Stap om 17 uur niet in de auto Emoji op je kentekenplaat 'Steeds meer kiloknallers in de supers' Eén tip waar ik iets mee kan: bewaar nooit iets in je hoofd, want dat geeft stress Verband darmbacterie en depressie 6B1? 3 Effectief werken Leuk om te weten Wil je niet weten Noodzakelijk om te weten wat té vaag, maar hoe dan ook: het zet je aan het denken. Uitgeverij Kosmos gaf afgelopen maand het boek Rust in uitvoering opnieuw uit. Dit boek legt de nadruk op het belang van rust en drukt me meteen met mijn neus op de feiten: 'problematisch is dat we rust zien als de afwezigheid van werk en niet als iets op zichzelf staands'. En dat moeten we dus wel doen, aldus auteur Alex Soojung- Kim Pang, want rust is 'een vaardigheid' die creativiteit stimuleert. Klinkt goed, maar hoe? De auteur wijt een hoofdstuk aan wandelen. Zelfs de baas van LinkedIn houdt zogenaamde 'wandelvergade ringen'. Ik neem meteen de proef op de som. Als ik anderhalf uur later terug ben, vraag ik me af wat het heeft opgeleverd. Rust? Zeker. Mijn hoofd voelt fris. Maar dat ik overloop van de ideeën? Hm, nog niet direct. Morgen weer proberen. Handig om te weten Stroming 2 Takenlijsten, optimaal agenda beheer, tijdsplanningen en kookwekkers: er zijn talloze methoden om effectief te werken. Opvallend vind ik dus de tips van coach en therapeut Srini Pillay in Minderfocus, meer effect: om meer gedaan te krijgen, moet ik juist even die concentratie loslaten. 'Ontfocussen' noemt hij dat, bijvoorbeeld door bewust te dagdro men. Geoorloofd uit een raam staren zonder me schuldig te hoeven voelen? Dat lijkt me heerlijk. Even niets moeten. Je kunt volgens Pillay ook een activiteit doen die weinig vergt - hij noemt breien, nagels vijlen of tuinieren - om bewust je gedachten even de vrije loop te laten. Een tip van Pillay die ik toepas: die 'ontfocus-tijd' blokken in mijn agenda. Zodat ik het niet vergeet en zeker weet dat ik die tijd neem. Mogelijk in het kader van goede voornemens, bezet ook Grip in het nog verse kalenderjaar een vast plekje in de top 10 van best verkochte boeken. Rick Pastoor, werkzaam bij digitale krantenkiosk Blendle, heeft een eigen methode ontwikkeld waarmee hij zijn werk voor zichzelf overzichtelijk houdt. Al op een van de eerste bladzijdes krijg ik een waarschuwing: 'Eén opmerking zul je in dit boek niet tegenkomen, en dat is: 'zou je het niet eens wat rustiger aan doen?'. Pas toor schrijft dat hij de lezer juist wil aanmoedigen meer uit zijn leven te halen. Daarnaast moedigt Pastoor ons aan om regelmaat en orde in onze werkzaamheden aan te brengen en de tijd van alle klus jes goed bij te houden, zodat we beter leren plannen. Eén tip waarmee ik zeker wat kan: bewaar nooit meer iets in je hoofd, want die informatie komt alleen maar terug op een moment dat je er niets mee kunt. En dat geeft stress. Alles wat me te binnen schiet, van foto's uitzoeken tot die ene opdrachtgever mailen, krabbel ik op advies van Pas toor nu direct op in een ouderwets notitieblok. Soms gaat Pastoor wel wat ver. Zo wil hij dat je echt alles opschrijft wat je moet en wil doen, inclusief zaken waarvan je denkt: is dit nodig? Zelf heb ik liever een 'opgeschoonde' takenlijst zonder klusjes als de vaat wasser uitruimen of een brief posten. Dat doe ik wel als ik 'rusttijd' voor mezelf heb ingeruimd. Kan ik meteen een beetje dagdromen. PC ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 """jongkin! in uitvoering- Supermarkten stunten steeds vaker met kippen vlees zonder dierenwel- zijnskeurmerk. Dat zegt dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier op basis van de eigen 'kiloknallermoni- tor'. ,,In 2018 stonden er 56 procent meer kipkilo- knallers in de folders dan in 2015.'' Het gaat weliswaar niet meer om de beklagenswaardige plofkip, die sinds 2016 uit de versvakken is verdwenen, maar wel om de 'lokkip'. ,,De lokkip komt nooit buiten en moet na zeven weken naar de slacht.'' Bij mensen met een de pressie zijn twee soorten darmbacteriën vaak af wezig. Dat concluderen wetenschappers van de KU Leuven. Ze onder zochten de darmflora van ruim duizend personen. Twee soorten bacteriën, Dialister en Coprococ- cus, bleken minder vaak voor te komen bij mensen die depressief waren. Een tweede onderzoek toonde hetzelfde resul taat. De vondst betekent niet per se dat het ont breken van de bacteriën een depressie veroor zaakt. Mensen met een depressie kunnen ook een afwijkende darmflora hebben omdat hun eet patroon anders is. v pa®w" In Australië zijn vanaf 1 maart emoji's op kente kenplaten van auto's officieel toegestaan. In Queensland zijn de nieuwe nummer borden te bestellen, met keuze uit vijf ver schillende smileys. Je kunt kiezen uit een emoji die een knipoog geeft, een die een zonnebril draagt, eentje die hartjes als ogen heeft, een emoji die breeduit lacht of een die glimlacht. De geper- sonaliseerde kenteken platen kosten 500 Australi sche dollar, omgerekend ongeveer 315 euro. De emoji's vervangen geen letter of cijfer op de plaat. In deze staat mocht je al een bedrijfslogo op je kentekenplaat laten afbeelden. Een vijfde van alle ongevallen in de winter gebeurt tussen vier en zes uur 's middags. Dat blijkt uit een analyse van 57.000 ongelukken van november tot maart door het Britse onder zoeksbureau AX. Er is één periode van tien minuten die het meest verraderlijk is: tussen 17.00 en 17.10 uur. Dan vinden de meeste ongevallen plaats. De piek in botsingen wordt waarschijnlijk veroorzaakt door een combinatie van minder daglicht, lastige weers omstandigheden en stuurproblemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75