Ik heb geleefd 'Ik heb geen vrede met het einde, bij leven wil je niet dood' 19 'We hebben veel moeten inleveren. Sauna, wandelen, feestjes. Allemaal voorbij' Maar als je samen optrekt met de EU en een paar bondgenoten, ga je over een miljard. Dan kom je in de buurt." China is wereldleider als het gaat om het verwer ken van data. Het Chinese bedrijf Huawei wil het westen 5G leveren, het volgende mobiele netwerk (vijfde generatie), waarmee in een flits gigantisch veel data kunnen worden verzonden. ,,Huawei is een Chinees bedrijf en valt dus onder de Chinese overheid. Het moet zich conformeren aan de wensen van de Chinese staat. Dat hoeft Cisco niet en Ericsson, een andere belangrijke 5G- leverancier, hoeft dat ook niet. Wij hebben hier in het Westen wet- en regelgeving waaraan bedrijven zich moeten houden en als Cisco en Ericsson dat niet doen, dan worden ze voor de rechter gedaagd." ,,5G is het mobiele netwerk van morgen dat we reldwijd moet worden uitgerold via de Nieuwe Zijderoute, een politiek investeringsplan om de handel met Azië, Europa en Afrika te stimuleren. Huawei heeft de capaciteit om op een vierkante kilometer een miljoen Iphones, pc's en andere ap paraten te laten draaien, vijf keer zo veel als op het huidige 4G-netwerk. Wie dat aanbiedt, zet de stan daard en heeft een enorm economisch voordeel. Dan ontstaat een nieuwe eco nomische realiteit. Dus ook een politieke realiteit. Eigenlijk word je een eco nomische kolonie van China." De nieuwe ,,Omdat China dan ook op andere terreinen invloed gaat uitoefenen. Dat pro beren ze al met hun Con- fucius-instituten, die veel meer zijn dan onschuldige centra voor Chinese taal en cultuur. Het zijn pro pagandamachines. Voor je het weet, zie je dat po litici een zwaai maken naar China en accepteren dat er allerlei concessies worden gedaan ten aan zien van onze privacy. Voor je het weet kijken ze in China naar al onze data. De vraag is of je dat wilt." ,,De tentakels van de staat zitten ook in die ge meenschappen. Daar moeten we veel voorzichti ger mee zijn. Je moet misschien geen Chinezen toelaten tot alle studierichtingen die er zijn." ,,Ik ben niet aan het China-bashen. Ik denk strate gisch en doe precies wat de Chinezen ook doen. Deze discussie voer ik ook in China.'' ,,Het enthousiasme waarmee ze zich ontwikke len. De Chinezen zijn bezig hun rechtmatige plek onder de zon in te nemen. Die geestdrift vind ik heel prettig en die staat haaks op de instelling die wij in Europa hebben. Je kunt het gerust een ma gistrale prestatie noemen dat China binnen een paar generaties 700 miljoen mensen uit de ar moede heeft getrokken. Alleen zou ik me in hun autocratische systeem niet thuis voelen. Maar ja, ik ben geen Chinees." Soms denkt Theo Verhoeven (78): ze houden me voor de gek. Hij heeft acute leuke mie, maar voelde zich nog geen minuut ziek. De bloedkanker werd in de zomer van 2017 gevonden tijdens een 'apk', zoals hij het zelf zegt. Tien jaar eerder was hij genezen van blaaskanker en het leek hem slim weer eens te laten checken of hij gezond was. Hij bleek dodelijk ziek. ,,Ik werd di rect in het ziekenhuis opgenomen. Zat ik daar in mijn spijkerbroek tus sen de zieke mensen." Bevreemdend. Die winter was hij, net als anders, twee maanden met zijn vrouw in Portugal geweest. Standaard vierden ze daar zijn verjaardag in februari, op een terrasje. Over de kliffen van de Algarve hadden ze lange wandelin gen gemaakt. Uren buiten gezeten. ,,We houden van de warmte", vertelt hij. ,,Nu mag ik niet meer in de zon." Verhoeven was te oud voor een stamceltransplantatie, maar werd in geloot voor een nieuwe, levensver lengende behandeling in het Haga Ziekenhuis: een combinatie van me dicijnen en chemo.Vorige maand kreeg hij zijn 75ste kuur. ,,Krijg ik nu een lintje?" vroeg ik. Alle verpleeg kundigen kent hij inmiddels bij naam. Het kankermedicijn, dat via een infuus zijn arm in loopt, is deel van zijn bestaan geworden. Rustig ligt hij op de afdeling, met muziek op zijn oren. Bidt hij tot Maria. ,,Eerst ging ik mee", mengt zijn vrouw zich in het gesprek. ,,Maar op een gegeven moment zei hij 'ga lek ker thuis op het dakterras liggen, joh'. Dat