweest.'' En hoe hij denkt dat mensen tegen hem aan kijken: ,,Ik denk dat ze me eerst een gek vonden. Nu vinden ze me een gek met ALS.'' Dat hij dan toevallig binnenkort dood gaat weerhoudt hem er niet van nog een reusachtige tattoo te nemen. Op zo ongeveer het enige stukje huid dat nog niet van inkt is voorzien: de rechterkant van zijn nek. Het gaat toch al vlug zo'n ze ven uur duren, maar zijn ijdelheid is nu eenmaal niet verdwenen. Krijgt hij bezoek, dan wil hij eerst geschoren worden. En of de ver slaggever misschien nog wat haar- wax heeft meegenomen? Er is ook ruimte voor het beant woorden van moeilijke vragen. ,,Nee, ik ben niet bang om dood te gaan. Ik ben alleen bang voordat ik ga slapen. Dat ik dan stik.'' ,,Maar toch wil hij per se dropjes blijven eten'', valt Veronika bij. Ze reist op en neer vanuit hun huis in Spanje met hun dochter Isabella. ,,Hij blijft nu eenmaal altijd eigenwijs.'' Euthanasie, daar hebben ze het over gehad. ,,Maar ik hou te veel van het leven'', zegt Fernando, die ook meldt niet in God te geloven. ,,Ik ben nog niet klaar om te gaan. Ik snap dat mensen dat anders voelen, maar ik voel het zo. Ik kijk niet te veel vooruit.'' Boos is hij soms. ,,Op de ziekte. En dat ik afhankelijk ben van an deren.'' Er komen geregeld oud ploeggenoten langs. Arthur Nu- man was er laatst, Ronald de Boer ook. ,,Geweldig'', vindt Ricksen. ,,Maar na afloop voelt het vreemd. Het herinnert me ook aan de tijd dat ik nog wél alles kon.'' Pauline Glen, organisatrice van de meet greet met Fernando, moet regelmatig huilen. ,,Ook om dat ik vaak denk dat het de laatste Nee, ik ben niet bang om dood te gaan. Ik ben alleen bang voordat ik ga slapen. Dat ik dan stik keer is. Ik was trouwens al fan van hem vóórdat er ALS werd gecon stateerd. Ik hield zó van zijn ma nier van spelen. Dat vechten.'' Het zijn de eigenschappen waar Becky Mennie ook voor viel. Ze noemde haar zoontje Fernando. ,,Zes dagen na zijn geboorte sig neerde hij al zijn geboortecertifi caat.'' Tijdens zijn carrière werd Ricksen nog gehaat door fans van Celtic, de andere club uit Glasgow. ,,Maar hij blijkt nu juist een brug genbouwer'', zegt zijn biograaf Vincent de Vries, die Ricksen één keer in de maand bezoekt en een vriend is geworden. ,,Zelfs Celtic- fans spreken hun diepe bewonde ring uit en wensen hem sterkte.'' Niet iedereen snapt dat massale uitserveren van alle intieme emo ties. Ook De Vries krijgt weleens kritiek op sociale media. ,,Waarom zou ik de gordijnen sluiten voor de buitenwereld?'', reageert Rick sen. ,,Ik ben niet speciaal. Ik ben gewoon Fernando. Als ik fysiek niet meer naar dit soort avonden kan, zou ik er nog steeds heen wil len.'' Onder het ABBA-lied 'Fer nando' wordt hij de zaal uitgere den. De fans zien hem misschien wel het laatst. Maar dat dachten ze al vaker. dinsdag 26 februari 2019 GO Fernando Ricksen: Ik ben nog niet klaar om te gaan Nik Kok Glasgow H Met zijn dochtertje Isabella aan zijn zijde in het hospice in Airdrie, nabij Glasgow. Ricksen in 2003 namens de Rangers met een felle tackle tegen Henrik Larsson van Celtic. -Fernando Ricksen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25