leven makkelijker Dit zegt de wetenschap Jaloezie geeft naar gevoel, maar is ook een hulpmiddel Eureka! Intuïtie wint van wiskunde Hawking 'Grof gezegd: bij afgunst wil je iets hebbenbij jaloezie wil je iets niet kwijt' 23 Welling herdenkt ,,Nee, dat denk ik niet. We zitten daar nog heel ver vanaf. Maar in principe is het wel mogelijk. Naar mijn gevoel is de mens namelijk ook gewoon een robot. Maar dan wel een heel speciale. Een robot die wordt opgevoed, opgroeit en op een heel speciaal type hardware draait: biologische hardware. En die bovendien een heel specifiek, door onze genen en opvoeding be paald algoritme gebruikt. Uitein delijk zijn wij ook een informatie verwerkend systeem. Dat idee doet misschien geen recht aan alle emoties die we ervaren, maar in principe is het wel zo. Dus uitein delijk moet het mogelijk zijn om zoiets ook na te bouwen.'' ,,Het is heel moeilijk om precies te voorspellen hoe kunstmatige in telligentie zich zal ontwikkelen. De wereld zal er zo anders uitzien wanneer dit gaat spelen, dat alles wat je nu verzint tegen die tijd een beetje verouderd is. Wie weet blijkt in de toekomst wel dat er al lerlei beperkende factoren zijn die voorkomen dat een superintelli gentie kan ontstaan. Misschien is daar wel helemaal niet voldoende computerkracht voor. Op de heel lange termijn ver moed ik dat we als mens eerder onderdeel van dit proces zullen zijn dan dat we tegenover robots komen te staan die we moeten be vechten. Wat ik nu zie, is dat alles dat we ontwikkelen het doel heeft ons leven te vergemakkelijken. Dat leidt dan eerder tot implantaten en dat soort dingen. Dat we stuk jes kunstmatige intelligentie op ons lijf gaan dragen. Er zal dus eer der een co-evolutie ontstaan waar bij wij mee ontwikkelen met onze technologie.'' ,,Die liggen veel dichterbij en heb ben niks te maken met superintel ligentie, maar met mensen die dit soort technologieën op een ver keerde manier inzetten. Als je kijkt naar wat er is gebeurd rond Facebook en Cambridge Analytica, dan zie je dat je mensen in groten getale een andere richting op kunt duwen door het subtiel verande ren van informatiestromen. Wij zijn makkelijk te manipuleren. Dat soort dingen, samen met bijvoorbeeld het privacyprobleem, vind ik het échte gevaar. Een hy pothetische superintelligentie is nog veel te ver weg. Het is een beetje alsof je op het dak van een brandend huis staat en je er zorgen over maakt dat je op je 80ste alzheimer kunt krijgen. Dat is geen onredelijke gedachte, maar niet iets waar je op dat moment mee bezig moet zijn.'' Je kent het vast wel, dat knagende gevoel als je collega een mooie promotie maakt. Of als je partner een grappig verhaal vertelt over een vroegere geliefde. We voelen allemaal weleens afgunst of jaloe zie. Maar waarom eigenlijk? Die vraag kan Bram Buunk, hoogleraar evolutionaire sociale psychologie aan de Rijksuniversi teit Groningen, wel beantwoor den. Maar eerst moet hij iets recht zetten. Want hoewel afgunst en jaloezie gelijkenissen vertonen, zijn ze niet hetzelfde. „Bij afgunst benijd je een ander om dingen die je zelf niet hebt, zo als een mooie auto of een goede baan", legt Buunk uit. „Bij jaloezie heerst het gevoel dat een ver meende of werkelijke minnaar je partner zal afpakken. Heel simpel gezegd: bij afgunst draait het om willen hebben, bij jaloezie om niet willen kwijtraken." Volgens Buunk dient jaloezie een evolutionair nut. Anders dan veel andere diersoorten, vormen mensen paarrelaties. We stichten een gezin en zorgen samen voor het nageslacht. „Als er een derde in het spel komt, bedreigt dat deze kwetsbare balans en worden we instinctief jaloers, ofwel bescher mend." Bij mannen heeft jaloezie een andere achtergrond dan bij vrou wen. Mannen zijn vooral bang dat hun partner vreemdgaat. Ook dat is verklaarbaar uit evolutionair perspectief, aldus Buunk. „Als een vrouw overspelig is, kan zij zwan ger raken van haar minnaar. Hier door loopt de man het risico zijn rh or tijd en vermogen te investeren in andermans