Stel je open voor de mensen om je heen I Niet hij maar zij doet het David Arjan Om open te staan hoefje soms alleenje verdediging te laten zakken Bijna altijd vraagt de man de vrouw ten huwelijk. Deze drie vrouwen braken met die gewoonte. Is dat raar feministisch of eigenlijk heel gewoon? ,,Wauw, zo badass dat jij dat deed!" 'Als een soort B-film, in een shabby motel' 'Ik zei iets als: je zult me wel uitlachen, maar wil je trouwen? 8 Deze week is het zeven jaar geleden dat mijn vriend Jip doodging. Hij was 24, had een lijf vol kanker en een onverwoestbare glimlach. De wonderlijke energie op zijn afscheidscere- monie voel ik soms nog; ik had niet eerder zo veel leven ge zien in een dienst over de dood. We dansten en lachten. We vierden dat wij er nog wa ren en dat we Jip in ons leven hadden gehad. David las Jips afscheidsbrief voor en zo zei Jip met Davids stem: sterf niet met me mee. De zaal ontplofte en de extra zaal met de videoschermen ernaast ook. Er volgde een staande ovatie, een schreeuw van leven naar de felbeschil- derde gesloten kist op het podium. We juichten op zijn crematie, omdat we meteen snapten wat hij wilde zeggen. Jullie zijn nog op aarde. Maak er wat van. Lééf. Dat is nogal een opdracht. Hoe doe je dat, leven? Want het staat mooi op tegeltjes of in commercials van zorg verzekeraars, maar eerlijk gezegd had ik geen idee. Waar moest ik beginnen? De meeste dagen rommelden gewoon voorbij, ook bij mij. Als een knikker rolde ik van het één in het ander. En een knikker rolt doorgaans naar beneden. Gelukkig schoot Jip mij zelf te hulp. Een paar maanden na zijn overlijden kon ik dankzij het BNN-programma Over Mijn Lijk die bijzondere finale maanden opnieuw beleven. Bij Jip thuis in Wageningen vraagt presentator Patrick Lodiers hem bij een kop koffie om zijn laatste advies voor de kijker. Jip schuift wat heen en weer, gaat rechtop zitten, om mij daarna dwars door de camera heen bij mijn nekvel te pakken. Wat hem het meest heeft geholpen, zegt Jip, is een open mens zijn. Open voor het leven, voor de toekomst, voor anderen. Als jij openstaat voor de wereld, merk je dat de we reld ook openstaat voor jou. Ik voelde meteen dat hij gelijk heeft en dat ik, als ik eerlijk naar mezelf keek, hele maal niet zo'n open man was. Ik dacht vaak al te weten wat iemand voor type is, voordat het gesprek was begonnen. Ik vertelde selectief over mezelf, en dan vooral wat er goed ging. Ik wilde bij nieuwe plan nen graag vooraf weten hoe het afliep, anders begon ik er niet aan. Ik plaatste oude ken nis altijd boven nieuwe er varingen. Jip leerde me dat dit mis schien wel veilig voelt, maar me uiteindelijk niet helpt. Wees een open mens, zei hij, voor wat er ook op je pad komt. Je hoeft er niets voor te doen, hooguit je verdedi ging te laten zakken. De rest gaat vanzelf. Drie weken na Jips overlij den zaten David en ik bij de uitgever voor ons eerste boek en begon het avontuur waar we nog steeds middenin zit ten. Mijn leven zoals het nu is, heb ik aan Jip te danken. In de woorden van de Kleine Prins: wat werkelijk belangrijk is, dat zie je niet met je ogen, dat zie je met je hart. Sara: ,,We hadden al een feest ge pland om te vieren dat we tien jaar samen waren. In die tien jaar had ik altijd gezegd dat ik niet wilde trouwen. Ik vond het hu welijk onzin. Wat heeft de over heid met onze liefde te maken? En het is juridisch niet meer ongelijk, maar de onder geschiktheid van de vrouw zit cultureel toch ingebakken. We woonden samen, hadden onze dubbele boeken wegge daan: praktisch waren we al getrouwd.'' Vincent: ,,In 2008 hadden we een samenlevingscontract en testa menten gemaakt. Je partner is dan opeens je eerste erfgenaam in plaats van je familie. Een grote symbolische stap.'' Sara: ,,Op een reis in Amerika be dacht ik dat ik wel de hele tijd had verkondigd dat ik niet wilde trouwen, maar dat ik helemaal niet zo goed wist hoe Vincent erover dacht. Iedereen daar vroeg of we newlyweds - pasgetrouw den - waren. Dat samenlevings contract begrepen ze niet. Ik be sloot dat ik hem ten huwelijk wilde vragen. Op een avond aten we in een chic restaurant. Ik dacht: nu vraag ik het, maar toen viel Vincents eten erg tegen. Je denkt niet dat je waarde hecht aan van die typische details, maar als je het dan toch vraagt, wil je het ook niet in een restau rant met vies eten doen.'' Vincent: ,,Ik had minder gezeurd over het eten als ik had geweten dat ze het wilde vragen.'' Sara: „Uiteindelijk was het alsnog een soort B-film. In onze shabby motelkamer in een onge zellige buitenwijk van Washing ton D.C. vroeg ik hem. Ik zei iets als: je zult me wel uitlachen, maar wil je trouwen?'' Vincent: ,,Ik was meteen ver kocht. Ik kan twijfelen over de kleinste dingen, of ik thee of koffie wil bijvoorbeeld, maar nu wist ik het meteen. De maand tussen het aanzoek en het trou wen was ik enorm gelukkig.'' Sara: ,,Vriendinnen gingen huilen toen ze het op het feest hoorden. Daar werd pas duidelijk dat het een huwelijksfeest was. Daardoor was het huwelijk infor meel, maar extra feestelijk.'' David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 GO -Arjan Vergeer Reageren? zo@persgroep.nl Ja, hij wil JOANNE VAN GOOL Sara Polak (37, universitair docent amerikanistiek) en Vincent van der Noort (38, statisticus Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis) zijn in 2010, op de dag voordat ze met vrienden en familie vierden dat zij tien jaar samen waren, stiekem getrouwd. Ze hebben twee zoons. Meer vrouwen vragen De internationale trouw site The Knot deed in 2017 onderzoek onder 14.000 bruiden. Krap 1 procent had haar man ten huwelijk gevraagd. Toch zit het aanzoek door vrouwen in de lift. Pinterest, sociaal medium met moodboards, rappor teert dat in 2018 300 procent meer vrouwen zochten op leuke manie ren om een aanzoek te doen. Het aantal zoekter men voor originele huwe lijksaanzoeken voor lesbi sche koppels steeg vol gens Pinterest met 1352 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80