baldBrmon.nl Voor fantastische vakanties! boldErman.nl EUWS 11 Rusland begon vijf jaar geleden met de annexatie van de Krim. Is het schiereiland in de Zwarte Zee er sindsdien beter op geworden? Je kunt vrijuit praten, al is het niet als voorheen.'' Andrej (35) uit Simferopol was niet op de Krim toen de annexatie vijf jaar geleden begon. Hij reist veel voor zijn werk en vertelt dat hij 'in shock toestand' verkeerde toen hij hoorde wat er thuis gaande was. „Mensen waren bang dat Oekraïners wraak zouden komen nemen.'' Het grootste deel van de Krimbe- woners was immers uitgesproken pro-Russisch, en 'hun' Oekraïense president Viktor Janoekovitsj had zich een paar dagen eerder uit de voeten gemaakt na een drie maan den durende volksopstand in de rest van Oekraïne. ,,Zelf was ik niet bang'', herinnert Andrej zich. ,,Ik dacht: we gaan nu gewoon richting de EU en krijgen andere leefregels." Hoe anders liep het. Overal op de Krim braken demonstraties uit en wierpen bewoners wegversperrin gen op, opgezweept door geruchten dat nationalistische Oekraïense mo torbendes naar het zuiden zouden afzakken om de schiereilandbewo ners met harde hand weer in het ga reel te brengen. Na een paar dagen verschenen er ineens de 'groene mannetjes' ten to nele. Ze waren jong, droegen ge- vechtspakken zonder insignes en waren goed bewapend. Ze namen het parlementsgebouw in, vervol gens de luchthaven en de straten van hoofdstad Simferopol. Commentaar gaven ze niet. Maar voor iedereen was het duidelijk, ondanks dat Mos kou nog weken glashard erover bleef liegen: dit was het Russische leger. Er volgde een omstreden referen dum over de afscheiding op 16 maart 2014. ,,Ik heb niet gestemd'', zegt An drej. ,,Dat zou voelen als landverraad. En bovendien: van tevoren stond de uitkomst al vast. Ik besloot de werke lijkheid te accepteren.'' De Krim was in de ogen van de van één hand te tellen. Ze zijn bang voor een internationaal embargo. Moskou zet groots in op toerisme. Met name in de eerste jaren werden Russen bijna gedwongen vakantie te vieren op het herwonnen schierei land. Werknemers kregen soms vliegtickets naar Simferopol van de baas in de maag gesplitst. En sommi gen gingen: uit vaderlandsliefde. Maar het wegblijven van Oekraïners en Wit-Russen (zo'n 75 procent van de toeristen) konden de Russen nooit helemaal compenseren. Andri Klimenko, econoom uit de Krimse havenstad Jalta en na de be zetting door Rusland gevlucht naar Kiev, wimpelt het allemaal weg. Vol gens hem heeft Rusland een mythe gecreëerd rond de Krim als een plek waar Russen van oudsher vakantie vierden. Terwijl de toeristische industrie nooit meer dan 7 tot 8 pro cent van de economie van de Krim heeft uitgemaakt, stelt de econoom. Verder ziet Klimenko een gewel dige militairisering van de Krim. ,,Overal bouwen ze militaire infra structuur. Maar daarvoor neemt het ministerie van Defensie zijn eigen mensen mee. Daarvan profiteert de lokale bevolking niet.'' Mensenrechtenorganisaties signa- leren een angstcultuur op de Krim sinds de Russen er de facto weer de baas zijn. Maar Andrej uit Simferopol vindt dat onzin, hoewel hij liever zijn achternaam en beroep niet prijs geeft. ,,Je kunt vrijuit praten'', zegt hij. ,,Al is het niet als voorheen.'' Hij begint al snel over de Krimtata- ren, een van de oorspronkelijke Krimvolkeren die wat vrijheid be treft het meest te lijden hebben. ,,Rusland heeft erkend dat ze ver keerd behandeld zijn en ze kunnen doen wat ze willen. Zelfs Krimta- taarse vrienden zeggen dat ze geen beperkingen hebben.'' De cijfers vertellen een ander ver haal. Sinds de annexatie van de Krim in 2014 zijn zeker zeven Krimtataren spoorloos verdwenen, is hun be stuursorgaan verboden als een extre mistische organisatie en worden Krimtataren om de haverklap opge pakt en vastgezet op verdenking van lidmaatschap van de moslimradicale beweging Hizb-ut-Tahrir. Meestal zonder enige vorm van bewijs. ,,De Russische autoriteiten hebben op de Krim de Krimtataren gewoon mee dogenloos vervolgd, vanwege hun verbale verzet tegen de bezetting van Rusland'', stelt Hugh Williamson van Human Rights Watch. voorstemmers en Rusland weer Rus sisch en vanaf nu zou alles beter worden. Sergej Makejev, voorzitter van de Associatie van handelsbevor dering op de Krim, is in ieder geval blij dat zijn schiereiland vijf jaar ge leden een slechter lot bespaard is ge bleven. ,,Mensen hier wilden niet de chaos die destijds om zich heen greep in Kiev. We zijn niet tegen Oe kraïne, maar wilden ook geen tegen stander van Rusland worden'', schetst hij het toenmalige dilemma. Is het er economisch beter op ge worden? De consumentenprijzen zijn volgens Makejev nogal altijd te hoog door de geïsoleerde positie van het schiereiland. Via Oekraïne wordt niets meer aangevoerd en import via de zee van Azov is duur. De opening van de brug die de Krim met Rus land verbindt, zorgt mondjesmaat voor verlichting, mede doordat de hoge benzinekosten het transport over de weg weer duurder maken. Makajev zou graag wat meer steun vanuit de federale overheid zien. ,,Meer productie, meer massa-inves teringen. Ook uit het buitenland." En daar wringt de schoen. Want de Krim zucht onder de internationale sancties en zelfs vanuit Rusland is het aantal geldschieters op de vingers Russen moesten bijna gedwongen op vakantie naar de Krim Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8/10 dagen Barcelona, Van der Valk Costa Brava, Gaudi en Dali 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Krakow en Zakopane 10 dagen Rome en Florence 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba maandag 25 februari 2019 De Krim is al vijf jaar 'Russisch' Joost Bosman Moskou/Simferopol Leden van een patriottische club op de Krim. foto reuters Een gedenkplaats voor de doden die vielen tijdens de op stand in Oekraïne. FOTO AP v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 8,29 april/13 mei 3 juni/26 aug/16,30sept/21 okl Vertrekdata: 8,15,22,29 april 6, 13,20,27 mei/3,10,24 juni etc. Vertrekdata: 8,22 april 120 mei 17 juni 115 juli 12 aug etc. Vertrekdata 8,22 april/6,20mei 3,17juni/1,15 juli/26 aug etc. Vertrekdata: 8,15,22,29 april 6,13,20,27 mei 10,17 juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11