Britten in Nederland voelen zich bedrogen door de brexit 'Kwaad op die politieke ego's' 'Ik schaam me om Britse te zijn' 20 Machteloos en beschaamd ondergaan Britten in ons land de gevolgen van de brexit. ,,Ik wil mijn paspoort inleveren met een brief erbij: FUCK YOU ALL. Kate: ,,Soms word ik 's nachts wakker, in paniek. De afgelopen tweeënhalf jaar wa ren ongelooflijk stressvol. Je kunt geen enkele beslissing nemen voor de toekomst. Je bent alleen maar aan het gok ken, hebt geen feiten. Ik weet dat mijn verhaal niet uniek is, maar ik ben wel boos." Lauren: ,,Ik ben heel lang kwaad geweest. Kwaad op de politieke ego's die deze ramp laten gebeuren. Die zo non chalant omgaan met de le vens van mensen als mijn moeder." Kate: ,,Ik ben niet getrouwd met een Nederlander, dus kan geen aanspraak maken op een dubbel paspoort. Ik ben nu bezig met de laatste formali teiten voor inburgering. Als ik een Nederlands paspoort wil, moet ik mijn Britse inleveren. dat valt me zwaarder dan ver wacht. Het bepaalt deels wie ik ben. En nu moet ik het op geven door iets waar ik zelf niet voor heb gekozen. Ik mocht niet eens stemmen over de brexit. Het voelt oneerlijk." Lauren: ,,Ik kon op mijn 18de ook een Nederlands pas poort aanvragen, dus voor mij vallen de consequenties mee. Ik kan zonder moeilijkheden heen en weer blijven reizen, ook na de brexit." Kate: ,,Brits blijven is ei genlijk geen optie. Ik verlies mijn vrijheid om door de EU te reizen. En wat als ik mijn baan op moet geven om in Engeland voor een ziek fami lielid te zorgen? Kan ik dan nog terug naar Nederland? Lauren: ,,Ik denk erover te rug te komen naar Nederland. Het leven in Engeland is min der fijn geworden. Iedereen is het met elkaar oneens. Men sen zijn constant met elkaar in discussie." Kate: ,,Een flink deel van mijn familie heeft voor leave gestemd. Alsof het ze niet uit maakt wat de consequenties zijn voor mensen als ik. Dat voelt niet prettig." Lauren: ,,Ik maak me zor gen. Al die verdeeldheid: in de politiek, op straat, tussen de landen in het VK onderling." Kate: ,,Misschien vallen de consequenties op de lange termijn mee, dat kan. En mijn situatie is onvergelijkbaar met iemand die een land moet verlaten door een oorlog, dat besef ik heel goed. Maar toch is het een emotioneel zwaar proces waar je doorheen gaat. Ik heb mijn keuzes altijd ge maakt als Europeaan. Dat recht wordt me nu ontno men." inds de zomer van 2016 ga ik al tijd met mijn Ne derlandse pas poort op reis. Ik schaam me ervoor om Britse te zijn. Het is gek: hoewel ik al sinds 1998 in Nederland woon, voelde ik me tot 2016 met het jaar meer Brits wor den. Sinds de brexit is dat ver dwenen. En nu ben ik op het punt gekomen dat ik mijn Britse paspoort in wil leveren, met daarbij een brief met in koeienletters: FUCK YOU ALL. Je ziet het racisme de kop opsteken. Dat stelt me teleur: ik dacht dat mijn land tole ranter was. Maar nu lijken mensen de brexit aan te grij pen om alles wat ze mis schien altijd al dachten, uit te spreken. Ze geven buitenlan ders en de EU de schuld van jaren slecht beleid van de Britse regering. En ze geloven echt dat ze er iets mee op schieten. Ik voel me verraden door mijn land. Mensen die mij liefhebben, hebben voor de brexit gestemd. Zelfs mijn moeder. Alsof mijn leven niet belangrijk genoeg is! Mijn moeder heeft haar mond vol over de rijke historie van het Britse eiland en blijft maar af geven op de wetten van Brus sel. Dan vraag ik: noem eens een EU-wet waar je last van hebt? Ze kan het niet vertel len. Ze is mijn moeder en ik kan goed met haar opschie ten. Dus ik probeer de brexit niet tussen ons in te laten ko men. Pas was ze hier en toen vertelde ik - in het algemeen - dat ik me in de steek gelaten voel. Ik merkte dat het haar aan het denken zette. Door de brexit kwam ik voor allerlei vragen te staan. Wat zijn de gevolgen voor mijn werk, voor mijn promo tietraject dat ik met dank aan de Nederlandse belastingbe taler kan doen? Door mijn Nederlands paspoort ben ik nu vrij van zorgen. Maar voor veel van mijn Britse vrienden in Nederland is het niet zo eenvoudig. Zij moeten hun Britse paspoort inleveren. Ik niet, maar ik denk echt: wat houdt me tegen? Nou, dat de Britse overheid er 1500 euro administratiekosten voor vraagt - dat hoorde ik althans. Dat geld gun ik ze niet. Mis schien laat ik het verlopen. Belasting Landgenoten in Engeland zeggen tegen me: jullie beta len daar zo veel belasting! Dat klopt, zeg ik dan. Maar als ik uit het raam kijk, zie ik waar het geld naartoe gaat. Schone wegen, werkende straatver lichting, betaalbaar onder wijs, een goed zorgstelsel. Ik ben er trots op Nederlander te zijn. Met Koningsdag gaat bij ons in de straat op één adres de vlag uit: bij mij." ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 GO CHRIS VAN MERSBERGEN auren: ,,De brexit heeft invloed gehad op de psychische ge steldheid van mijn moeder. Ze is ner veus, gestrest." Kate McWilliams (51), Leidschendam, werkt bij Greenpeace. Status: woont 29 jaar in Neder land, denkt aan naturalisa tie. Lauren McWilliams (27), Londen, werkt bij een maatschappelijke organi satie. Status: groeide op in Nederland, heeft dubbel paspoort, overweegt te rugkeer naar Nederland. Lauren en Kate McWilliams. Lauren mag haar dubbele nationaliteit houden, Kate moet haar Britse paspoort inleveren. foto guus schoonewille Suzanne Thompson (48), Amstenrade, docent op Academie Verloskunde Maastricht. Status: 21 jaar in ons land, getrouwd met Nederlander, kreeg in 2016 Nederlands pas poort. Suzanne Thompson: ,,Ik hoef mijn Britse paspoort niet in te leveren, maar ik denk echt: wat houdt me tegen?'' foto marcel van hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68