methodes ontworpen op de computer. ,,Als voorbereiding, in de training, is daar niets mis mee. Maar als wetenschap en techniek de wedstrijd zelfbepalen, zijn we op de verkeerde weg. Wielrenners die in de Tour de France een demarrage laten lopen, omdat hun wattmeter aangeeft dat ze niet harder kunnen. Dat wil toch nie mand zien? In de sport gaat het er nou juist om dat je soms wél voorbij je grenzen gaat. Neem die prachtige overwinning van Ireen Wüst op de 1500 meter van begin deze maand voor haar vriendin, Paulien van D eutekom. Helemaal kapot was ze, puur op wilskracht gereden. Hoe mooi was dat? Dat is waar sport om draait. Als er één ding is dat topsport kan berei ken, is het mensen raken en die daardoor met elkaar verbinden. Daarvoor is, meer dan winnen, het verhaal, het drama bepa lend. Ik dacht vroeger: als ik sterf, kom ik in het 8 uur journaal en dan laten ze zien wat ik allemaal heb gewonnen. Maar ik heb ge merkt dat, negen jaar nadat ik ben gestopt, die titels mensen niets meer zeggen. Ze weten nog wel dat ik kampioen ben ge weest, maar ze herinneren zich mij van die val in 1998 in Nagano. En hoe ik daarmee ben omgegaan. Ik ging niet naar huis, om dat mijn toernooi voorbij was, maar bleef om mijn teamgenoten aan te moedigen. Dat was het moment dat ik kon laten zien wie ik echt was. Dat heeft mensen kenne lijk zo geraakt dat ze het hebben onthou den. Daar ben ik trots op. Grappig, want ik heb er weinig voor hoeven doen." Zijn echtgenote, de voormalig tv-presen- tatrice Renate van der Zalm, ontmoette hij twintig jaar geleden op een ijsgala dat zij presenteerde. De stuiterbal viel voor haar nuchtere energie. ,,Renate heeft helemaal niets met schaatsen en publiciteit. Als ik een record reed, had zij dat soms niet eens in de gaten. Dan zat ze in de coulissen rus tig een kopje koffie te drinken." Ze blijft al jaren zo veel mogelijk buiten de schijnwerpers, maar ze schrijft wel columns voor dagblad De Stentor. Daarin neemt ze geregeld haar gezin, zichzelf en haar man op de hak, liefdevol en met hu- ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 99