Waarom zijn de joden altijd de pineut? Onverbeterlijke criminele asielzoeker wordt niet gevolgd en heeft vrij spel Vraag bij het nieuws 5 EïfiÉÏÏ Daar zit precies de zorg van brancheorganisaties voor make laars en taxateurs NVM en VBO Makelaar. Zij stellen dat huizenko pers risico lopen, omdat er geen goed onderzoek naar de funderin gen wordt gedaan. „Huizenkopers nemen dikwijls genoegen met een rapport van een bouwkundig in specteur, die niet onder de grond kijkt. Als er geen funderingsrap port van een specialist is, en een pand vertoont geen tekenen van funderingsproblematiek, zoals We hebben geen invloed op de waterhuishouding onder ons erf scheuren, dan komt in het bouw kundig rapport te staan dat de fun dering waarschijnlijk goed is", stelt VBO-directeur Hans van der Ploeg bij De Monitor. De deskundigen pleiten voor meer hulp voor woningeigenaren, omdat funderingsproblemen flink in de papieren kunnen lopen. Bo vendien ontdekken bewoners de problemen vaak pas laat. ,,We moeten allereerst funderingen van oude woningen onderzoeken. Mo gelijk moeten alle funderingen van oude huizen worden hersteld. We moeten ons afvragen of we de individuele huizenbezitter hier voor kunnen laten opdraaien", al dus NVM-voorzitter Ger Jaarsma. Gemeenten kunnen bij voorbeeld gunstige leningen aan bieden, meer onderzoek doen naar de staat van funderingen, en het waterpeil in de gaten houden. Nu zijn 'pas tien gemeenten' hier ac tief mee bezig. De familie Dekker meet nu zelf elke week met een laser of hun huis verder verzakt. Ook heeft ze een meter om het grondwaterpeil in de gaten te houden. Het goede nieuws is dat sinds de nattere de cembermaand de boerderij nau welijks verder verslechterd is. Veilig Maar wat als er weer zo'n hete, droge zomer komt? De bewoners hebben geen idee hoe hard hun boerderij dan achteruit kan gaan. Dekker: ,,Nu is het nog veilig, maar wat dan? We zullen zelf meer rondom ons huis gaan sproeien." Het Kenniscentrum Aanpak Funderingsproblemen (KCAF) gaat deze bewoners in ieder geval helpen de problemen te monito ren. Dekker hoopt op een goede oplossing. ,,We zijn steeds met een kluitje in het riet gestuurd. We zijn verantwoordelijk voor de fun dering, maar hebben geen invloed op de waterhuishouding onder ons erf." De politie Kampen wil daarom dat er een landelijke database komt voor deze draaideurcrimi nelen. Kampen heeft last van ste lende asielzoekers uit het azc in Dronten. De politie wil meer doen dan alleen achteraf maatre gelen nemen. De Kamper team chefs Johan Ekkel en Cees IJs- brandij willen het vooraf weten als erkende overlastgevers naar het azc in de regio komen. Ook willen ze andere eenheden kun nen waarschuwen als een veel pleger naar een azc in hun regio wordt overgeplaatst. ,,Met een volgsysteem met incidenten van iedereen die zich in Nederland aanmeldt voor asiel, kan worden ingespeeld op te verwachten overlast", legt Ekkel uit. De team- chef noemt het overplaatsen van asielzoekers, en dus ook van de kleine groep criminelen, het 'rondpompen van het probleem'. Voor zo'n database is noodzake lijk dat het Centraal Orgaan op vang asielzoekers (COA) structu reel deelt wanneer en waarheen criminele asielzoekers worden overgeplaatst. Dat gebeurt niet, stelt Ekkel. Een woordvoerder van het COA bevestigt dat. Het COA wil in gesprek gaan over het voor stel van de politie in Kampen, maar heeft vraagtekens bij de ju ridische haalbaarheid ervan. