vaker toe te slaan Mama bepaalde dat hij zijn vader nu niet kent Door alles wat mijn moeder vertelde wilden wij ook geen contact met onze vader 21 René Diekstra ze in een gierende ademhaling, en geef je taai, helder slijm op, waarbij je erg benauwd kunt raken en kunt bra ken. Dat slijm herken ik, de rest niet. Na een paar weken neemt de infectie langzaam af, lees ik tot mijn vreugde, en na twee tot drie maanden is het leed meestal wel geleden. Je kunt anderen besmetten door hoesten en niezen. Het besmettelijkst ben je als je nog niet weet dat je kinkhoest hebt: tijdens de verkoudheidsfase. Toen werkte ik gelukkig niet. Maar ook tijdens de hoestbuien kun je de ziekte nog drie weken overdragen. Horrornacht Op een internetforum vind ik ver halen van mensen die nog meer last hebben dan ik. 'Vannacht een horror nacht gehad waarbij ik zo hard moest hoesten dat ik geen adem kreeg en over mijn nek ging', schrijft Roki. 'De eerste keer dat ik zo hard hoestte dat mijn adem stokte, gebaarde ik al bijna naar mijn man dat hij 112 kon bellen', aldus Shirley. Dat terwijl of ficiële instanties beweren dat kink hoest bij volwassenen lijkt op een zware verkoudheid. Er bestaan antibiotica tegen de kinkhoestbacterie, maar die hebben vooral zin als je er snel bij bent. Voor volwassenen geldt dat je afweersys teem Bordetella pertussis meestal al heeft opgeruimd voordat je ontdekt dat je de infectie hebt. De gifstoffen die de bacterie achterlaat, prikkelen de luchtwegen. Daartegen helpen antibiotica niet. Rust nemen werkt: hoe meer je doet, hoe meer je kucht. Tegen de tijd dat ik weet dat het kinkhoest is, neemt de hoest inder daad af. Schoorvoetend informeer ik collega's, ouders en vrienden. Ik hoop maar dat ik niemand heb be smet. Ze reageren meelevend. Bijna iedereen zegt: ,,Huh? Daar ben je toch tegen ingeënt?" En inderdaad: de 'k' in de dktp-prik staat voor kink hoest. Als kind doorliep ik braaf de hele vaccinatieriedel. Hoe zit dat? ,,Een vaccin biedt geen levens- lange bescherming", zegt biome disch wetenschapper Elise Hovingh, verbonden aan de Universiteit van Toronto. Zij promoveerde op onder zoek naar kinkhoest. ,,Zelfs als je het hebt gehad, ben je niet je hele leven beschermd." Wel blijken mensen minder klachten te krijgen als ze zijn gevaccineerd of eerder besmet zijn. Waarom werkt het vaccin niet levenslang? ,,Dat komt onder meer doordat de bacterie genetisch veran dert", zegt Hovingh. ,,En Nederland stapte in 2005 over op een ander vaccin met minder bijwerkingen, dat achteraf minder lang blijkt te beschermen. Het vaccin biedt 'Om mij heen zien meer mensen gevallen van kinkhoest opduiken. Zou er een epidemie zijn uitgebroken?' bescherming tegen ziekte en klach ten, maar voorkomt niet dat mensen de bacterie overdragen." Gelukkig zijn er serums in ontwikkeling die weinig bijwerkingen geven en beter moeten beschermen. Om mij heen zien meer mensen kinkhoest opduiken. Zo krijgt een collega een brief van de school van haar dochter: de besmettelijke infec tieziekte is er geconstateerd. Zou er in mijn regio - Rotterdam - soms een epidemie zijn uitgebroken? Arts Ewout Fanoy van GGD Rotterdam Rijnmond ziet dat niet terug in de cijfers. ,,Wij krijgen maandelijks ZWANGER EN VACCIN dertig tot vijftig kinkhoestmeldin- gen, waarbij de huisarts meestal de diagnose stelde. Er is geen seizoens piek zoals bij griep." Het aantal mel dingen varieert van jaar tot jaar, van 3000 tot 10.000, elke twee a drie jaar volgt een piek. ,,Wij richten ons, naast adviezen over hoesthygiëne, vooral op kinderen jonger dan 1 jaar. Die lopen het grootste risico. De GGD kan aanvullende vaccinaties of antibiotica aan gezinsleden inzetten om een jong kind te beschermen." Per