Naald INHOUD VOORWOORD Knip Mode bestaat 50 jaar, ondanks de ontnaaiing David Hockney keek de kunst (ook) af van Vincent van Gogh Hans Avontuur zet de 'Karkassenkust' in zijn top tien 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Erben Wennemars 15 Fijn Spul 16 Oplaadplekken 21 Monica 23 BV De Liefde 24 Knip 28 David Hockney 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Mijn moeder is een wonder met naald en draad. Toen mijn zussen en ik jong waren, draaide zij haar hand niet om voor een broek, kabeltrui of galajurk.Verwoede pogingen heeft zij ondernomen om mij haken, naaien en breien bij te brengen, maar erg handig ben ik er nooit in geworden. In een oud schriftje uit haar lagereschooltijd zitten nog altijd gekleurde gebreide lapjes ge plakt: de ajoursteek, een opgelegde ruit, de ho ningraatsteek. Verschoten wollen bewijzen van bekwame handen. Bij elk nieuw seizoen toog ik aan haar hand naar een stoffenwinkel om een mooie lap uit te zoeken. Toen ik wat ouder werd, kon ik in kat zwijm raken van een jurk of jasje dat ik iemand in de schoolkantine zag dragen. Als ik mijn moeder en peettante uitlegde wat ik had ge zien, wisten zij er binnen de kortste keren een patroon van te fabrieken. Destijds vond ik dat heel gewoon; welke moeder kon er met naaien? Ik probeer het mijn dochter (15) weleens uit te leggen: het ritueel van de Knip doorbladeren, een geweldig tennisjurkje zien, het patroon uit het midden van het blad peuteren, open vouwen, op doorzichtig papier uitraderen, dat laten controleren door je moeder, de stukken papier op een lap stof spelden, een beetje ze nuwachtig beginnen met knippen - want een maal verknipt, was het einde verhaal - de stuk ken aan elkaar rijgen, heel voorzichtig passen, en dan aan de slag met de naaimachine. Mijn dochter kijkt me bij zulke verhalen gla zig aan. Logisch, want ze heeft haar moeder nog nooit één knoop zien aanzetten. Haar oma's experiment dan ten minste haar kleindochter te leren breien, liep stuk toen zij na de vakantie weer naar huis vertrok. Er viel een steek van mijn dochters naald en ik had werkelijk geen idee hoe ik dat ehnou ja, recht moest breien. Meiden van nu weten niet eens meer wat een naald is, zegt iemand in het artikel dat Anne mart van Rhee schreef over 50 jaar Knip Mode. Ik vrees dat ik daaraan een flinke bijdrage heb geleverd. Lieve Widya, Ik hoop dat jij dit leest,want een krantje halen bij jou is voor mij altijd een feest. Een gezellig moment en jouw mooie lach is de reden dat ik jou zo graag mag! Lieve groeten van jouw Valentijn! Deze Valentijnsoproep is per abuis niet mee genomen in het nummer van 9 februari. Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Bart Jansen, Janneke Koorevaar Medewerkers Edith Andriesse, Hans Avontuur, Monica Beek, Shody Careman, Daniël Cohen, Suzanne Eijgenraam, Arno Gelder, Ronald Giphart, Joost Hoving, Annemarie Kleywegt, Rianne van der Molen, Johan Nebbeling, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Annemart van Rhee, Egbert Jan Riethof, Peter Sierksma, Studio Ski, Corné Sparidaens, Loes van Splunter, Pam van der Veen, Marcel Wiegman, Monique Wijbrands Reageren? magazine@persgroep.nl rpa Instagram IÜJ @admagazine_ EFacebook @admagazine De foto op de cover is gemaakt door Daniël Cohen Anniek van den Brand ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91