Wonderlijk gedrag EGBERT JAN Egbert Jans kinderen vinden zijn grappen vaak flauw. Op zijn beurt kijkt hij vaak op van hun doen en laten. Soms verrassen ze hem in positieve zin. Jitty: ,,Daar redden we het mee." Henry: ,,We doen een keer per week samen boodschappen. In ons dorp is geen winkel, daarvoor moeten we een kwartiertje rijden." Jitty: ,,In ons dorp kunnen we wel naar de groenteboer, die is twee dagen per week open." Henry: ,,We hebben ook een potje voor uitjes, bijvoorbeeld voor als we uit eten willen. Onze huur is 514 euro. Voor alle woonlasten hebben we in totaal 700 euro gereserveerd." Jitty: ,,Daar houden we iets van over." Henry: ,,Ik weet uit mijn hoofd niet wat we aan energie betalen. Wacht, ik kijk even op mijn telefoon. Aan Eneco beta len we 100 euro per maand." Jitty: ,,Op ons dak liggen zonnepane len, die zijn van onze verhuurder, WoonFriesland. De panelen leveren meer energie op dan wij verbruiken. Voor die extra energie krijgen wij weer een vergoeding van WoonFriesland." Henry: ,,We wilden 'groen' zijn qua energie." Jitty: ,,Dat is gelukt én we krijgen nog eens die vergoeding. Als je een huur huis hebt, is investeren in zonnepane len niet heel logisch. Dus het is fijn dat we deze mogelijkheid hadden. We hebben meteen 'ja' gezegd toen we dit aanbod kregen." Henry: ,,We willen ooit graag een huis kopen, maar omdat Jitty geen vast con tract heeft en ik als zzp'er geen groot in komen heb, zal dat voorlopig niet gaan. Nu ik zelfstandige ben, en weet dat dat genoeg voor ons oplevert, wil ik niet meer onder een baas werken. Hoewel ik gezond ben verklaard, voel ik me nog steeds vaak moe. Gelukkig betaalt mijn moeder mijn eigen risico van de zorg verzekering nog. Daar ben ik haar dank baar voor, maar ik wil dat in de toe komst weer graag zelf betalen." Jitty: ,,Soms drinken we een biertje in Leeuwarden, in ons dorp is weinig te beleven. Maar we blijven ook vaak gezellig thuis." Henry: ,,We gamen vaak samen, dat doen we op ons enorm grote televisie scherm." Jitty: ,,Dat vinden we allebei leuk." ,,Ik wil me gevuld voelen' Als m'n dochter (26) binnen komt, is haar eerste gang meestal naar de koelkast. Dit stamt uit de dagen dat ze voor het eerst bij dat handvat kon. ,,Wat zoek je daar'', vraag ik dan. ,,We gaan zo eten.'' ,,Zo eten. Dat duurt een eeu wigheid hier.'' Ze wil zich nu meteen 'gevuld voelen'. Dan moet je toch echt bij een van je bewonderaars zijn - maar dat zeg ik niet. ,,Flauw pap, je wou het zeggen.'' Ja, flauw ben ik zelfs al om wat ik niet zeg. Daar komt zoon binnen; zijn derde tijdelijke periode van in woning duurt nu zes weken. Hij kiepert zijn boodschappen breed op de keukentafel, de essentiële dingen: chips, roze koeken, M&M's, Red Bull, hamburgers, pizza's. Bovenop de aanrecht zit tend eet hij de chips. De afwas die naast de gootsteen staat opge stapeld, schuift hij links en rechts van zich af. Een theekopje be landt op de keukenvloer. D ochter smijt haar jas dwars over de fruitschaal, op het netje uien dat daar ook ligt. Sinds ze niet meer thuis woont, negeert ze de kapstok. Ook zoon laat zich eerder omleggen dan dat hij gebruik zou maken van iets belachelijks als de kapstok. Graag vallen de twee over mijn eigenaardigheden. Zo zet ik vaak ramen open; bespottelijk. Versta ik ze weer eens niet: „Overweeg de Pearle, pap.'' Die oude trui, Jezus, kan toch niet. Maar dan het palet van hun wonderlijke gedragingen. Tanden poetsen onder de douche. Af standsbedieningen wegmaken. Propjes papier op de slapende Adje stapelen (de kat). Halfvol glas cola op de kussens van de bank, lekker binnen handbereik. ,,Gaat helemaal goed als jij je er niet mee bemoeit.'' Wat daar aan spullen staat, be hoort jou toe. Zo is de gedachte gang; die ontroert me soms. Het is wel uitkijken: generaties den ken in clichés over elkaar. Pap met z'n flauwe grappen. Gemak zuchtige kinderen. Laatst was mijn verjaar dag ophanden, 65 jaar. isÉlijl Ze zullen toch niet... Nee hoor, die zijn te veel met zichzelfbezig. En ze zouden het niet eens voor elkaar krijgen. Maar toen kwam de dag. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. In het ouderlijk huis ben je vrij. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95