'Ik schreeuw soms naar de tv' 'Trouwen is prachtig, de aanleiding treurig' i Hoe word je Nederlander? 55*» Jim: ,,Ik ben opge groeid op Cornwall, in het zuidwesten van Engeland. Ik heb daar een mooie jeugd ge had. Maar toen ik ouder werd, kwam ik erachter dat hetgeen ons vooral bond, was dat we mensen van buiten Cornwall niet mochten. De brexit valt daarmee te vergelijken. Het is een gevolg van eilandmenta liteit, de gordijnen sluiten voor de buitenwereld." Eleanor: „Cornwall heeft ge stemd voor leave. Een neef van me, die daar woont, heeft me geblokkeerd op Facebook, toen ik reageerde op een post van hem over de brexit. Ik denk dat de EU ze daar al ja ren veel geld heeft gebracht. Maar zelf blijven ze maar vol houden dat het Europa is dat geld steelt. Op feestjes krijg je ruzie, als je niet uitkijkt." Jim: ,,lk denk nog steeds dat de brexit niet doorgaat. Het is waanzin." Eleanor: ,,Als ik naar het nieuws kijk, denk ik alleen maar: oh my gosh, wat gebeurt er toch allemaal? Ik zit soms te schreeuwen naar de tv." Jim: ,,Je hebt te maken met politici die niet capabel zijn om het land door dit proces te leiden. Theresa May, Jeremy Corbyn, Jacob Rees-Mogg: wat ik zo erg vind, is dat ze hun hang naar macht belang rijker vinden dan het lot van de burgers." Eleanor: ,,Tot vier jaar gele den woonde ik met mijn ge zin in Londen. Als ik denk aan ons huis daar, de straat waar de kinderen speelden, vult mijn hart zich met nos talgie. Maar het is verleden tijd. Nu is het mijn land niet meer." Jim: ,,Na het brexitreferen- dum ben ik naar de gemeente gegaan. Ik was zo teleurge steld. Binnen een paar dagen hoorde ik dat ik een Neder lands paspoort kon krijgen." Eleanor: ,,Mijn vader mag zijn Britse paspoort houden, ik niet. Ik heb in mijn tiener jaren in Voorschoten ge woond, maar de gemeente daar heeft al het bewijs daar van vernietigd, vertelden ze me. Daarom kom ik niet in Jim Platt (79), Voor schoten, gepensioneerd geoloog. Status: veertig jaar in Nederland, kreeg in 2016 Nederlands pas poort. Eleanor Platt (51), Huis ter Heide, werkt bij Montessori International. Status: vier jaar in Neder land, getrouwd met een Nederlander, bezig met naturalisatie. Lilly Platt (10), Huis ter Heide, zit op basisschool. Status: heeft Nederlandse nationaliteit. aanmerking voor dubbele na tionaliteit. Maar eigenlijk maakt me dat niet uit." Jim: ,,Ik denk dat ik mijn Britse pas laat verlopen. Ik ben er bijna zestig jaar weg. Ik blijf voor altijd Brit, maar het paspoort hoef ik niet meer." Eleanor: ,,Mijn man is Ne derlander, Lilly nu ook, mijn vader... en ik straks ook. Dat ik straks geen Britse meer ben: ik heb er vrede mee." Eleanor, Lilly en Jim Platt. Jim: ,,Ik blijf voor altijd Brit, maar het paspoort hoef ik niet meer.'' foto robin utrecht orige week vrij dag zijn Aafke en ik getrouwd. Prachtig natuur lijk, maar de aan leiding, de brexit, is treurig. Ik ben nu elf jaar in Nederland. Door mijn huwelijk kom ik over vier jaar in aanmerking voor de dubbele nationaliteit. Voor mij geldt dus: hoe langer de brexit wordt uitgesteld, hoe beter. Na het referendum in 2016 was ik enorm ge schokt. Ik heb daarna alle sta dia van rouw doorlopen: ont kenning, woede, verdriet, en zovoorts. Ik ben het nieuws steeds bijna religieus blijven volgen, tot een week of drie geleden. Ik kan de puinhoop niet meer aanzien. Ik ben boos op de regering. Ze hebben nooit een realis tisch verhaal verteld over hoe moeilijk dit zou zijn. En nu het zo dichtbij is, hebben ze nog steeds geen plan. Dit hele proces laat zien dat Nick Nugent (47), Amsterdam, verkoopdi recteur bij een chemisch softwarebedrijf. Status: elf jaar in Nederland, pas ge trouwd met een Neder landse, komt over vier jaar in aanmerking voor dub bele nationaliteit. we in het Verenigd Konink rijk te maken hebben met een politiek systeem dat niet deugt. Door het districten stelsel (waarbij de winnaar in een district er met alle zetels vandoor gaat, red.) hebben ge matigde mensen nauwelijks een stem.Van de 650 leden van het Lagerhuis zijn er mis schien 100 tegen de brexit. Dat is weird. Het zou 48 pro cent moeten zijn, net als de uitslag van het referendum. Ik voel me niet vertegenwoor digd, net als heel veel Britten. Maar toch: op het WK juich ik voor Engeland. Eens een Brit, altijd een Brit." Nick Nugent is boos op de Britse regering. ,,Ze heeft nooit een realistisch ver haal verteld over hoe moeilijk een brexit zou zijn.'' foto robin utrecht Britten kunnen op twee manieren een Neder lands paspoort krijgen: door optie of door na turalisatie. De snelle en eenvoudige optieroute is bedoeld voor Britten die al een band met ons land hebben, bij voorbeeld doordat ze hier zijn geboren of op gegroeid, een Neder landse ouder hebben of getrouwd zijn met een Nederlander en al langer dan vijftien jaar in ons land wonen. Wie door optie Nederlander wordt, mag zijn of haar Britse paspoort hou den. Wie de naturalisatie route volgt, mag dat niet. Deze weg moet worden afgelegd door Britten die niet aan de voorwaarden voor de optieroute voldoen. Wie zich laat naturali seren, verliest de Britse nationaliteit. oW°E Brits paspoort GO ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69