Walvis in de jungle stelt wetenschap voor raadsel May zal mikken op beetje meer tijd STOP 'Logisch dat VU studie stopt' 3 dagen Drenthe 10 NIEUWS VK-EU BIJNA 29 MAART 59.s 645 De walvis dook vrijdag op tussen de mangroven van het eilandje Marajo, aan de monding van de Amazone, tientallen meters van de zee verwijderd. Wetenschappers speuren nu naar de oorzaak. ,,We merkten de walvis slechts op door de roofvogels'', zegt Dirlene Silvan van overheidsinstantie Sem- ma. Naar alle waarschijnlijkheid lag het bultrugkadaver al een aantal da gen verscholen in de jungle,. ,,We zagen de aasgieren cirkelen.'' De wetenschappers onderzoeken nu hoe en waarom het dier op die vreemde plaats is terechtgekomen. Ze houden er rekening mee dat de walvis op zee is gestorven en door de woeste golven is meegevoerd en landinwaarts is aangespoeld. Het zou gaan om een bultrugkalf van ongeveer een jaar oud. Maar het dode zeezoogdier zorgt voor meer hoofdbrekens. ,,We vra gen ons ook af wat een bultrug in februari aan de noordkust van Bra zilië komt doen'', legt zeebioloog Renata Emin uit. Volgens de onder zoekster verblijven bultruggen tus sen augustus en november aan de noordoostkust van het land en mi greren daarna naar Antarctica. ,,Dat is zeer ongewoon. We ver moeden dat dit kalf zijn moeder is kwijtgeraakt tijdens de migratie naar het zuiden.'' Op het eerste ge zicht lijkt de bultrug geen verwon dingen te hebben. Een autopsie moet meer duidelijkheid over de doodsoorzaak geven. Het is niet de eerste keer dat een walvis langs de Amazone belandt. In 2007 strandde een dwergvinvis op 1600 kilometer van de Atlanti sche Oceaan. Het dier was de rivier opgezwommen. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 Verenigd Koninkrijk Mocht er voor die tijd überhaupt een akkoord tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie liggen, dan moet er namelijk ook nog de nodige brexitwetgeving door het Britse parlement. Dat voor elkaar krijgen voor 29 maart wordt door experts gezien als on mogelijk. De enige manier om op tijd te vertrekken is zonder deal: een chaotische brexit zonder afspra ken. Maar dat rampscenario wil bijna iedere Britse parlementa riër voorkomen. En dus wordt er openlijk gepraat over uitstel. Hoe lang, daar zijn de meningen over verdeeld: Britse regeringsbron nen hebben het over een paar maanden. In Brussel fluisteren ze over jarenlange vertraging. Theresa May maakte dit week end bekend dat er pas op 12 maart opnieuw zal worden gestemd over de brexitdeal. Het zorgde voor ongeloof en irritatie onder de Lagerhuisleden: weer uitstel, nog langer doormodderen en nog steeds geen zekerheid voor bur gers en bedrijven. Dat maakt dat morgen wel eens een ontzettend belangrijke dag kan worden in het slepende brexitproces. Het Lagerhuis stemt onder andere over het Cooper- amendement, waarmee het par- lement May dwingt uitstel van de brexit te vragen als haar deal op 12 maart door het parlement wordt weggestemd. Aangezien een meerderheid eerder al aangaf geen trek te hebben in een no deal-brexit, is dat scenario hoogstwaarschijnlijk (tijdelijk) van de baan als het amendement wordt aangenomen. Ordelijk vertrek Uitstel dus, in dat geval. May zal hoogstwaarschijnlijk mikken op een korte verlenging van de on derhandelingsperiode. Een paar maanden, waarin ze een ordelijk vertrek uit de EU kan regelen. Langer uitstel is heel moeilijk te verkopen aan de Britse brexit- »Als de brexit meer dan een paar maanden wordt vertraagd, heeft May een probleem in eigen land stemmer, en aan haar eigen partij: de brexiteers binnen de Conser vatieve Partij waarschuwen nu al dat ze