jaar zijn er in Nederland ge middeld 170 meldingen van baby's met kinkhoest, van wie er 120 in het ziekenhuis belanden, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Meestal zijn zuigelingen jonger dan drie maanden te jong voor volledige vaccinatie. Gemiddeld één kind per jaar overlijdt. Een eeuw ge leden gingen er jaarlijks nog zo'n duizend mensen dood aan kinkhoest. Na de invoering van het rijksvaccina tieprogramma in 1957 kwam de ziekte tijdenlang nauwelijks voor. Opleving Toch gek dat zoveel mensen weinig last hebben. Mijn man en dochters hoesten licht. ,,Bij je kinderen zal dat komen omdat ze veel korter geleden zijn gevaccineerd", denkt Hovingh. En mijn man dan? ,,Misschien heeft hij kinkhoest gehad en weerstand opgebouwd", oppert ze. Na ander halve maand ben ik behoorlijk opge knapt. Ik hoest meer dan normaal en af en toe eindigt dat in gênant gekok- hals. Maar er valt mee te leven. Helaas blijk ik (minstens) twee anderen in mijn omgeving te hebben besmet. 1n je vader?'' vraag ik als we bij het intakegesprek het gezin waarin hij opgroeide bespreken. ,,Daar heb ik geen contact mee'', antwoordt de I23-jarige man. „Hoelang al niet?'' vraag ik. ,,Sinds ze gescheiden zijn'', zegt hij. Hij was 8 jaar toen zijn ouders uit elkaar gingen, zijn zus 9. Ze zijn toegewezen aan hun moeder die absoluut geen contact met haar ex of diens familie wilde. ,,Door alles wat mijn moeder over hem vertelde wilden wij ook geen contact met onze vader. We waren zelfs bang voor hem.'' ,,Is het zo'n vreselijke man?'' vraag ik. Hij zwijgt. Dan, terwijl hij een brok in zijn keel wegslikt, zegt hij: ,,Ik weet het niet, ik ken hem niet.'' Ook toen hij onlangs zijn studie rechten afrondde, was zijn vader of iemand van diens familie er niet bij. Later in ons gesprek wordt me duidelijk dat de jongeman steeds heen en weer wordt geslingerd tussen twee beelden. Het beeld van zijn moeder die altijd goed voor hem en zijn zus heeft gezorgd. En het beeld van zijn moeder die constant alles uit de kast haalde om hen bij hun vader weg te houden. Met het eerste beeld is dankbaarheid en genegenheid verbonden. Met het tweede boosheid en ver wijt. Vooral op haar, maar inmiddels ook op hemzelf. Omdat hij er tot op heden min of meer in is meegegaan. Ik merk dat naarmate we daarover doorpraten, bij hem een diepe wond opengaat. Een trauma, dat zijn tentakels uitstrekt naar allerlei aspecten van zijn leven. Zoals zijn contact met mannen; samenwerking en vriendschappen gaan uiterst moeizaam. En zelfs zijn beroepskeuze. Hij wil zich specialiseren in familierecht. Als ik later de voordeur achter hem dichtdoe, bedenk ik dat er honderdduizenden volwassenen moeten zijn die als kind na een scheiding in een proces van vervreemding of verstoting van een van hun ouders zijn terechtgekomen, en tot ver in hun volwassenheid met de traumatische gevolgen daarvan worstelen. De gedachte emotioneert me en ik bedenk dat het een vorm is van kin dermishandeling. En dat we, uitzonderingen daargelaten, al lang hadden moeten besluiten het zo te benaderen. Het raakt René Diekstra dat een jongeman opgroeide zonder zijn vader, terwijl dat niet hoefde. dinsdag 26 februari 2019 Een vaccin werkt niet levenslang, Diana de Veld kreeg toch kinkhoest. FOTO'S MARCO DE SWART BC Zwangere vrouwen kunnen zich extra laten vaccineren om hun kindje te beschermen. De antistoffen belan den via de navelstreng in de ongeboren baby. Het advies is dat te doen tussen week 28 en week 32; later kan desnoods ook. Op dit moment krijgen zwan- gere vrouwen alleen een kinkhoestvaccin als ze erom vragen. Vanaf eind 2019 wordt het vaccin gratis aan geboden. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21