Waarom ook het tweede kind speciaal is Een eerste kind, daarover raken we niet uitgepraat of -geschreven, maar broer of zus moet het met minder aandacht doen. Journalist Lynn Berger zocht uit hoe het tweede kinderen vergaat. 'Drie IQ-punten minder, dat is toch niks?' 'We vieren vooral het nieuwe. Een tweede kind vinden we minder bijzonder' tm' 'Vroeger moest de oudste vaak studeren en zorg dragen voor de rest van het gezin' 10 FEMKE VAN GARDEREN e eerste kind krijg je voor je zelf. Maar het tweede, dat krijg je voor het eerste.' Die uitspraak hoorde journalist Lynn Berger (34) toen bekend raakte dat ze na een dochter een zoon zou krijgen. Het deed haar stilstaan bij de vraag: waarom willen mensen eigenlijk een tweede kind? En wat betekent het om die tweede te zijn? Het antwoord beschrijft ze in het boek De tweede dat deze week is verschenen. Haar schrijven moet een lege ruimte in boekenrekken vullen, zegt Berger. ,,Toen ik de eerste keer zwanger was, heb ik veel gelezen om me voor te bereiden. Hetzelfde doen voor nummer twee was minder evident. Ik vond na lang zoeken een paar Amerikaanse titels als The second Baby Survival Guide en Siblings Without Rivalry." Ook van internet fora werd ze niet wijzer. ,,Daar gaat het vooral over de vervelende dingen die je bij de eerste mag verwachten als de tweede er eenmaal is.'' Wat verklaart volgens jou die gebrekkige aandacht voor tweede kinderen? ,,We leven in een maatschappij waarin we vooral het nieuwe, het onbekende vieren. Tweede kinderen vinden we vaak toch wat minder bijzonder. Het eerste geldt als een absolute mijlpaal in een mensenle ven. Hij of zij maakt dat je van de ene dag op de andere het ouderschap betreedt en een volledig nieuwe rol krijgt. Een tweede kind is natuurlijk opnieuw een klein wonder, maar de overgang is minder groot. Anderen zien dat blijkbaar net zo. Voor mijn zoon kreeg ik opvallend minder kaartjes en kraambezoek. Wat je in de maatschappij ziet, zie je ook terug in de wetenschap. Sibling science, de studie naar broers en zussen, is met zijn veertig jaar vrij nieuw te noemen. Daarvoor werd vooral gefocust op de ouder-kindrela- tie. Terwijl de meest mensen toch echt een broer of zus hebben. Wanneer ze klein zijn en nog niet naar school gaan, brengen ze zelfs meer tijd met elkaar door dan met hun ouders.'' Hoe komt het dat twee kinderen desalniettemin de norm is geworden? ,,Ik denk dat de diepgewortelde aan names over enig kind zijn daarin een grote rol spelen. De term 'kleinekei- zersyndroom' zegt wat dat betreft ge noeg. Velen geloven nog altijd dat het beter is om met een broer of zus op te groeien dan zonder. Een kind alleen zou vaker egocentrisch en verwend zijn, en minder sociaal vaardig, hoe wel daar geen enkel wetenschappelijk bewijs voor is. De praktijk wijst uit dat veel ouders het hebben van een kind gewoon erg leuk vinden. Ze wil- V;'"--.-. len er nog een, omdat ze dan iemand extra hebben om van te houden.'' Je boek gaat dieper in op misver standen over de tweede. Welke moet het dringendst de wereld uit? ,,Dat je de eerste met de komst van een tweede iets aandoet. Freud stelde ooit dat het eerste trauma van een kind de komst van een broer of zus is. Ook had ik zelf even het idee dat mijn dochter voor de rest van haar le ven gebukt zou gaan onder jaloezie. Dat blijkt best mee te vallen. Weten schappers zien wel dat een oudste soms ander gedrag gaat vertonen na de geboorte van een jongste - dat ze weer gaan kruipen of agressief wor den - maar na zo'n vier maanden is dat meestal voorbij. Van een levens lang ontwrichtende gebeurtenis kun je dus niet spreken. Ik ontdekte ook dat jaloezie niet al tijd als iets negatiefs beschouwd werd. In de middeleeuwen werd het geassocieerd met je eer verdedigen en het uiten van liefde. In tegenstelling tot ouders van nu maakte men zich er vroeger niet druk om.'' Ook het idee dat de plek in je gezin bepaalt wie je bent, het zogenaamde geboorte-volgorde effect, klopt volgens jou niet. ,,Het is een veel gehoorde aanname: Lynn Berger schreef een boek over misver standen en feiten over het tweede kind. ,,Voor mijn zoon kreeg ik opvallend minder kaartjes dan voor mijn dochter.' dat eerste kinderen verantwoordelij- ker, serieuzer en perfectionistischer zijn en tweede kinderen rebelser, creatiever en socialer. Ik probeer uit te leggen hoe die ideeën historisch zijn gegroeid. In het verleden moest de oudste vaak studeren en zorg dragen voor de rest van het gezin. Hoe je je gedraagt, hangt volgens mij vooral af van de omgeving. Je kunt thuis heel verantwoordelijk zijn en op school niet, bijvoorbeeld. Er lijkt in elk geval geen wetenschappelijk bewijs te zijn voor een geboortevolg orde-effect op persoonlijkheid. Een typisch eerste of tweede kind bestaat niet. Verschillen die ouders tussen hun kinderen opmerken, zijn vaak terug te brengen tot een leeftijdsver schil. Het zijn meestal die paar jaar extra die verklaren waarom een kind verantwoordelijker of serieuzer over komt.'' Toch stel je vast dat er wel degelijk aanwijsbare verschillen zijn. Eerste kinderen blijken iets groter en slimmer te zijn, tweede kinderen hebben dan weer minder last van astma. ,,Dat blijkt inderdaad te kloppen. Maar in mijn ogen zijn dat verwaar loosbare verschillen. Het gaat bij voorbeeld om drie IQ-punten die een tweede kind gemiddeld minder heeft. Dat is toch niks? In de praktijk ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 GO Niets mis met nummer twee J ll t ll'irf- FOTO MARTIN WAALBOER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82