vond ik zo oneerlijk. Ik in de zon, hij in dat ziekenhuis. Maar het went. Ik kan toch niks doen." De acute leukemie mag hem dan nooit hondsberoerd hebben gemaakt, de pillen deden dat wel. Twee keer riep hij uit dat het voor hem zo niet meer hoefde. Zijn blaas speelde op, hij kreeg neusbloedingen, infecties teisterden zijn mond en maakten zijn knieën dik. Hij stopte met de medi cijnen, alleen de chemo bleef over. Nu leven Theo en zijn vrouw hun le ven tussen de behandelingen door. De buitenlandse reizen hebben ze in geruild voor hotelarrangementjes in Nederland en de riante auto voor een kleintje - zodat zp straks niet met zo'n grote bak zit. ,,We hebben wel veel moeten inleveren hoor", vindt hij. ,,Wandelen, saunabezoeken, klussen, feestjesallemaal voorbij. Laatst werden we uitgenodigd voor Soldaat van Oranje. In overleg met mijn hematoloog heb ik nee gezegd. Ik heb geen weerstand, moet men senmassa's mijden om te voorkomen dat ik een virus oploop." Verhoeven werkte het grootste deel van zijn carrière bij computerbedrijf IBM. Begon na de mulo bij de ge meente Nijmegen op de afdeling 'mechanische administratie'. Data uit het bevolkingsregister werden opge slagen op ouderwetse ponskaarten. In de avonduren en de weekends draaide hij eerst nog mee in de bak kerij van zijn vader in Gendt. Elf kin deren waren er thuis. Nog voor hij in het bezit was van een rijbewijs bracht hij al bestellingen rond. In de jaren 70 deed de computer zijn in trede. Verhoeven groeide mee met IBM, verhuisde uiteindelijk naar het nieuwe hoofdkantoor in Zoetermeer. Een geluk, vindt hij. Want daar ont moette hij Gea, zijn tweede vrouw. Met de eerste, met wie hij twee doch ters had gekregen, was het stukgelo pen. ,,Maar we gaan goed met elkaar om. Ook nu, tijdens mijn ziekte." Op zijn 54ste kon hij met een mooie regeling IBM verlaten. Nog even werkte hij voor zichzelf, toen begon het grote genieten. ,,We had den een vrij zorgeloos leven." Tot dat slechtnieuwsgesprek bij de dokter. Ook Gea kon het nauwelijks bevatten. ,,Dan keek ik naar hem met een brok in mijn keel en dacht: hoe kdn dat nou?" Hij begon dingen te regelen. Legde een 'informatiemap' aan die nu voor hem op tafel ligt. Op het voorblad prijkt een inhoudsopgave: notaris, adressen, hypotheek, wilsbeschik king. ,,Dat geeft rust", zegt hij. Met zijn vinger gaat hij langs de adressen in de lijst. Hij heeft er al zeker vijf moeten doorstrepen. Vrienden en kennissen die onlangs doodgingen aan kanker. Dat hij er nog steeds is, noemt hij ook geluk. Heeft hij dan vrede met zijn nade rende einde? ,,Nee, dat niet. Bij leven wil je nooit dood." Tenzij, zegt hij, de aftakeling hem zo hard raakt dat hij zijn waardigheid verliest. ,,Ik wil niet kwijlend in een rolstoel eindigen." Hij vindt het pijnlijk dat hij geen deel meer uitmaakt van het vereni gingsleven. Altijd zat hij in het be stuur van de voetbal- of tennisclub. Nu is hij geen betrouwbare partij meer, te vaak moet hij afzeggen we gens een kuur of vermoeidheid. En het kan elk moment afgelopen zijn. Het doodgaan zelf jaagt hem geen angst aan. Misschien, denkt hij hardop, omdat hij van die acute leu kemie nog altijd niets heeft gemerkt. Kijkt hij in de spiegel, dan ziet hij ge woon Theo. Het maakt zijn hele ziek teproces zo onwerkelijk. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 Waarom is Huawei eigenlijk een probleem? Degene die de infrastructuur aanlegt, bepaalt hoe die wordt gebruikt, zegt u in uw boek. WERELDORDE ROB DE WIJK Hoe China sluipenderwijs de macht overneemt De nieuwe wereld orde. Hoe China sluipenderwijs de macht overneemt Auteur: Rob de Wijk Uitgever: Balans Prijs: €23,99 Waarom zou ik daar als Nederlandse burger wak ker van liggen? De Confucius-instituten, maar ook de duizen den Chinese studenten die hier zijn, moeten zich allemaal conformeren aan de Chinese zienswijze. Zijn het allemaal spionnen? En toch schrijf u ook vol bewondering over hoe de Chinezen dit aanpakken. Wat vindt u leuk aan China? Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. FOTO FRANK JANSEN Theo Verhoe ven, voormalig IBM-medewer- ker Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67