de regering omver zullen werpen als het vertrek wordt uit gesteld. Met een paar maanden vertra ging gaan ze misschien nog wel met tegenzin akkoord, maar als de brexit op de lange baan wordt geschoven dan heeft May een groot probleem in eigen land. Vv 0 Volgens haar is het 'logisch' dat als in een regio twee universiteiten de zelfde studie aanbieden, terwijl de animo laag is, er een mee stopt. In Amsterdam blijft de Universiteit van Amsterdam wél Nederlands aanbieden. Afgelopen weekeinde ontstond politieke ophef door het besluit van de VU. Een brede meerderheid in de Tweede Kamer wil dat de minis- ter ingrijpt om de studie Neder lands te redden. Want niet alleen op de VU kampen ze met teruglo pende aantallen studenten die kie zen voor Nederlands. De afgelopen tien jaar daalde het aantal studen ten met maar liefst 60 procent. Op de Vrije Universiteit begon nen er dit jaar nog maar vijf studen ten aan de studie, waardoor het vol gens de universiteit niet langer ren dabel is de studie te blijven aanbie den. Taalstudies Van Engelshoven zegt bezorgd te zijn over de dalende belangstelling voor Nederlands. Hetzelfde geldt overigens voor veel andere taalstu dies. Ze wijst erop dat vorig jaar het Nationaal Platform voor de Talen is opgericht, dat met plannen moet komen om weer meer scholieren voor een talenstudie te interesse ren. ,,Daarnaast is de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen gevraagd om tot een probleemanalyse en eventuele oplossingen te komen voor de stu die Nederlands'', laat de minister weten. In de Tweede Kamer vinden veel partijen de houding van Van En gelshoven te laks. Zo vindt onder andere regeringspartij CDA dat de minister universiteiten een aanwij zing moet geven om een belang rijke studie als Nederlands aan te blijven bieden, ook al is die nu min der populair. Incl. diner 3 dgn Brabantdiner 3 dgn kust wellness www.dejongintra.nl/portugal de Jong Intra 1 vakanties dinsdag 26 februari 2019 GO MARAJO Een dode bultrug van zo'n 11 meter lengte brengt de gemoederen in Brazilië flink in beroering. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve ringskosten en toeristenbe 70 cpg i toeristenbelasting Uitstel brexit: Dat het Verenigd Koninkrijk de EU verlaat op 29 maart met een deal, dat gelooft in Londen ei genlijk niemand meer. Suse van Kleef Londen V: Minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs) heeft er begrip voor dat de Vrije Universiteit in Am sterdam stopt met de studie Nederlands. Hans van Soest Den Haag Tussen de gezellige steden Groningen en Assen gelegen! Tip: De Drentsche Aa. 2 nachten in 4* Fletcher De Zeegser Duinen (8,2) 7 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet, gratis wifi parkeren I 1 keer een Live Cooking dinerbuffet 4P I Gratis gebruik van binnenzwembad en sauna 4* Hotel de Korenbeurs, Made (7,8) 3* Fletcher Hotel De Zalm, Brielle (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 1 dag entree Thermen Holiday, Schiedam lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren wifi 50 2 nachten incl. ontbijt Gratis parkeren wifi vanaf 203 vanaf 297 vanaf 449 Busreizen Autoreizen Vliegrei Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd.€ 19,50 reserveringskosten, 2,50 Calamlteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen L Algarve Carvoeiro Appartementen Colina Village*** 8-daagse vliegreis Reiscode: zvcvx02 Costa Lisboa Estoril Estoril Eden Appartementen*** 8-daagse vliegreis Reiscode: zvetr09 Het achterland van Lissabon 8-daagse fly-drive Inclusief vluchten en autohuur Reiscode: fcpt841

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10