Wegwijs in de zelfhulpindustrie Ted Neeley terug in Jesus Christ Superstar r Om de haverklap komen er zeltalpboeken uit die je vertellen hoe je beter presteert. Er zijn twee stromingen: de ene pleit voor rust en mindfulness, de andere voor orde en efficiëntie. Journalist Marloe van der Schrier vogelt uit wat we kunnen leren van welke methode. 'Het is goed om je kritisch te verhouden tot dit genre' 2 elfhulpboeken zijn van alle tijden. In de jaren 60 en 70 lagen de boeken van managementgoeroes als Peter Drucker, Stephen Covey en Robert Kaplan op menig bureau. Aan de zelfhulpboeken die de laatste jaren zijn verschenen valt op dat ze ruwweg in twee stromingen zijn in te delen. Er zijn boeken die het belang van effectief werken benadrukken. Aan de andere kant heb je boeken die een pleidooi houden voor mindfulness. Volgens uitgever Sander Ruys van Maven Publishing is de behoefte aan dit soort boeken groot. Gezien de intensieve manier waarop we in deze tijden communiceren, per mail, app of via slack, hebben we volgens Ruys behoefte aan houvast. En dat houdt nooit op: onze telefoon haalt continu berichtjes en mails binnen. Ruys is gespecialiseerd in popu- lairwetenschappelijke boeken. Met Mindgym, sportschool voor je geest van mindfulnesstrainer Wouter de Jong heeft zijn uitgeverij een bestseller van jewelste uitgegeven. Ook De Pomodoro-techniek (een methode om efficiënt te werken met een kook- wekker) en Concentratie - Gefocust blijven in tijden van afleiding worden goed verkocht. ,,Het is moeilijk om je werk los te laten", zegt Ruys. ,,Je moet elke dag zo veel informatie ver werken via verschillende kanalen. We zijn op zoek naar een manier om daar beter mee om te gaan." Wel is er één kanttekening: zelfhulpboeken zijn handig als aan vulling, om iets bij te leren. Maar je moet het niet zien als iets dat één op één toepasbaar is op jouw situatie. Uit verschillende boeken kun je dingen halen die voor jou werken, maar er is geen methode die heilig is. Nog een aanvullende tip van Ruys: ,,Het is goed om je kritisch te verhouden tot dit genre. Er worden ook veel dingen beloofd die zijn gebaseerd op de ervaring van één persoon maar geen wetenschap pelijke onderbouwing hebben." Stroming 1 Rust pakken A Ook ik krijg voortdurend berich ten en meldingen op mijn telefoon. Een van mijn goede voornemens heb ik al uitgevoerd: mijn mobiel 's nachts in de woonkamer neerleg gen, zodat 'nog even kijken of er iets is binnengekomen' niet meer de laatste handeling is voordat ik ga slapen. Desondanks ben ik ook 'savonds vaak nog met werk bezig. Ik ben niet de enige, vermoed ik, getuige het al twee jaar oude boek De edele kunst van not giving a fuck dat afgelopen maand ineens weer in de bestsellerlijst non-fictie opdook. 'Al dat positieve en blije zelfhulp- gedoe waarmee we worden doodgegooid, komt in we zen neer op het fixeren op wat je tekortkomt', schrijft auteur Mark Manson. Oké, misschien dat het volgende boek dat anders aanpakt. Dingen die je alleen ziet als je er de tijd voor neemt van de boeddhistische monnik Haemin Sunim verscheen in 2017 in Neder- landse vertaling, maar staat nog steeds in bestsellerlijst, evenals de vorige maand verschenen opvolger Houden van dingen die niet perfect zijn. De eerstgenoemde titel staat vol met korte levenslessen. Bijvoorbeeld: 'Een machtig persoon wordt vaak omringd door ja-knikkers', 'kritiek zonder een oplossing is alleen maar het opblazen van je eigen ego' en, altijd nuttig als iemand het nog eens zegt: 'niet iedereen hoeft je aardig te vinden'. Soms is het wat mij betreft TOT €15,- KORTING* Bestel nu tickets op pzc.nl/jcs TIM RICE ANDREW LLOYD WEBBER ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 PC Praktische wijsheden uit de boekjes HANSON -SANDER RUYS Marloe van der Schrier probeert nuttige tips te halen uit een flinke stapel onlangs verschenen zelfhulpboeken. FOTO JOOST HOVING In Nederland hebben sinds 2015 meer dan 170.000 enthousiaste bezoekers de wereldberoemde rockopera gezien. Jesus Christ Superstar - een interpretatie van de iconische film uit 1973 - komt terug en is in april te zien in Groningen, Amsterdam en □en Haag. De shows zijn een vervolg op een tournee door onder meer Zwitserland en Spanje. Overal ter wereld zorgt de show voor juichende reacties en uitverkochte zalen. In april 2019 te zien in Groningen, Amsterdam en Den Haag. *Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74