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn in korte tijd opgeschrikt door een reeks antisemitische incidenten. Groeit het antisemitisme in Europa? De Franse filosoof Alain Fin- kielkraut werd belaagd en uit gescholden ('Frankrijk is van ons, vuile zionist') door 'Gele Hesjes'. Op het raam van een bagelshop in Parijs werd het woord 'Juden' gespoten. Joodse graven en een portret van oud-minister en Holo caust-overlever Simone Veil zijn beklad met hakenkrui zen. En de zender France 3 staakte een live-uitzending op Facebook vanwege antisemi tische reacties van kijkers. Binnen Labour in Groot-Brit tannië zijn negen parlements leden opgestapt vanwege 'in stitutioneel antisemitisme' binnen de partij. Antisemitisme is nooit weg geweest en duikt in de loop der tijd in golfbewegingen na drukkelijker op. Feit is dat een grote groep joden in Europa zich onveiliger voelt. Dat blijkt uit recent onderzoek van de Europese Unie onder ruim 16.000 joden in twaalf landen. Daarin gaf 90 procent van de ondervraagden aan de laatste vijf jaar meer joden haat te ervaren. Vooral joden in Frankrijk, België, en Duits land spreken van een 'alarme rende situatie'. In Nederland spreekt een kwart van de jo den van een 'zeer groot pro bleem'. ,,Antisemitisme is al tijd sluimerend aanwezig, maar het heeft nu het hoogste niveau sinds de Tweede We reldoorlog bereikt'', zegt Eddo Verdoner, voorzitter van het Centraal Joods Overleg (CJO). ,,Dat uit zich in incidenten in heel Europa.'' In Frankrijk verdubbelde het aantal incidenten vorig jaar. In Duitsland is het geweld te gen joden met 60 procent ge stegen. In Nederland is het aantal geregistreerde inciden ten in 2017 gedaald, maar groeide het aantal slachtoffers van bedreiging en geweld. ,,Als in landen als Frankrijk en Groot-Brittannië het klimaat zo verziekt is, neemt de angst onder joden in Nederland ook toe'', zegt Verdoner. Vergele ken bij Frankrijk en Duitsland kent Nederland nog een milde vorm van antisemi tisme. ,,In Frankrijk is antise mitisme diepgeworteld'', zegt Leo Lucassen, directeur on derzoek bij het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis. ,,Daar heerst, zo wel bij links als bij rechts, het beeld van de jood als kapita list en bankier. Dat linkse an tisemitisme is nooit helemaal verdwenen. De vluchtelin- gencrisis van de laatste jaren brengt een islamitische vari ant van antisemitisme naar Europa, die te maken heeft met het Israëlisch-Palestijnse conflict. Dat is anders dan het Europees antisemitisme'' In het migratiedebat, waar mee joden niets te maken hebben, wordt de toene mende vreemdelingenhaat toch op hen geprojecteerd. „Antisemitisme komt vooral op in tijden van polarisatie'', zegt Verdoner. ,,De politiek speelt mensen tegen elkaar uit. Joden zijn vaak de zonde bok.' Lucassen: ,,Het denken in tegenstellingen stimuleert een tegenstelling die we het beste kennen. In de sfeer van racisme en discriminatie ko men mensen altijd weer uit bij de joden; omdat die stereo typen er eeuwenlang zijn in gepompt, is het moeilijk anti semitisme uit te roeien.'' zaterdag 23 februari 2019 GO ÏF: ***-*' j* t -i' J ^jï nr.- AA De 13-jarige Pieter Dekker laat de scheuren in de buitenmuur van de boerderij en in de muur van zijn kamer (kleine foto) zien. FOTO 'S GERRIT DE BOER sinds hete zomer weg ken. In een bouwkundig rapport stond juist dat de fundering in orde was. -Ellen Dekker Criminele bewoners van azc's kunnen eenvoudig ergens an ders toeslaan als ze van azc- locatie wisselen. Ze hebben vrij spel, omdat ze niet worden gevolgd en er geen dossiers over hen worden aangemaakt. Arjan ten Cate en Jaap Selles Kampen Tonny van der Mee Wat is er deze week ge beurd? Is sprake van een groeiende jodenhaat in Europa? Wat zeggen de cijfers over antisemitisch geweld? Waarom worden joden er ook bij gesleept in de vluchtelin- gendiscussie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5