y \^m 16 ECONOMIE Wat betekent de overname van postbedrijf De postmarkt krimpt al jaren. En nu wil PostNL, voorheen monopolist, een van zijn laatste concurrenten overnemen. Als de overname wordt goedgekeurd, is PostNL weer monopolist. Kort Rijker door de euro Nederlanders zouden, in tegenstelling tot de Fransen en Italianen, flink hebben geprofi teerd van de introductie van de euro. Ook de Duitsers zijn rijker geworden na het loslaten van de D-mark. Dat zegt de Duitse denk tank Centre for European Politics. De onder zoekers namen acht landen in de eurozone onder de loep. Nederlanders zouden er ge middeld 21.000 euro op vooruit zijn gegaan sinds 1999 - Italianen en Fransen zouden er in de meetperiode gemiddeld tienduizen den euro's op achteruit zijn gegaan. Trump waarschuwt Opec De Amerikaanse president Donald Trump heeft oliekartel Opec opgeroepen 'om rustig aan te doen met het terugschroeven van de productie'. Volgens Trump stijgen de olie prijzen momenteel wel erg hard. In een tweet meldde Trump dat de wereldecono mie een stijging van de olieprijzen niet kan hebben, omdat hij te fragiel is. Sinds begin dit jaar zijn de olieprijzen meer dan 25 pro cent gestegen, mede door de productieverla ging van de OPEC, die is afgesproken met bondgenoten Rusland. Saoedi-Arabië zou van plan zijn de productie verder te verlagen om zo de prijzen omhoog te jagen. AUTOFABRIEK OVERSCHREED NORM 'BMW heeft niet gesjoemeld' BMW heeft niet bewust met de uitlaat- waarden van zijn dieselmotoren gesjoe meld. Tot die conclusie komt het Openbaar Ministerie in München in een zaak over mo gelijke fraude bij zo'n 8.000 auto's. De Duitse autofabriek overschreed de uitstoot normen en moet daar een boete van 8,5 mil joen euro voor betalen. BMW bekent een technische fout te hebben gemaakt en ac cepteert de boete. Het concern riep de be trokken voertuigen al vorig jaar terug om de nodige updates door te voeren. Vijandig bod op Newmont 's Werelds grootste goudproducent, het Ca nadese Barrick Gold, heeft een vijandig overnamebod uitgebracht op de Ameri kaanse branchegenoot Newmont Mining. Het bod heeft een waarde van bijna 18 mil jard dollar en bestaat geheel uit aandelen. De aandeelhouders van Barrick krijgen dan bijna 56 procent van het fusiebedrijf en de aandeelhouders van Newmont de rest. Vol gens Barrick kan de combinatie leiden tot meer dan 7 miljard dollar aan financiële voordelen. In januari werd bekend dat Newmont en het Canadese Goldcorp willen fuseren in een deal ter waarde van 10 miljard dollar, om zo beter de concurrentie met Bar- rick aan te gaan. Als de overname van Newmont door Barrick slaagt, dan wordt deze deal waarschijnlijk afgeblazen. Kas Bank PostNL RELX Fugro VOOR DE KLANTEN Maxima VOOR DE MEDEWERKERS Reactie vakbond OOK DUITSERS PROFITEERDEN OLIEPRIJS STIJGT WEER MOGELIJKE FUSIE GOUDPRODUCENTEN O dinsdag 26 februari 2019 GO De dienstverle ner verdubbelde in beurswaarde na een overna mebod. De postbezorger koopt de concur rent Sandd op. De uitgever sloot de rij in de AEX. De bodemonder zoeker zag omzet en be drijfsresultaat stijgen, maar kreeg de handen niet op elkaar. 0) o Markt krimpt, Sander van Mersbergen Amsterdam In 2009 kostte een postzegel 44 cent, wie er nu één koopt is 87 cent kwijt. Als een post zegel in een markt met con currentie al twee keer zo duur wordt, hoe gaat dat dan in een markt zonder concurren tie? Dat is nu wat je krijgt: Sandd was namelijk de enige overgebleven uitdager van PostNL. Is er nog wel een noodzaak om de prijs van een postzegel niet te hard te laten stijgen? Herna Verhagen, sinds jaar en dag topvrouw van het bedrijf, antwoordt met een stellig 'ja'. ,,De post moet een relevant medium blijven. Wij leggen onszelf de druk op om de prijs te beperken, en dat moet ook wel.'' Jaarlijks daalt de hoeveelheid post die PostNL bezorgt met 10 procent. Maar een klein deel daarvan ging naar nu- nog-concurrent Sandd, stelt Verhagen. „Meer dan 9 van die 10 procent gaat naar on line. We moeten dus heel zorgvuldig omgaan met prijs stijgingen, om te voorkomen dat het volume niet nog har der daalt. Daarnaast hebben we de Postwet, die een maxi mum verbindt aan de postze- gelprijs.'' De topvrouw - Verhagen is sinds 2012 de ceo van het postbedrijf - stelt dat kosten besparingen bij PostNL altijd vóór prijsstijgingen gaan. Ze denkt dat het samengaan met Sandd er juist voor zorgt dat 'het postbedrijf', zoals ze dat noemt, overeind blijft, en dat het daardoor ook op langere termijn mogelijk blijft om een verjaardagskaartje naar oma of opa te sturen. I Kostenbesparingen vóór prijs stijgingen dus. Dat betekent dat er weer iets gevraagd wordt van de medewerkers van PostNL: de zoveelste verandering. De bezor gers van Sandd, die ze nu nog met een andere jas en tas te genkomen in de straat, zullen in de niet zo verre toekomst ook een oranje jas en tas hebben. De kans dat ze dan nog in dezelfde straat rijden, is klein, want dat is dubbel werk. Gaan er ontslagen vallen, onder de bezorgers van PostNL (18.000) of Sandd (16.000)? Dat is niet de intentie, zegt Ver hagen. ,,We bieden alle bezor gers van Sandd een baan aan. Het soort contract dat ze nu hebben, krijgen ze ook bij ons. Er is in onze sector veel natuur lijk verloop, er zijn veel vacatu res. En er komen 700 miljoen poststukken bovenop de 1,8 mil jard die we nu jaarlijks hebben. Die moeten allemaal gewoon be zorgd worden.'' Of de PostNL-werknemers het eeuwige aanpassen niet moe zijn? ,,We meten elk jaar hoeveel van onze mensen bij ons in dienst willen blijven. Vorig jaar beantwoordde 88 procent van onze werknemers die vraag po sitief, opnieuw een stijging. In 2012 lag dat percentage op een dieptepunt, na het misluk ken van een grote reorganisatie. Daarna zijn we er beter in ge worden. We gaan in kleinere stapjes, geven mensen meer in spraak en kondigen veranderin gen langer van tevoren aan.'' Vakbond FNV reageerde giste ren alvast positief op het plan om het fusievoornemen. ,,Hier hebben we jarenlang voor ge streden. Wij gaan nu zo snel mo gelijk afspraken maken met PostNL over de sociale gevolgen van het fusieproces. Het opvan gen van die gevolgen voor de medewerkers is cruciaal.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16