GEZOND Besmettelijke kinkhoest lijkt weer Vraag het onze specialisten 20 i m Kinkhoest? Daar ben je toch tegen gevaccineerd? Dat klopt, maar je kunt het wél krijgen. De GGD krijgt jaarlijks tot tienduizend meldingen binnen. Medisch journalist Diana de Veld kreeg er zelf mee te maken. Klaske van Norren Ellen Huijsmans Is honing gezonder of voedzamer dan gewone suiker? Ben ik te groot geschapen als penetratie mislukt? Moet ik die collega echt feliciteren met zijn verjaardag? Een vervelend hoestje, over genomen van mijn dochter, verergert als ik op een nieuwjaarsborrel naast een rokende vuurkorf sta. ,,Zo, dat slaat behoorlijk op mijn longen", denk ik nog. In de dagen erna hoest ik erger en harder. Mijn longen voelen branderig en er komt slijm omhoog. Ik werk door, al voel ik me bezwaard dat mijn collega's in mijn lawaai zit ten. 's Nachts is het heftig. Mijn man verhuist naar de logeerkamer. De hoestbuien verhevigen; ik stik er soms bijna in, kokhals. De tranen rollen over mijn wangen, soms wordt het zwart voor mijn ogen. Zo'n bui duurt niet lang - misschien een minuut - maar keert om de haver klap terug. Tijdens één hoestbui kneus ik mijn ribben. Om de pijn te verzachten krimp ik vanaf dat 'Na een week of twee verergeren de hoestbuien, en eindigen ze in een gierende ademhaling' moment ineen als ik er weer een voel aankomen. Slapen op mijn rechterzij lukt niet meer. Pilletjes die de hoest- prikkel dempen? Kansloos. Tabletjes? Vergeefse moeite. Echt ziek ben ik niet: één maandag blijf ik in bed, vooral uit vermoeid heid. Half januari googel ik op 'over geven door hoesten'. Kinkhoest, sug gereert Google. Wacht eens even, had mijn dochter niet twee klasgenoten met die luchtweginfectie? Een bloed test bij de dokter bevestigt de diag nose. Hier ben ik nog niet mee klaar. Koorts Kinkhoest krijg je door de bacterie Bordetella pertussis, lees ik in online- patiëntinformatie. Het begint met een verkoudheid, en mogelijk koorts - inderdaad, tijdens de kerstvakantie snotterde ik flink, al herinner ik me geen verhoging. Na een week of twee verergeren de hoestbuien, eindigen dinsdag 26 februari 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Voedingsdeskundige Coach seksualiteit Carla Rutgers Bedrijfspsycholoog Honing bestaat voor het groot ste deel uit suiker met water en de suiker in de honing levert evenveel calorieën als suiker uit biet of suikerriet. Het is dus geen gezondere zoetmaker dan suiker. Hoogstens is het zo dat het water in de honing de honing zwaarder maakt: het draagt bij aan een zesde deel van het gewicht. Per gram ho ning krijg je dus minder suiker binnen dan met droge suiker. Is er dan helemaal niks bijzon ders aan honing? Daar zijn de geleerden nog niet over uit. Er lopen onderzoeken naar ho ning en wondheling voor toe passing in zalven en kompres- sen en naar de invloed van ho ning op allergieën. De uitkom sten van de studies verschillen sterk en de studies zijn te klein om conclusies te kunnen trek ken. Probleem is dat het om een natuurproduct gaat dat van korf tot korf en van oogst tot oogst verschilt. De meer waarde van honing boven sui ker zit vooral in de smaak en de beleving. -Klaske van Norren Een penis is zelden te groot omdat een vagina elastisch is en gemakkelijk oprekt. Ik denk dat jouw vriendin onbewust angstig en daardoor gespan nen is. Het lichaam neemt het dan over en sluit de ingang van de vagina af. Het is goed om ontspanning op te zoeken en altijd pijn te vermijden. Jullie kunnen samen bijvoorbeeld een warm bad nemen en elkaar masseren. Rustig en diep ademhalen helpt te ont spannen. Jij kunt dan heel voorzichtig met je vinger of een kleine dildo met veel zachtheid, geduld en glijmiddel proberen een stukje binnen te komen op het moment dat je vriendin goed opgewonden is. Gaat dat niet, dan zou je vrien din eens kunnen proberen of het bovenstaande haar zelf lukt. Ik zie in deze gevallen vaker dat vrouwen nooit aan masturberen doen. Helpen deze tips niet, neem dan contact op met een bekken- bodemfysiotherapeut. Die kan jouw vriendin helpen haar bek kenspieren te leren ontspan nen. -Carla Rutgers Hierbij mag u uw grenzen stel len. Een gewoonte binnen een bedrijf om elkaar altijd te felici teren, al dan niet met gezoen, hoeft niet voort te duren. U kunt collega's beschouwen als vrienden van u, een professio nele afstand mag ook als u zich daarbij comfortabeler voelt. Het is daarbij goed om helder te communiceren hoe u erin staat. Geef bij de volgende verjaardag aan dat u liever alleen een hand geeft. Of dat u een ander gebaar maakt waar u zich goed bij voelt. Als u zelf jarig bent, en uw wilt niet overvallen worden, kunt u van tevoren aangeven dat u zich comfortabeler voelt bij een hand. Hoe meer u commu niceert vanuit wat u wél wilt, hoe makkelijker de ander het accepteert. Wie zegt iets niet te willen, krijgt eerder vragen over de redenen, maar u hoeft niets uit te leggen. Probeer vooral te vertellen waar u zich comfortabel bij voelt. Dit advies geldt ook voor an dere onderwerpen die spelen op de werkvloer als u iets niet wilt. Bedenk wat u wél wilt en communiceer dat met uw col lega's. -Ellen Huijsmans Honderd dagen een rothoest DIANA DE VELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20