Beginnersfouten in de tuin III® Gas O reiskatern.nl Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Europa in miniatuur Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Ook Romke van de Kaa is door schade en schande wijs geworden. Drie planten die je beter niet in je tuin kunt zetten. Vanaf Je moet alles eenmaal in je leven hebben geprobeerd. Tenminste, zo dacht ik er vroeger over. Nu weet ik dat niet meer zo zeker. Drie planten brachten me aan het twijfelen: Italiaanse venkel, Griekse munt en de aardpeer. Ik ben zo iemand die het nooit kan nalaten om van vakantie stekjes mee te nemen, verpakt in vochtige papie ren zakdoekjes of in een lege plastic fles. De venkel nam ik als klein plantje mee van Sicilië, waar die overal langs de weg groeit en waar je op zondag hele families in de weer ziet om in het wild kruiden te verza melen. Bij ons is wildplukken modi euze luxe, maar daar is het nog altijd noodzaak. Het venkelplantje dat ik in leven wist te houden, groeide thuis voor spoedig. Zo voorspoedig dat ik na een paar jaar besloot dat het wel wat minder kon. Toen bleek dat je om een volwassen venkelplant weg te krijgen aan een spade niet genoeg hebt. Wat je nodig hebt is een bijl, om de taaie wortels door te hakken. En venkel zaait zich lustig uit. Nog steeds vind ik zaailingen die hardnekkig weer stand bieden en afbreken als je ze probeert uit te trekken, zo klein als ze zijn. bejaarde vrouw die ik in haar moes tuin bezig zag en met wie ik een gesprek aanknoopte. Mijn Grieks beperkt zich tot kalimera (goedendag) en kalispera (goedenavond), maar plantenliefhebbers over de hele wereld verstaan elkaar. Toen ik na een wandeling in mijn hotel terugkwam, was er een pakje afgegeven: een paar wortelstokken van de munt die ik een paar uur eerder in die moestuin had staan te bewonderen. Ook de munt wist ik heelhuids naar mijn tuin te krijgen. En nog steeds probeer ik de plant in mijn eigen moestuin uit te roeien. Maar het lijkt de hydra wel, uit de Griekse mytho- Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. logie: nog steeds komt het veelkop pige monster op de meest onver wachte plaatsen boven de grond. Ooit leek het mij leuk om een haag van aardperen te planten. Ook dat idee eindigde in een echec. De aard peren bleven niet op een rij staan, maar breidden zich in een ommezien naar alle kanten uit. En als je ze uit groef, kwamen ze net zo hard weer terug. Nu kun je zeggen: heerlijk, gratis voedsel, bak ze, kook ze, stoof ze, gooi ze in de frituurpan of maak er soep van. Maar dat idee is minder briljant dan het lijkt. Niet alleen smaken aardperen wee zoet, als bevroren aardappelen, maar ook word je er zo winderig van dat je met goed fatsoen nergens meer op bezoek kunt. De Britten hebben een aardig woordgrapje: in plaats van Jerusalem artichoke, zoals de plant in het Engels heet, noemen ze hem Jerusalemfarti- choke. Maar van die aardpeer kom je rela tief gemakkelijk af: als je er driemaal met de grasmaaier overheen gaat, komt hij niet meer terug. 8-daagse rondreis België, Frankrijk en Luxemburg ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 PC De Griekse munt kreeg ik van een Am -A Van de aardpeer word je zo winderig dat je met goed fat soen nergens meer op bezoek kunt. Prijzen Drie landen in een reis 5x diner inbegrepen I V Veelleukeextra's Je begint in Bouillon in de Belgische Ardennen. Bezoek hier de prachtig gelegen burcht, hoog boven de mean derende rivier de Semois. Vanuit Bouillon is het een kattensprong naar Frankrijk. Je bezoekt hier de geliefde regio Elzas. Proef de lokale wijnen en bezoek vooral ook de stad Straatsburg! Tot slot rijd je door naar Luxemburg. Bezoek de indrukwekkende kastelen en geniet in de stad Luxemburg van de bij zondere flair in het historische centrum. Je verblijf Je logeert in drie verschillende hotels. In België verblijf je in Hotel La Porte de France. Dit hotel wordt al 30 jaar gerund door dezelfde familie en straalt authenticiteit uit. Het hotel heeft een uitstekend restaurant en een sfeer volle brasserie in Parijse stijl, waar wel 30 soorten bier op de kaart staan! In Frankrijk logeer jein Hotel des Vosges. De omgeving van dit hotel kenmerkt zich door de heuvels en bossen. Tot slot verblijf je in Luxemburg in Hotel des Data 8 dagen 01/04-27/04 359 28/04-16/05 369 17/05-30/06 379 01/07-30/08 389 31/08-30/09 369 01/10-31/10 349 Prijzen in p.p. per rondreis. Niet inbegrepen: reserveringskosten (620,- per boeking), toe ristenbelasting en Calamiteitenfonds (€2,50). Wijzigingen voorbehouden. Nations. Dit is een klein charmant boe tiekhotel dat aan de ingang van het dro merige stadje Glervaux ligt. Inbegrepen: 7x overnachting met ontbijtbuffet 4xdriegangendiner lx Luxemburgs specialiteitendiner op de laatste avond (Hotel des Nations) lx lokaal biertje (Hotel La Porte de France) lx wijnproeverij van drie Elzasser wijnen (Hotel des Vosges) welkomstdrankje (Hotel des Vosges) lx lunchbox (Hotel des Nations) toegang tot wellnesscentrum (Hotel des Nations) live- tips ter plaatse (via WhatsApp) C02-compensatie Meer informatie en boeken: GavoorEuropainminiatuurnaaronzewebsitereiskatern.nl/pzc/pr1868 België UnharOSreizen of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023-55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 98281 Wallonië w* 28» W BELGIË Ardennen Klingenthal Zwarte Woud Ontdek drie landen in één reis. Je hoeft er geen wereldreis voor te maken: dicht bij huis valt nog genoeg te ontdekken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76