nageslacht. Maar nog erger: hij geeft zijn eigen genen niet door." Vrouwen vrezen vooral dat hun partner verliefd wordt op een an der en hen vervolgens in de steek laat. In de prehistorie was een al leenstaande vrouw met jonge kin deren aan de goden overgeleverd. „Een vrouw had de steun van een man nodig om samen met haar nakomelingen te kunnen overle ven. Het was bedreigend als een man zijn aandacht en middelen aan een andere vrouw besteedde." Volgens Buunk zijn er ook nu nog primitieve stammen waar vrou wen die hun partner verliezen door de overige groepsleden wor den verstoten. „Enerzijds omdat men niet voor de vrouw en haar nakomelingen wil zorgen, ander zijds omdat men bang is dat de al leenstaande ervandoor gaat met de man van een ander." Net zoals jaloezie, geeft afgunst een naar gevoel. Maar ook dit heeft een evolutionaire functie, vertelt Buunk. Het motiveert ons om te streven naar wat een ander bezit of heeft bereikt. In het verleden hielp deze impuls ons in de strijd om voedsel en dus om te overleven. Maar helemaal positief is af gunst zeker niet. Het vertaalt zich vaak in roddelen of achterklap. Door opzettelijk slechte dingen over iemand te vertellen, proberen we zijn of haar status binnen de groep naar beneden te halen. ,,Een front is een over gangsgebied tussen twee zones. Een klassiek voor beeld uit de biologie is het volgende. Neem een groot eiland, vol met konijnen, en zet daar een paar vos sen uit. Die vermeerderen zich snel. Hoe snel zal het gebied waar veel vossen zijn, zich uitbreiden? Dus: hoe snel verplaatst het front zich, oftewel het overgangsgebied dat het deel met veel konijnen (maar zonder vossen) scheidt van het gebied mét vossen en konijnen? Begin jaren 80 was er een uitgebreide wiskundige analyse voor het simpelste model. Maar ik had rond 1987 ontdekt dat een for mule die een intuïtieve basis had, in feite een sim pele uitdrukking gaf voor de snelheid die de wis kundigen berekenden. Toen ik mijn formule op de computer testte voor allerlei gecompliceerde modellen bleek mijn uit drukking vaak heel pre cies de snelheid van het front te voorspellen! Maar waardoor? De uitdaging was om mijn intuïtieve formule een solide basis te geven. Na vele vergeefse pogin gen was ik met een collega in 1995 in staat mijn oor spronkelijke intuïtieve beeld te vertalen in een systematische analyse. Die voorspelde heel pre- cies hoe de snelheid van het front heel langzaam naar zijn uiteindelijke waarde toe kroop. Deze methode was toepasbaar voor enorm veel modellen en leverde allerlei nieuwe concrete voorspellingen. Toen we die voorspellin gen numeriek testten voor verschillende front vergelijkingen en de nu merieke simulaties lieten zien dat onze voorspellin gen in alle details klopten, was er een echt eureka- moment. We hadden een algemene, maar uiterst krachtige methode ont wikkeld om het meer dan zestig jaar oude frontpro bleem op te lossen.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 Kijk op de site bij /wetenschap gen dan wij onszelf kunnen ge ven.'' Sommige mensen waarschuwen voor de ontwikkeling van een 'superintelligentie' die de mens het nakijken geeft. Is dat een realistische gedachte? Maar toch gaat het niet gebeu ren? Waar liggen dan de echte geva ren? Max Welling. FOTO BOB BRONSHOFF Max Welling is op 13 maart samen met Erik Verlinde en Wieger Wamelink te gast in TivoliVredenburg Utrecht bij een bijeen komst ter nagedach tenis van Stephan Hawking, die op 14 maart 2018 overleed. De wetenschappers zullen antwoord geven op vragen die Hawking zichzelf stelde, zoals 'wat zit er in een zwart gat' en 'zal kunstmatige intel ligentie slimmer wor den?' Zie newscientist.nl voor meer informatie. We zijn het allemaal weleens: afgunstig of jaloers. Waar komen die emoties vandaan? KAJ VAN ARKEL FOTO 20TH CENTURY-FOX Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Deze keer Wim van Saarloos (63), hoogleraar theoretische natuurkunde en voorzitter van de Nederlandse Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71