Technologie maakt ons Vrees niet voor de robot. De mens wordt zelf kunstmatig intelligenter door implantaten of brillen waarop informatie wordt geprojecteerd. „We moeten de robots niet bevechten, maar zelf onderdeel zijn van het proces." 'Straks ga je toch écht praten tegen je computer of mobieltje' 22 dat we informatie over niet al te lange tijd op onze bril of contactlenzen krijgen geprojecteerd. Je ziet mensen nu nog voorovergebogen fietsen of over straat lopen, omdat ze op hun telefoon zijn gericht. Dat is natuurlijk ongelooflijk onhan dig. Die informatie komt straks op een veel efficiën tere manier naar ons toe. De virtuele wereld wordt straks over de werkelijke wereld heen geprojec teerd. Dergelijke techno logieën komen er ra zendsnel aan en gaan de manier waarop we leven drastisch veranderen. Er is straks veel meer informatie binnen handbereik. Aanbevelingssys temen gaan ons ver tellen 'doe A of doe B'of'zou je niet eens naar de supermarkt gaan, want de melk is bijna op'. Misschien zullen ze ons zelfs ver tellen wat voor opleiding we het beste kunnen vol gen. Dat gaat langzaam, maar we gaan er wel naar luisteren. Het zijn name lijk betere aanbevelin- Vraag aan je smart- phone waar het dichtstbijzijnde goede Thaise restau rant zit en Alexa, Bixby of Cortana geeft je in min der dan een seconde het adres en de snelste route ernaartoe. Heb je dan ook nog eens een Tesla, dan rijdt die je daarna bijna automa tisch naar je bestemming. Deze trip naar een volle maag wordt je aangeboden door de kunstmatige intelligentie in je telefoon en auto. Een ontwikkeling die sinds een jaar of tien in een stroomversnel ling zit. Max Welling is hoogleraar machine learning aan de Universi teit van Amsterdam en zit al twin tig jaar eerste rij terwijl de voor uitgang zich voor zijn ogen vol trekt. Wat staat ons de komende jaren te wachten? En moeten we ons voorbereiden op een opstand van kunstmatig intelligente ro bots? „Soms overschatten mensen een beetje hoe snel het allemaal gaat. Ik denk niet dat we over tien jaar al kunstmatig intelligente robots hebben rondlopen die lijken op de mens. De ontwikkelingen komen uit een andere hoek. Denk aan het internet of things, een netwerk van allerlei apparaatjes die op allerlei plekken staan, veel data verza melen en automatisch leren. Of denk aan zoektech nologie. Net als in de film Her (waarin de hoofdper- soon verliefd wordt op het bestu ringssysteem van zijn computer, red.) kun je straks tegen je com puter of mobieltje praten en die zegt dan zinnige dingen terug. Dat kan al wel een beetje, maar het voelt nog heel on handig. Als dit straks écht goed werkt, ga je toch echt beginnen met praten tegen je computer of mobieltje in plaats van dat je iets in typt." „Ik denk ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 GO WETENSCHA ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Robot is vooral partner JORIS JANSSEN Heeft binnenkort iedereen zijn ei gen robotbutler? Blijft kunstmatige intelligentie be perkt tot schermpjes?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70