NIEUWS 15 VS kijken reikhalzend uit naar rapport plaaggeest van Donald Trump Komt het of het komt het niet? Het langverwachte eindrapport van Robert Mueller is in aantocht. Wat kunnen we verwachten van de man die onderzoek doet naar de schimmige entourage van Donald Trump? dinsdag 26 februari 2019 Washington De speciaal aanklager levert mogelijk de ko mende dagen al zijn rapport in, melden op gewonden Amerikaanse media het ene moment. Om later weer bronnen te citeren die aangeven dat het toch langer duurt. Het blijft koffiedik kijken - dat doen Ameri kaanse verslaggevers dan ook volop. Journalisten van CNN vertelden over medewerkers van Mueller die dozen uit hun kantoor droegen. Duidt dat op het einde van zijn veel besproken onderzoek? Dat we er dichtbij zijn, lijkt evident. De nieuwe minister van justitie, Bill Barr, sprak het hardop uit. Dat klinkt veelbelo vend - na bijna twee jaar onderzoek komt eindelijk antwoord op grote vragen over Russische manipulatie van de Amerikaanse presidentsver kiezingen in 2016. En over eventuele betrokkenheid van Trump en zijn mensen, onder wie zoon Donald ju nior. Maar de inhoud van Muellers ver slag kan wel eens tegenvallen, voor wie een politieke thriller vol sappige details over Russische prostituees en spionnen verwacht. In het verleden hebben Amerikaanse speciaal aan klagers wel zulk proza gepubliceerd, bijvoorbeeld toen Ken Starr in de weergave van zijn onderzoek naar een schandaal rond Bill Clinton be schreef hoe de president de naakte borsten van Monica Lewinsky kuste. En dat was nog een van de minder smeuïge onderdelen van een docu ment dat later in boekvorm werd ge publiceerd. Rechtdoorzee Maar Robert Mueller is een drama- vrije man, rechtdoorzee en wars van schijnwerpers. Zijn biograaf Garret Graff, vindt het onwaarschijnlijk dat Mueller een romanachtig relaas zal uitbrengen, schrijft hij in het Ameri kaanse magazine Wired. Mueller laat zijn werk graag voor zich spreken. Het is zelfs mogelijk dat hij niet meer dan een brief naar de Hoofdrolspelers - al dan niet tegen wil en dank - v.l.n.r. de Russische president Vladimir Poetin, voormalig advocaat Michael Cohen van president Trump, speciaal aanklager Robert Mueller, president Donald Trump en voormalig FBI-baas James Comey. fotos belga, ap, epa, reuters titie, hijzelf dus. Alleen rapport num mer twee zou openbaar worden. Maar dat zegt niet alles: als Team Mueller een doofpot vermoedt, zou het ook de touwtjes in handen kun nen nemen, bijvoorbeeld door te lek ken naar de pers. En het Congres zou het origineel met een dagvaarding kunnen opeisen. Om het rapport zou dus weleens flink gestreden kunnen worden. Het is niet waarschijnlijk dat Mueller een grote persconferentie geeft om zijn conclusies toe te lichten, vooral als het gaat over mensen die niet worden aangeklaagd. Toen FBI-directeur James Comey in 2016 publiekelijk uitlegde waarom hij Hillary Clinton niet vervolgde vanwege slordig ge bruik van mailservers, viel de VS over hem heen. Het is ongebruikelijk om uitgebreid te spreken over mensen tegen wie niet genoeg bewijs is om verdere stappen te ondernemen. En dat Mueller Trump zelf aanklaagt, ligt niet voor de hand: juristen zijn over het algemeen van mening dat een zittend president niet kan wor den vervolgd. minister van justitie stuurt. De wet vereist alleen dat hij aan de minister uitlegt waarom hij welke aanklach ten heeft ingediend. Mueller heeft bovendien al veel de tails over gestolen e-mails en contac ten tussen Russen en campagneme dewerkers gedeeld in openbare aan klachten. Justitieminister Bill Barr zal Muel lers rapportage in ontvangst nemen. In hoeverre deze openbaar wordt, is aan Barr, die in het verleden uiterst kritisch is geweest over het Mueller- onderzoek. Bovendien moet hij op letten dat er geen vertrouwelijke in formatie over bijvoorbeeld bronnen »Als Team Mueller een doofpot vermoedt, zou het de touwtjes in handen kunnen nemen door te lekken naar de pers op straat belandt. Volgens de wet moet de minister op z'n minst het Congres 'uitleg' geven over de con clusie en eventuele momenten waarop hij besloot anders te hande len dan Mueller heeft voorgesteld. Geen garantie In hoorzittingen over zijn benoe ming wilde Barr niet garanderen dat het rapport ook publiekelijk beschik baar wordt. Hij zou proberen, zei hij, 'zo veel mogelijk informatie bij het Congres en het publiek te krijgen'. Hij hintte op een tweede rapport: een weergave van het Mueller-rapport, geschreven door de minister van jus- Trumpland Wat Mueller wel kan doen: de bal bij het Congres leggen, dat op basis van zijn informatie kan besluiten om de procedure voor het afzetten van de president te beginnen. Ook als Trump wordt vrijgepleit, is hij van zijn juridische problemen nog niet af: er bestaat nóg een reeks onderzoe ken naar 'Trumpland', door aankla gers elders in het land. Ze kijken bij voorbeeld naar mogelijk illegale do naties aan Trumps inauguratiecom missie, zwijggeld voor minnaressen en de inzet van werknemers zonder verblijfspapieren in zijn bedrijf. Als Mueller geen minutieus gedo cumenteerd boekwerk a la Clinton- plaaggeest Ken Starr aanlevert, maar het kort houdt, kan hij ook nog eens veel vragen oproepen in het Congres, waarschuwt rechtenprofessor Neal Katyal, die hielp de regels voor spe ciaal aanklagers op te stellen. In The New York Times stelt hij: ,,Een kort Mueller-rapport is het einde van het begin, niet het begin van het einde.'' Karlijn Van Houwelingen Weinig kans op thriller met seks en spionnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15