"M 16 'Soms wil men eraan vasthouden dat iemand vermist is, al wijst alles op een dood' Bekende vermissingen zoeken als de politie stopte. Loofden beloningen uit voor tips. Er keken meer dan 1,5 miljoen mensen, dus dat was een enorm publiek. We losten door de uitzendingen wel tot 40 pro cent van de zaken op. ,,Er zijn zo veel lieve achterblijvers en ik denk dat ik hen nog steeds kan helpen, want ik heb inmiddels een groot, wereldwijd netwerk. Toen in ternet en social media opkwamen, dachten we: nu kan iedereen zelf mensen wel terugvinden, maar dat lukt toch niet. Maar internet heeft het wel moeilijker gemaakt om helemaal te verdwijnen.'' Milieu ,,Een vermissing. Het kan iedereen overkomen, in elk milieu'', meent Lee man. ,,Er zijn zoveel scenario's. Neem de verdwijning van Corrie van der Valk, uit de horecafamilie, in 2001. Daarvoor zijn we toen nog helemaal naar India gegaan voor opnames, om dat ze mogelijk bij een sekte zat. In no vember vorig jaar bleek na dna-onder- zoek dat ze al sinds 2001 in een ano niem graf in België lag." Van der Valk doodde waarschijnlijk zichzelf door voor een trein te springen. Het gaf die familie duidelijkheid over het lot van Corrie. Maar het ont nam hun ook de illusie dat ze nog leefde, waar dan ook. Is weten dat ie mand dood is beter dan in onzeker heid blijven over een vermissing? ,,Soms zie je dat mensen eraan vast willen houden dat iemand vermist is, ook al wijst alles erop dat iemand dood is. Dan is bijvoorbeeld na jaren ie mands auto gevonden in het water, met kledingsresten en een bot. Maar als dat bot niet goed genoeg blijkt voor dna, blijven mensen ontkennen. Want de dood is onherroepelijk. Als je blijft denken dat iemand nog leeft, kun je nog fantaseren.'' Voor anderen is de constatering van de dood juist een opluchting: de zoek tocht is voorbij. ,,Dan is er een graf waar je naartoe kunt om te rouwen." Uit onderzoek van psychologe Lon- neke Lenferink aan de universiteiten van Groningen en Utrecht kwamen vorig jaar sterke aanwijzingen dat achterblijvers van een langdurig vermiste het daadwerkelijk zwaarder hebben in hun rouw proces dan de nabestaanden van iemand die een natuur lijke dood is gestorven. De helft van de achterblijvers had gemiddeld vijftien jaar na de vermissing nog 'verhoogde rouwklachten'. Ze hadden nog een intens verlangen naar de vermiste persoon en waren obsessief bezig met de omstandigheden waaronder hun geliefde was verdwe nen. Ter vergelijking: bij nabestaanden van een overleden persoon lag dat per centage van nabestaanden met derge lijke obsessies na zes maanden al op 10 procent. Daar hoort wel de aanteke ning bij dat het bij die personen om een natuurlijke dood ging: dus geen misdrijf. De psychologe wijst ook op de prak tische problemen die een vermissing nog moeilijker te verwerken maken: pas na vijf jaar kunnen familieleden een verklaring van vermoedelijk over lijden krijgen. Dat levert vijf jaar ad ministratieve en bureaucratische wan hoop op. Abonnementen of een hypo theek die doorlopen, een levensverze kering die niet uitkeert. Lenferink ontwikkelde daarom ook een speciale therapie voor achterblij vers van mensen die langer dan drie maanden zijn vermist. Die behande ling is anders dan rouwtherapie. Len- ferink: ,,Bij normale rouwverwerking is het verlies onomkeerbaar. Bij ach terblijvers na vermissing kan zo'n aan pak juist weerstand oproepen. Deze therapie bij vermissing gaat meer over het leren aanvaarden van onzeker heid.'' Als de geliefde vermiste getraceerd is en dood blijkt te zijn, kdn dat een einde van de onzekerheid zijn, maar het kan ook een nieuw gat vormen. Loes Leeman: ,,Je hebt tientallen jaren naar je vermiste moeder gezocht, je komt er uiteindelijk achter dat ze overleden is en dan blijkt uit gesprek ken met 'nieuwe' halfzussen die je hebt leren kennen dat je moeder geen leuk mens was. Dat is ver schrikkelijk. Dat je beseft: als ze nog had geleefd, hadden we ru zie gekregen." Ook dat laatste gebeurt. Want na de vreugde over een her steld contact, volgt de uit daging om het weer goed te krijgen. „Dan gaat het soms toch weer fout. Omdat men sen proberen te snel de verloren jaren in te halen. Of omdat er be paalde problemen uit het verleden weer de kop op ste ken." ZATERDAG 23 FEBRUARI 2019 GO H Tanja Groen (dan 18 jaar) uit Schagen verdwijnt op 1 september 1993 als ze 's nachts van een feestje op de stu dentensociëteit naar haar kamer in Maastricht fietst. Nu, ruim 25 jaar later, is er nog steeds geen spoor van haar. Germa van den Boom (dan 19 jaar) uit Nieuwen- dijk wordt zondag ochtend 29 juli 1984 door haar buurjongen thuis afgezet na een avondje stappen in Gorinchem. Maan dag komt ze niet opdagen bij haar vakantiebaantje. Ze is verdwenen. Maarten Geurts (toen 26 jaar) uit Breda had op 28 mei 1990 een af spraak op het sta tion van Eindho ven. Geurts, een bekende in het cri minele circuit, zou door twee vrien den zijn afgezet op het station in Breda. Hij is nooit meer gezien. Zijn moeder gaat er van uit dat hij ver moord is. Loes Leeman: „Altijd dat verdriet.'' FOTO MARNIX SCHMIDT VERVOL GINA 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64